Opalovací krémy na noc nepatří, odličte je

Opalovací krémy na noc nepatří, odličte je

I když celý den ležíte u moře bez stopy make-upu, měla byste se večer poctivě odlíčit. Zvlášť když pleť mažete krémy s UV filtry. Ty totiž na pokožce vytvoří film, který ji sice přes den chrání, v noci pro ni ale znamená zbytečnou zátěž.

MUDr. Yvonne Bergerová

Estetická dermatoložka. Pracuje na klinice BcD Clinic v Praze, je držitelkou certifikátů pro práci s lasery a botulotoxinem. Je členkou několika odborných společností.

Ochranné krémy na pokožce fungují jako štít. Brání pronikání škodlivého ultrafialového záření, a chrání tak kožní buňky před poškozením. Tím pomáhají předcházet předčasnému stárnutí, které sluneční paprsky způsobují. Přes den se bez ochranného krému zkrátka neobejdete.

UV filtry je třeba odstranit

Večer je nutné pokožku zbavit všeho, co na ní během dne ulpělo, a to včetně ochranného filmu. „Pleť je třeba po celodenním náporu smogu a pocení vždy odlíčit. Krémy s ochranným faktorem nejsou výjimkou. Sice naši pleť chrání před UV paprsky, ale před noční regenerací je třeba i tuto vrstvu odstranit,“ říká estetická dermatoložka Yvonne Bergerová.

Ucpávání pórů

Když film na pleti zůstane, stráví pleť noc jako by byla pod pokličkou. Kromě toho, že se do ní nedostanou účinné látky z nočního krému, hrozí ucpávání pórů. Zvlášť citlivě může reagovat mastná pleť, která má k zanášení pórů sklony sama o sobě. Pokud ji máte, myslete na ni už při výběru opalovacího krému. Musí být určený pro mastnou pleť.

Denní krém v létě nestačí

Většina denních krémů v sobě má UV faktor 15, což je podle dermatologů v létě málo. Řešením je dočasně ho vyměnit za opalovací krém s vyšším UV faktorem a pod něj nanášet pleťové sérum. Pleť tak dostane vše, co potřebuje, aniž by trpěla vrstvením přípravků. Zvlášť výhodný je tento postup pro ženy s mastnou pletí, pro které by kombinace denního a ochranného krému mohla být příliš hutná. Ochranný krém by si ale v každém případě měly vybrat tak, aby byl určený speciálně pro jejich typ pleti.

Dětská sluneční kosmetika zesvětlí pleť

Příliš vhodná pro ně není ani dětská „sluneční“ kosmetika, která zvlášť v případě krémů bývá
o něco hutnější než běžné přípravky pro dospělé. Ostatním typům pleti ale rozhodně neuškodí, jen je třeba počítat s tím, že pokožku zbarvují do běla víc než normální krémy. Plusem ale je, že je u nich nižší pravděpodobnost alergických reakcí.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.