5 otázek pro ANESTEZIOLOGA

5 otázek pro ANESTEZIOLOGA

Když za vámi před operací přijde anesteziolog, rozpovídejte se. Je to člověk, který má za úkol vás provést operací v co největší pohodě. Jen o vás musí všechno vědět. Na nejčastější otázky ohledně narkózy a operací odpovídal primář ARO v pražské Nemocnici Na Homolce MUDr. Michael Stern.

Může si pacient nějak vybrat, jaký typ anestezie, laicky narkózy, chce?

Anesteziolog se před operací s pacientem sejde a povídají si, jak to provedou, lékař musí vymyslet taktiku. Na této schůzce se podepisuje informovaný souhlas. Rozhovor by měl proběhnout nejkratší dobu před operací, typicky je to den předem. Zdůrazňuju, že je důležité se o tom hodně bavit. Zeptat se. Je dobré zahltit anesteziologa informacemi, protože čím víc ví, tím spíš může taktiku uspání přizpůsobit zdravotnímu stavu pacienta.

K čemu je tedy rozhovor s anesteziologem dobrý?

Je to člověk, který pro chirurga připravuje pracovní prostředí, ale hlavní je pacient. Když se anesteziologovi nezdá, že pacient operaci zvládne v pohodě, může si vyžádat další vyšetření nebo odložení operace. Třeba do doby, než se přeléčí některé nemoci, které by pak mohly operaci či rekonvalescenci zkomplikovat. Může jít třeba o neléčený diabetes nebo vysoký krevní tlak. Pacienti to mnohdy neblaze vnímají, protože už s operací počítají, ale je to pro jejich bezpečí.

TYPY NARKÓZ

Celková anestezie

Pacient se uspí, je v hlubokém bezvědomí a musí za něj dýchat přístroj. Do dýchacích cest se zavede trubička, skrze kterou se tam pak pumpují léky způsobující, že jste úplně bez sebe. To je na jednu stranu příjemné, protože o operaci vůbec nevíte, ale zátěž organismu je o něco větší.

Svodná anestezie

Anestetikum se píchne do nervu a operovaná část těla přestane být citlivá. Příkladem může být epidurální anestezie při porodu. Svodná se použivá zejména u operací na končetinách, na trupu není tak běžná.

Kombinovaná anestezie

Používá se u rozsáhlejších operací, lékaři se snaží zkombinovat dobré vlastnosti obou předešlých typů.

Spousta lidí se bojí, že narkózu nepřežije. Je to tak?

Anestezie přitom není nic, co by vás zabilo. Ono se sice říká, zdravotní problémy po operaci způsobuje narkóza, ale není to tak úplně pravda. To operace vám otevírá tělo. A když se otevře a něco se z něj vyjme, není to zdarma. Organismus na to reaguje, pak se zase rána hojí, což spotřebovává energii. A když máte jinou nemoc, která není úplně vyvážená, může se po operaci zhoršit, protože energie se investuje do operační rány.

Je možné si za narkózu připlatit – abych dostala takovou, po které mi pak nebude špatně?

Ono se sice už nezvrací tolik jako dříve, přesto tak někteří lidé mohou reagovat. Odborné studie dokonce říkají, jak vypadá typický pacient, který po narkóze zvrací. Je to mladá žena, hubená, kuřačka, kterou čeká operace v dutině břišní. Anesteziolog tedy ví, jak vypadá člověk, u kterého je větší pravděpodobnost, že bude zvracet, a už s tím trochu počítá. Ale když pacient ví, že při minulé operaci mu bylo špatně, měl by to říct. Existují totiž léky, díky kterým je zvracení méně pravděpodobné, připlatit za ně nelze. Jsou drahé a dáváme je až lidem, u kterých víme, že tam zvracení hrozí.

Platí, že čím delší narkóza, tím hůř se z ni vzpamatovává?

Zase to souvisí spíš s délkou a náročností operace. Delší narkóza znamená větší zátěž, ale ne sama o sobě. I když samozřejmě platí, že čím víc léků do toho člověka napumpujete, tím míň je to pro něj zdravé. Dlouhý pobyt na ventilátoru je riziko dalších komplikací, protože to není přirozená věc, riskujete zápal plic, stejně tak dlouhodobé ležení není dobré.

VIZITKA

MUDr. Michael Stern

Je primářem ARO v nemocnici Na Homolce. Specializuje se na anesteziologii, resuscitaci a oxygenoterapii.

 

Lucie Frydecká

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.

 1. Jitka Moravcová | 09. 11. 2012 v 20:21

  Dobrý den,
  chtěla bych vědět, jestli mohu podstoupit celkovou narkozu při zvýšených jaterních testech (ALT 2,03 a AST 1,05), měla jsem je vyšší, polékové+ podíl obezity, redukuji váhu a stlačila jsem to na polovinu, mám již půl roku odloženou plastickou operaci a kvůli jeterkám jsem podstoupila vyšetření jater na CT, MR i UTZ, ale nic závažného se nenašlo, jen hemangiom při steatoze jaterní. Podle lékařů z gastroenterologie mohu operaci ( cca 3 hodiny) klidně podstoupit. Co si o tom prosím myslíte Vy? Děkuji za odpověď.

 2. Dana Homolková | 06. 10. 2011 v 18:39

  Dobrý den, Jarmilo, zda trpíte alergií na tyto léky, můžete zjistit vyšetřením u alergologa. Lucie Frydecká

 3. Jarmila | 06. 10. 2011 v 17:20

  Dobrý den, chtěla bych vědět, jestli se dá před operací zjistit, zda mám alergii na látky jako je Prokain a Mezokain a případně jak.
  Děkuji