10 zaručených tipů, jak odolat chřipce

10 zaručených tipů, jak odolat chřipce

V bytě suchý vzduch, putování z vyhřáté kanceláře do chladu, oslabený organismus. Nejlepší předpoklady pro to, aby vás skolila chřipka. Proto jsme pro vás připravili 10 zaručených tipů, jak se jí vyhnout.

MUDr. Irena Kudrnovská

Praktická lékařka pro dospělé. Provozuje soukromou praxi na Praze 6, publikuje v odborných časopisech. Angažuje se ve Sdružení praktických lékařů.

V chladných měsících naše tělo potřebuje vitaminy víc než kdy jindy, proto tu tvrzení „pět porcí ovoce a zeleniny denně“ platí dvojnásob. Jistě by na vašem jídelníčku neměly chybět citrusové plody jako citrony, pomeranče, mandarinky a grepy, nicméně bychom se měli soustředit především na domácí produkci, tedy dopřávat si jablka a hrušky.

Nezapomínejte ani na papriku, která obsahuje řadu látek posilujících obranyschopnost. Podobně i kysané zelí a česnek, jemuž se právem přezdívá přírodní antibiotikum. Pozitivní účinky česneku vědci potvrdili už před deseti lety: Lidé, kteří konzumují česnek, trpí o polovinu méně chřipkou a nachlazením než ostatní. Víc než syrovou zeleninu si dávejte tu tepelně upravovanou, kterou tělo lépe stráví.

Teple se oblečte

Venku sice svítí sluníčko, a tak se může zdát, že tam je teplo, na takovou mýlku však pozor. Spíš než pohledu z okna věřte ručičce teploměru nebo aktuální předpovědi počasí. A teple se oblékejte! Byť si můžete v říjnu s čepicí, šálou a rukavicemi připadat jako blázen. „Raději si oblečte několik vrstev, které lze během dne odkládat nebo přidávat,“ radí lékařka Irena Kudrnovská. Odměnou vám bude absence nachlazení.

Hrnec s vodou na topení

To, že si doma přes zimu přitápíme, je jedním z důvodů, proč na nás chřipka a nachlazení útočí právě teď. Právě topení totiž v bytě snižuje vlhkost vzduchu. Nedostatek vlhka pak vysušuje nosní sliznici a vytváří tak dokonalou základnu k množení virů a následnému onemocnění. Proto si pořiďte zvlhčovač vzduchu (ceny začínají zhruba na čtyřech stech), případně na topení dejte alespoň nádobu s vodou nebo mokrý ručník. Zároveň je důležité často větrat, nejlépe otevřít na chvíli otevřít okno dokořán, aby se vzduch v místnosti mohl vyměnit.

Nechte se očkovat

„Pochopitelně nejúčinnější ochranou proti chřipce je očkování,“ podotýká lékařka Irena Kudrnovská. Právě říjen či listopad, kdy ještě nejsou rozjeté epidemie, jsou k očkování proti chřipce nejvhodnější. Injekci s očkovacími látkami dostanete nejčastěji do ramenního svalu a v jedné dávce (děti do devíti let dostanou dvě dávky), u většiny zdravých dospělých se pak protilátky vytvářejí během prvních dvou týdnů po vakcinaci. Očkování vás vyjde na 200 až 300 Kč, za rok se ovšem budete muset nechat přeočkovat, neboť neustále vznikají nové a nové mutace chřipkového viru. „Lidé nad 65 let mají očkování zdarma, mladším, pokud trpí diabetem nebo onemocněními srdce a cév, hradí očkování plně pojišťovny,“ doplňuje Kudrnovská.

Relax v sauně

Saunování má na lidský organismus blahodárné účinky – pravidelný pobyt v sauně a následné ochlazení zvyšuje odolnost a obranyschopnost organismu. Kromě toho se tu tělo zbavuje škodlivých látek, zlepšuje se krevní oběh, uvolňují se unavené svaly a v neposlední řadě si tu odpočine hlava, zapomenete na stres.

Nevynechávejte kuřecí vývar

Na nadarmo naše babičky říkaly, že polévka je grunt. Přitom v jídelníčku spousty z nás pravý domácí vývar kvůli nedostatku času chybí. Ovšem právě kuřecí vývar může být jedním z nástrojů, jak se vyhnout chřipce. Připravte si klidně celý kastrol: pomalu vařte kuřecí skelety s kořenovou zeleninou; pak si můžete každý den třeba před obědem vypít jeden teplý šálek. Příjemně vás zahřeje, povzbudí a dodá potřebné živiny.

