Při letní angíně na zmrzlinu zapomeňte

Při letní angíně na zmrzlinu zapomeňte

Když vás začne bolet v krku tak silně, že nemůžete polykat, jste unavení, objevuje se zvýšená teplota a nahmatáte si zvětšené krční uzliny, pak si můžete být téměř jistí. Máte angínu, která vás může zaskočit kdykoli. Třeba i v létě.

MUDr. Erika Votavová

ORL specialistka. Pracuje v soukromém brněnském ORL centru v Pekařské ulici, hodně se zabývá dětskými onemocněními uší a také diagnostikou a léčbou poruch sluchu.

Jak je to možné? Bakterie a viry se totiž vyskytují v každém období. Jakmile dochází k prudkým výkyvům teplot, sedíte často v klimatizovaných místnostech nebo to přeženete při koupání nebo plážovém volejbalu, může se stát, že vás imunitní systém nechá ve štychu a vy onemocníte, vysvětluje specialistka ORL Erika Votavová.

Nachlazení zvládnete sami

Angínu si můžete snadno splést s běžným nachlazením, které také většinou doprovází škrábání v krku. Vyléčit se z něj můžete jednoduše – stačí, když zůstanete několik dní v posteli, budete pít hodně tekutin a poprosíte někoho z rodiny, aby vám koupil v lékárně analgetika a pastilky proti bolesti v krku.

Koho se nemoc týká?

Nejčastěji angíny postihují oslabené jedince a také děti, kterým se onemocnění nemusí vyhnout například ani při pobytech u moře. Angína patří ke kapénkovým nákazám, které se šíří vzduchem – nejčastěji tedy při kašli. Pokud nemoc přechodíte a nepřeléčíte antibiotiky, pak může dojít k trvalému a nebezpečnému postižení osrdečníku, kloubů nebo ledvin.

S angínou běžte k lékaři! Zn. Rychle!

Pokud ale máte pocit, že bolest v krku je přímo nesnesitelná, pak na nic nečekejte a zajděte k lékaři co nejdřív. „Při angíně, která je způsobena bakteriemi, se předepisují antibiotika a doporučuje se klidový režim. Po doléčení je důležité vyšetření moči, krve a někdy se provádí kontrolní výtěr z krku,“ doplňuje lékařka.

Zmrzlina za to nemůže

Určitě vás to už někdy napadlo, nebo jste to dokonce sami vyzkoušeli. Dali jste si zmrzlinu v naději, že angína odezní mnohem rychleji. Výsledek? Zřejmě vám bylo ještě hůř. „Zmrzlina se při angíně v žádném případě nedoporučuje,“ upozorňuje Erika Votavová. Podle jejích slov dokonce není ani možné, že byste si dali zmrzlinu, a pak onemocněli.

Jana Vecánová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.