MUDr. Alexandr Barták

Gynekolog a porodník. Věnuje se léčbě neplodnosti a porodnictví. Provozuje soukromou gynekologickou ordinaci v Praze – Vysočanech, publikuje v odborných i lifestylových časopisech.

Ptejte se na všechno, co vás zajímá o antikoncepci, menstruaci, těhotenství a omezeních při něm, bolestech břicha či gynekologických nemocech.

POŠLETE NÁM DOTAZ

Související články:

Mamografické vyšetření

25. 01. 2018

Mamografické vyšetření

Dostala jsem od svého gynekologa poukaz na své první preventivní mamografické vyšetření. Jenže jsem slyšela, že to může být vzhledem k velké dávce záření dost nebezpečné. Existuje šetrnější a příjemnější typ vyšetření?

Celý článek »
Privátní klinika: Vitaminy (prý) dělají velké děti

08. 05. 2017

Privátní klinika: Vitaminy (prý) dělají velké děti

Slyšela jsem, že když budu jíst v těhotenství hodně ovoce a zeleniny, dítě naroste velké a pak budu mít problémy při porodu. Mám se bát jíst saláty?

Celý článek »
Když plod není v pořádku, nezachráníte ho

27. 09. 2014

Když plod není v pořádku, nezachráníte ho

Když mi lékař potvrdil těhotenství, zakázal mi sportovat, a to až do konce prvního trimestru. Prý hrozí potrat. Není spíš škodlivé se vůbec nehýbat?

Celý článek »
Proč mi padají vlasy?

16. 02. 2014

Proč mi padají vlasy?

Po nasazení antikoncepčních léků mi začaly padat vlasy. Lékař mi postupně předepsal několik druhů prášků, poslední byla antikoncepce Mirelle. Kvůli problému s vlasy jsem se rozhodla hormonální antikoncepci vysadit. Může se stát, že se problémy s padáním ještě zhorší? Prosím o radu, co vše je možné udělat.

Celý článek »
Čeká mě exotická dovolená, jsem ale těhotná, mohu letět?

13. 02. 2014

Čeká mě exotická dovolená, jsem ale těhotná, mohu letět?

Měli jsme naplánovanou cestu do Thajska a po koupi letenek jsem se dozvěděla, že jsem těhotná. Let bohužel nejde bez sankcí nijak zrušit ani změnit, takže zvažujeme, že se tam přece jenom podíváme. Při odletu budu ve 26. tt. a vracet se budu ve 29. tt. Těhotenství probíhá bez komplikací a já se cítím perfektně. Slýchávám různé názory a už začínám mít i strach, přesto se moc těším, i když vím, že to bude náročnější. V Thajsku jsme již jednou byli, takže vím, do čeho jdu. Všechna očkování jsme již prodělali loni a let by neměl být v kuse 12 hod., protože budeme přestupovat v Turecku. Potvrzení od lékaře dostanu a dokonce jsem našla i pojišťovnu, která mě pojistí na jakékoliv komplikace a případný předčasný porod. Chtěla bych se zeptat na váš názor, popřípadě zkušenosti. Děkuji, Helena

Celý článek »
Co může způsobovat ženskou plešatost?

07. 12. 2013

Co může způsobovat ženskou plešatost?

Pane doktore, zajímá mne, zda jste se setkal ve své praxi s pacientkou, které by padaly vlasy v době, kdy užívá antikoncepci? Mám čtyřiadvacetiletou dceru, která užívá AK Stodette. Padají jí vlasy hlavně na temeni. Krev, štítnou žlázu i ostatní vyšetření má v pořádku. Gynekoložka jí řekla, že by antikoncepce neměla padání způsobovat, protože hladina mužského hormonu v jejím těle je nízká (pokud by to byla tzv. mužská plešatost).

Celý článek »
Bez menstruace kvůli podváze?

25. 10. 2013

Bez menstruace kvůli podváze?

