Gastroskopie: jde to i bez mučení

Gastroskopie: jde to i bez mučení

Gastroskopie je jedno z nejméně oblíbených vyšetření – potvrdí lékaři a hlavně pacienti, kteří museli zasunutí tenké hadičky do žaludku absolvovat, obvykle dokonce opakovaně. To je problém: kvůli nepříjemným vzpomínkám na „muka“ při gastroskopii se část pacientů už dalším vyšetřením nechce ani podrobit. Dávení, slinění, nepříjemný tlak v krku a podráždění kořene jazyka se dá přitom vyhnout, když si necháte endoskop zavést nosem.

MUDr. Anna Jungwirthová

Gastroenteroložka, spolu s manželem provozovatelka privátní kliniky EGK s.r.o – Sanatoria u sv. Anny v Praze. Vystudovala 3. lékařskou fakultu UK v Praze, absolvovala stáže v zahraničí, například v Japonsku.

Vyšetření žaludku a jícnu pomocí endoskopu umožňuje zobrazení stavu sliznic trávicího ústrojí – na konci hadičky je totiž připevněná malá videokamera. Lékař na obrazovce hned vidí, co vyvolává pacientovy zažívací obtíže. Pomocí endoskopu lze provádět i drobné zákroky, například bioptickými kleštěmi odebírat vzorky tkáně, injektorem zastavit krvácení z jícnu, žaludku nebo dvanáctníku.

Novinka – vyšetření žaludku nosem

Odborně se takovému vyšetření říká transnazální gastroskopie, novou metodu vyvinuli lékaři v Japonsku a v poslední době se šíří i v Česku. „Odpadá pocit ztráty důstojnosti u citlivějších pacientů, těm totiž bývá trapně, když jejich tělo na zavedení endoskopu reaguje říháním nebo uvolňováním větrů,“ říká průkopnice nové metody u nás, gastroenteroložka Anna Jungwirthová z pražského Sanatoria svaté Anny. Vyšetření trvá kratší dobu než klasická endoskopie a pacient může bezprostředně po zákroku jíst a pít.

Pomohl speciální čip

Zavedení hadičky nosem přes jícen do žaludku umožnilo vyvinutí velmi malého CCD čipu o rozměrech 4 x 4 milimetry s vysokým rozlišením a kvalitním obrazem, jaký poskytují běžné endoskopy o průměru 10 milimetrů a více. Endoskop určený na transnazální endoskopii má průměr 5, 9 milimetrů. Vejde se tedy do nosních přepážek, které obvykle měří 6 až 8 milimetrů.

Hadička endoskopu je velmi tenká, nezvládne tedy všechny funkce klasického endoskopu. Například když lékař potřebuje větší vzorek tkáně, který neprojde nosní přepážkou, musí využít klasické gastroskopie a o něco bytelnější hadičky.

Nová metoda se hodí hlavně pro mladé lidi

Není třeba se bát, že hadička bude v nose dráždit – lékař před vyšetřením použije znecitlivující látky a nosní přepážku promaže lubrikačním gelem. Anna Jungwirthová tuto metodu doporučuje zejména mladším lidem, kteří mají výrazné obranné reflexy tedy, že u nich zavedení hadičky do žaludku snadno vyvolá zvracení.

Lucie Frydecká

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.

  1. Dana Homolková | 02. 11. 2011 v 14:52

    Radko, to je nám líto, vyšetření není příjemné, ale dá se vydržet! Zdravíme z redakce

  2. Radka Slavíčková | 02. 11. 2011 v 11:13

    Bezva a na tohle jdu za 2 hodiny a je mi 15 a budou mi to dávat pusou. :'(