Na dovolenou si kupte půl litru opalovacího krému

Na dovolenou si kupte půl litru opalovacího krému

Jako lékárnice v tomto období denně řeším s klienty lékárny opalovací krémy, panthenoly a další přípravky na i po opalování. Všichni víme, že se máme chránit, ale občas se to prostě nějak zvrtne. Teď se to například stalo i mé kolegyni: V pondělí přišla do práce spálená do ruda.

Klára Vojkůvková, DiS.

Farmaceutická asistentka. Pracuje na pozici vedoucí laborantky pro SimonPharm, dříve se věnovala bylinkám a míchání čajových směsí pro menší lékárnu, zabývá se také homeopatiky.

Prostě si jen pár věcí neuvědomila. Kterých? Tak například: Výška potřebného ochranného faktoru se neodvíjí ani tak od místa, kde jste ale od fototypu, který jste. Někomu stačí v Alpách „patnáctka“, jiný nesmí bez padesátky v létě ani na zahradu.

Opálíte se i s vysokým faktorem

Lidé toužící po hnědém zabarvení namítnou, že skrz takto vysoký faktor nemají šanci se opálit, ale není to tak. V tuto chvíli není na trhu přípravek, který by pohlcoval 100% UV záření. Ochranné faktory označené 50+ jsou schopné absorbovat sice až 97% záření, avšak s každým setřením, postupným pocením a časovým intervalem i tato ochrana klesá. Nenechte se proto zmást tvrzením na obalu, který hlásí, že stačí nanést jedenkrát denně. Bylo spočítáno, že na týdenní dovolené by na jednoho dospělého člověka mělo připadnout 600ml opalovacího mléka – to jsou tři běžné tuby. Pokud si vezete z dovolené zpátky ten samý opalovací krém, který jste si přivezli, určitě jste špatně mazali.

Jaký jste fototyp?

Fototyp rozděluje populaci do 6ti kategorií. Tabulky pro určení fototypu jsou velmi snadno k nalezení. Málo kdo však ví, že kromě tohoto parametru je nutné přihlédnout i k UV indexu, který uvádí bezpečnou délku pobytu na slunci v určitém časovém rozmezí.

Odjíždíte-li na dovolenou a v televizních zprávách hltáte předpovědi počasí, bylo by fajn najít si i informace o UV indexu, od něhož se také odvíjí výška SPF faktoru. Člověku, který například velmi snadno zrudne, (fototyp 2) stačí ochranný faktor 10 v rozmezí UV-indexu 1-3 (tedy dopoledne a k večeru). Ten samý člověk ho však v odpoledne, kdy na zemi dopadá nejvíce UV záření (UV index 10 a více), musí vyměnit za SPF 40. A kolik je správně? Na obličej patří půl čajové lžičky krému, aplikovaného po půl hodinách, samozřejmě v návaznosti na SPF faktor, fototyp a UV index. Tři čajové lžičky patří na ruce, tři na nohy a tři na trup a záda.

Klára Vojkůvková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.