Je mi 25 let, minulý rok v květnu jsem vysadila po 8 letech hormonální antikoncepci Yadine a od té doby se menstruace nedostavila. Při hormonální antikoncepci jsem měla menstruaci pravidelně. Gynekolog nejprve zkoušel cyklus vyvolat injekcemi, poté jsem začala brát hormony. Během roku jsem vyzkoušela tyto hormony: Utrogestan, Provera, Estrofem, Clostilbegyt a to v různých kombinacích. Pouze při zkombinování Provery a Estrofemu se dostavil náznak menstruace. Již přes rok nemenstruuji a s přítelem se rovněž nebráníme miminku. Můj gynekolog si se mnou moc neví rady, tvrdí, že mé vaječníky "spí", na ultrazvuku nevidí nic podezřelého. Z posledních krevních testů byla zjištěna snížena hladina hormonu T4 (štítná žláza), na endikrinologii mi ale řekli, že na léky to zatím nevypadá, netuším, zda to může mít souvislost s tímto vynecháním periody. Měřím 163 cm, vážím 50 kg. Někteří mi naznačují, že jsem hubená a tudíž že mozek prostě nedostal signál, aby se vaječníky nastartovaly. Jak dále postupovat - zkoušet i nadále hormony, nebo tomu nechat volný průběh a prostě jen čekat, než se menstruace dostaví? Mám navštívit více specializované středisko?

Celý článek »
Při menstruaci zvracím a mám deprese

24. 10. 2013

Při menstruaci zvracím a mám deprese

Je mi 37 let a mám dvě děti. Každý měsíc den před menstruací a první dva dny menstruace trpím bolestmi hlavy s pocity na zvracení a depresí. Beru hormonální antikoncepci Marvelon. Po vysazení antikoncepce mé obtíže zmizely, ale otěhotněla jsem a podstoupila umělé přerušení těhotenství. Prosím o doporučení jiné alternativy antikoncepce a zajímá mne, zda jsou či nejsou mé obtíže obvyklé.

Celý článek »
Po vysazení antikoncepce mi padají vlasy

25. 09. 2013

Po vysazení antikoncepce mi padají vlasy

Bude mi 35 let, nemám děti. Vždy jsem měla hustou hřívu, před více jak dvěma lety jsem vysadila po 12 letech HA. Od té doby mi vlasy začaly padat více a více. Lékaři říkají, že to nemá souvislost, ale zřejmě má. Testy štítné žlázy vyšly v pořádku, stejně tak hormony. Z gynekologického hlediska jsem také v pořádku, akorát u štítné žlázy se našly známky autoimunity. Jinak mám hlab27 pozitivní. Bylo mi to diagnostikováno jako androgenní alopecie (ústup vlasů na celé hlavě a po stranách), v rodině to má babička z otcovy strany. Prosím moc o radu, jak postupovat, jaká vyšetření podstoupit.

Celý článek »
Nemám menses, musím brát hormony?

24. 05. 2013

Nemám menses, musím brát hormony?

Je mi 34 roků, děti nemám. Mám nižší váhu, tedy ani menses. Užívala jsem kvůli tomu antikoncepci, protože se však u mě rozvinuly úzkosti a deprese, paní psychiatrička mi doporučila, ať ji neberu. Gynekoložka mi předepsala Estrofem a Utrogestan. Je ale nutné, abych brala hormony? Proč je musím jíst? Menstruace mi nechybí, děti mít nebudu. Opravdu tak vadí chybějící vlastní hormony?

Celý článek »
Za jak dlouho po zákroku je žena schopna sexuálního života?

13. 03. 2013

Za jak dlouho po zákroku je žena schopna sexuálního života?

Jsem po trachelektomii děložního čípku, na operaci jsem byla před více než čtyřmi měsíci. A pořád nejsem schopná pohlavního styku pro bolesti - je ještě brzy?

Celý článek »
Nitroděložní tělísko

18. 06. 2012

Nitroděložní tělísko

V roce 1969 mi bylo doporučeno a zavedeno nitroděložní tělísko DANA, přičemž mi ho museli po 3 letech drasticky vyjmout skalpelem. Dnes je mi 64 let a sonografické vyšetření ukázalo část cizího tělíska, kolem kterého je kroužek, ale okolí je prý klidné. Mám se rozhodnout, zda ho chci vyndat. Celé roky jsem o ničem nevěděla a neměla žádné problémy. Teď mám strach z jakéhokoli zásahu. Poradil byste mi prosím, jak se rozhodnout?

Celý článek »
Bojím se osteoporózy

03. 11. 2011

Bojím se osteoporózy

Je mi pětačtyřicet. Před třemi lety mi odebrali vaječníky i dělohu kvůli cystám. Hormonální substituce mi nedělala dobře, tak už poslední rok beru na umělou menopauzu přírodní substituci. Začaly mě ale bolet kosti. Je pravda, že mi hrozí osteoporóza, protože neberu klasické pilulky s hormony? A jak se dá vápník doplňovat?

