Echinacea vás může ochránit před rýmou i chřipkou

Echinacea vás může ochránit před rýmou i chřipkou

Má divný název, ale svými preventivními účinky se směle vyrovná třeba adorovanému vitamínu C. Řeč je o echinacee neboli třapatce nachové, kterou coby ochranu před nachlazením i dalšími chorobami či dokonce při hadím uštknutí používali už Indiáni z prérií Severní Ameriky.

Výzkumy ukazují, že echinacea skutečně dokáže působit na imunitní systém, protože povzbuzuje tvorbu bílých krvinek, které s nemocemi dokáží bojovat a posiluje i tvorbu protilátek. Její preventivní užívání doporučují i lékaři. Účinek je patrný jak v boji s viry, tak s bakteriemi. Ale není to samozřejmě lék, rozjeté anginy vás nezbaví.

Echinaceu užívejte preventivně

Aby byly účinky užívání třapatky znát, měli byste ji užívat celou zimu a s jejím podáváním začít ještě dříve, než kolem vás začnou všichni kýchat a kašlat. Užívejte ji však i v době, kdy už vás případně nemoc dostihne, dříve se z ní vyhrabete.

Echinacea je k mání v podobě alkoholové tinktury, pro děti se tudíž více hodí tabletky. Nezabírá přitom jen na nachlazení, ale ulevit může při problémech s dásněmi či třeba obtížně se hojícími ranami.

Pro koho se nehodí

Pozor byste si na echinaceu měli dát, pokud máte cukrovku nebo některé z autoimunitních onemocnění, pak je třeba být s jejím užíváním opatrný a raději se předem poradit s lékařem. Může rovněž vyvolávat alergické reakce.

Někteří lidé echinaceu nedoporučují také proto, že jde o rostlinu cizokrajnou, je ale otázkou, zda to je tolik na závadu.

Anna Chaloupková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.