Hýbejte se

Kromě toho, že díky pravidelnému pohybu protahujete tělo, posilujete svaly a vyplavují se endorfiny, hormony štěstí, pravidelný sport vás ochrání i před chřipkou. Vědci zjistili, že lidé, kteří stráví alespoň dvacet minut denně aerobním cvičením, mají o polovinu menší riziko, že je skolí chřipka či nachlazení. Lidé, kteří sportovali a přesto onemocněli, se pak léčili o třetinu kratší dobu a jejich onemocnění mělo mírnější průběh než u jejich línějších kolegů.

Jak poznáte chřipku?

Chřipka je nakažlivé virové onemocnění postihující převážně dýchací cesty. Přenáší se kapénkovou infekcí, kapénky obsahující virus člověk vdechne, a většinou do tří dnů u něj nemoc propukne. Má výrazné příznaky, jako je horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů. Stejně jako ne každé nachlazení je chřipka, je třeba si dávat pozor i na nemoci, které se mohou jako chřipka tvářit, ale ve skutečnosti představují zcela jiný problém. Myslete na to, pokud se při zdánlivé chřipce nedostavuje během několika dnů pokles teplot a úleva. V takových případech je na místě neprodleně vyhledat lékaře.

Zdroj: www.chripka.cz

Šup do postele

Sice je skvělé, že stíháte vypravit děti do školy, z práce běžíte do fitness centra a každý večer má rodina na stole teplou večeři, ale zanedbávat byste neměli ani odpočinek a kvalitní spánek. Podle vědecké studie by měl člověk spát denně minimálně sedm hodin, protože při nedostatečném množství spánku stoupá riziko nachlazení až třikrát. Ve spánku se posiluje obranyschopnost a regeneruje se centrální nervový systém.

Zvykejte si na změny teploty

Sedíte ve vyhřáté kanceláři, pak vyběhnete přes ulici na oběd. V restauraci se opět topí, pak zas jdete ven a skončíte v kanceláři. Jenže tyto prudké teplotní skoky jsou pro organismus šok a vy si takovým chováním tak akorát na chřipku zaděláváte – v rámci prevence chřipky byste se skokovým změnám teplot měli vyhnout. Nicméně tělo jde naučit, aby si pomalu zvykalo, denně se otužujte. Ráno i večer, poté, co se osprchujete, nechte na sebe téct studenější vodu. Postupně její teplotu snižujte a snižujte. Nejenže díky tomu posílíte imunitu, ale rozproudíte i krevní oběh.

Správná hygiena

Třebaže to může znít jako klišé: myjte si ruce. Zejména po příchodu zvenčí a před jídlem. Omezte podávání ruky, dotýkání se cizích předmětů. Pokud zrovna není po ruce voda a mýdlo, neměly by ve vaší kabelce chybět vlhčené antibakteriální ubrousky. Vyhýbejte se prostředí s vysokou koncentrací lidí. Pokud vám to vzdálenost jen trochu umožňuje, místo MHD jděte do práce pěšky, nebo jeďte autem. Ekologičtí aktivisté by vás za druhou variantu nejspíš nepochválili, ale vy se tak můžete vyhnout riziku, že strávíte týdny v horečkách.

„Pokud už musím jet MHD, pak raději volím tramvaj nebo autobus, které se na každé stanici alespoň trochu vyvětrají. V metru,kde je stálá teplota a vzduch se přesouvá ze stanice do stanice, je riziko nákazy podstatně větší,“ vysvětluje lékařka Kudrnovská.

Lékárna

Pokud nevěříte přírodě, můžete organismu pomoci uměle. V lékárně najdete řadu doplňků stravy, které do vás potřebnou dávku vitamínů a dalších látek pošlou. Vyberte si „lék“ na posílení imunity nebo klasické „céčko“. Vhodné je konzumovat i doplňky stravy s živými probiotickými bakteriemi, jež výrazně aktivují náš imunitní systém. Šikovný lékárník vám poradí. Počítejte ovšem s tím, že takovou prevenci chřipky pocítí vaše peněženka nejcitelněji.

Eva Fryšarová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.