Celý článek »
Nevolnost z antikoncepce

06. 10. 2011

Nevolnost z antikoncepce

Užívám třetí platíčko antikoncepce Jangee a je mi 3 týdny špatně od žaludku. Může to způsobovat tato nová antikoncepce?

Celý článek »
Těhotenství a dlouhý let

07. 08. 2011

Těhotenství a dlouhý let

Je mi 33 let, čekám první dítě a momentálně končím 10. týden těhotenství bez komplikací. Ultrazvuky jsou zatím v pořádku. Na podzim jsem s partnerem plánovala třítýdenní cestu do Japonska, která by vycházela na 20. až 23. týden. Můj lékař mě před dvanáctihodinovým letem varuje. Určitě nechci riskovat, ale zároveň bych nerada podlehla přílišné úzkostlivosti.

Celý článek »
Antikoncepce na cestách

26. 07. 2011

Antikoncepce na cestách

Jedu na dovolenou do Austrálie, kde je časový posun. Mám změnit užívání hormonálních prášků?

Celý článek »
Na dovolenou bez menstruace. Jak na to?

21. 07. 2011

Na dovolenou bez menstruace. Jak na to?

Během letních měsíců vás menstruace nemusí vůbec obtěžovat. Pravidelná perioda se dá velmi snadno oddálit přesně po dobu, kdy se chystáte vyrazit za odpočinkem.

Celý článek »
Po vysazení antikoncepce se vrací akné

14. 07. 2011

Po vysazení antikoncepce se vrací akné

I když jste byla po dlouhé roky zvyklá na vyhlazený obličej bez pupínku, puberta se může vrátit. A to v momentě, kdy vysadíte hormonální antikoncepci. Ta zjednodušeně řečeno zastaví činnost vaječníků, a tím i tvorbu ženských a mužských pohlavních hormonů – právě ty stojí za vznikem akné. Příjemné to rozhodně není, tak co tedy s tím?

Celý článek »
 

Pay attention to the method of 300-208 exam book learning. More importantly, 300-208 exam book 210-260 exam pdf it requires perseverance. If 210-260 exam pdf you have relevant working experience, 300-208 exam book it may be easier 210-260 exam pdf to learn.Examinations are the test of your studies and the 210-260 exam pdf most important. You need to adjust 210-260 exam pdf 300-208 exam book yourself. Be confident 300-208 exam book 300-208 exam book in the 200-105 exam questions 300-208 exam book exam 200-105 exam questions and never 210-260 exam pdf give up until 300-208 exam book the last question. Dont be nervous 200-105 exam questions about something you are not familiar with 200-105 exam questions or havent even touched.Because you do it want to get a full 300-208 exam book mark, the important thing is to do well on 200-105 exam questions every topic you know. If you make a 210-260 exam pdf mistake on the topic you 200-105 exam questions know because of the general idea and the mistake you do it know, the 300-208 exam book result 200-105 exam questions will be predictable.About the test simulation question, after fully 210-260 exam pdf mastering the basic knowledge of 200-105 exam questions the certification 210-260 exam pdf exam, the simulation question can only 200-105 exam questions help review 210-260 exam pdf each knowledge point in 210-260 exam pdf a 300-208 exam book random way. Later on, the whole 210-260 exam pdf review process, 210-260 exam pdf mainly three 200-105 exam questions things. Sybex CCNA 2.0 640-507 Study Guide is definitely a good thing to read carefully, especially 210-260 exam pdf to understand 300-208 exam book the basic concepts. Hands 300-208 exam book on Labs 200-105 exam questions at 210-260 exam pdf 210-260 exam pdf the end of each chapter must be hands-on and familiar with the results. CCNA requires a deeper understanding and understanding 200-105 exam questions of Cisco is private Operating System, IOS(Internetworking Operating System). A Router Simulator is essential. There 200-105 exam questions are many good Router Simulator, such as CCNA 200-105 exam questions virtual laboratory 300-208 exam book published 300-208 exam book by Sybex authorized electronic industry press, which is very good. It can be virtual in a simulated environment (two 2,600 route oilers and one 1,900 switch) to gain practical experience in configuring routers and switches. 200-105 exam questions I finished three sets of CCNA questions before the test in Boston. There were more than 600 300-208 exam book CCNA questions, mostly 200-105 exam questions concept questions.The most important thing is to memorize the CCNA Study Guide published by Sybex seven times and repeat the questions three times.