Těhotenství a dlouhý let

Těhotenství a dlouhý let

Je mi 33 let, čekám první dítě a momentálně končím 10. týden těhotenství bez komplikací. Ultrazvuky jsou zatím v pořádku. Na podzim jsem s partnerem plánovala třítýdenní cestu do Japonska, která by vycházela na 20. až 23. týden. Můj lékař mě před dvanáctihodinovým letem varuje. Určitě nechci riskovat, ale zároveň bych nerada podlehla přílišné úzkostlivosti.

MUDr. Alexandr Barták

Gynekolog a porodník. Věnuje se léčbě neplodnosti a porodnictví. Provozuje soukromou gynekologickou ordinaci v Praze - Vysočanech, publikuje v odborných i lifestylových časopisech.

Proti cestě do Japonska v polovině těhotenství bych jako lékař nic nenamítal. Při dlouhodobém sezení sice existuje riziko trombózy, které ale můžete snížit tak, že si vezmete kompresní punčochy. Jediné reálné nebezpečí tkví v tom, že vás jako těhotnou nebudou chtít pustit do letadla. Nezapomeňte si tedy od svého gynekologa obstarat zprávu, že můžete let absolvovat bez nebezpečí pro své zdraví, a dbejte, aby v ní bylo uvedeno, kdy a kam letíte a o kolikátý týden těhotenství se jedná. Zažil jsem jednou dramatickou situaci, kdy Boeing čekal na ploše a já do Ruzyně horečně faxoval potvrzení. Že fax právě v té chvíli jako na potvoru odmítal fungovat, nemusím asi dodávat. Pokud jde o těhotenské komplikace, nebál bych se, protože právě v tomto období gravidity jsou komplikace velmi vzácné, dochází k nim spíše v první a poslední třetině těhotenství. Abych to tedy shrnul: do Japonska klidně leťte, už jen proto, že s malým dítětem se tam podíváte podstatně obtížněji. A ještě malá
poznámka na závěr: tvrzení, že se v těhotenství nesmí jíst suši, je čirá
pověra. Takže: 行っていらっしゃい! (čti „Itte rašai“). Česky to znamená
něco jako „Šťastnou cestu a šťastný návrat!“

MUDr. Alexandr Barták

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.