MUDr. Alexandr Barták

MUDr. Alexandr Barták

Gynekolog a porodník. Věnuje se léčbě neplodnosti a porodnictví. Provozuje soukromou gynekologickou ordinaci v Praze – Vysočanech, publikuje v odborných i lifestylových časopisech.

Ptejte se na všechno, co vás zajímá o antikoncepci, menstruaci, těhotenství a omezeních při něm, bolestech břicha či gynekologických nemocech.

POŠLETE NÁM DOTAZ

Související články:

Když plod není v pořádku, nezachráníte ho

27. 09. 2014

Když plod není v pořádku, nezachráníte ho

Když mi lékař potvrdil těhotenství, zakázal mi sportovat, a to až do konce prvního trimestru. Prý hrozí potrat. Není spíš škodlivé se vůbec nehýbat?

Celý článek »
Vitaminy (prý) dělají velké děti

17. 07. 2014

Vitaminy (prý) dělají velké děti

Slyšela jsem, že když budu jíst v těhotenství hodně ovoce a zeleniny, dítě naroste velké a pak budu mít problémy při porodu. Mám se bát jíst saláty?

Celý článek »
Proč mi padají vlasy?

16. 02. 2014

Proč mi padají vlasy?

Po nasazení antikoncepčních léků mi začaly padat vlasy. Lékař mi postupně předepsal několik druhů prášků, poslední byla antikoncepce Mirelle. Kvůli problému s vlasy jsem se rozhodla hormonální antikoncepci vysadit. Může se stát, že se problémy s padáním ještě zhorší? Prosím o radu, co vše je možné udělat.

Celý článek »
Čeká mě exotická dovolená, jsem ale těhotná, mohu letět?

13. 02. 2014

Čeká mě exotická dovolená, jsem ale těhotná, mohu letět?

Měli jsme naplánovanou cestu do Thajska a po koupi letenek jsem se dozvěděla, že jsem těhotná. Let bohužel nejde bez sankcí nijak zrušit ani změnit, takže zvažujeme, že se tam přece jenom podíváme. Při odletu budu ve 26. tt. a vracet se budu ve 29. tt. Těhotenství probíhá bez komplikací a já se cítím perfektně. Slýchávám různé názory a už začínám mít i strach, přesto se moc těším, i když vím, že to bude náročnější. V Thajsku jsme již jednou byli, takže vím, do čeho jdu. Všechna očkování jsme již prodělali loni a let by neměl být v kuse 12 hod., protože budeme přestupovat v Turecku. Potvrzení od lékaře dostanu a dokonce jsem našla i pojišťovnu, která mě pojistí na jakékoliv komplikace a případný předčasný porod. Chtěla bych se zeptat na váš názor, popřípadě zkušenosti. Děkuji, Helena

Celý článek »
Co může způsobovat ženskou plešatost?

07. 12. 2013

Co může způsobovat ženskou plešatost?

Pane doktore, zajímá mne, zda jste se setkal ve své praxi s pacientkou, které by padaly vlasy v době, kdy užívá antikoncepci? Mám čtyřiadvacetiletou dceru, která užívá AK Stodette. Padají jí vlasy hlavně na temeni. Krev, štítnou žlázu i ostatní vyšetření má v pořádku. Gynekoložka jí řekla, že by antikoncepce neměla padání způsobovat, protože hladina mužského hormonu v jejím těle je nízká (pokud by to byla tzv. mužská plešatost).

Celý článek »
Bez menstruace kvůli podváze?

25. 10. 2013

Bez menstruace kvůli podváze?

Je mi 25 let, minulý rok v květnu jsem vysadila po 8 letech hormonální antikoncepci Yadine a od té doby se menstruace nedostavila. Při hormonální antikoncepci jsem měla menstruaci pravidelně. Gynekolog nejprve zkoušel cyklus vyvolat injekcemi, poté jsem začala brát hormony. Během roku jsem vyzkoušela tyto hormony: Utrogestan, Provera, Estrofem, Clostilbegyt a to v různých kombinacích. Pouze při zkombinování Provery a Estrofemu se dostavil náznak menstruace. Již přes rok nemenstruuji a s přítelem se rovněž nebráníme miminku. Můj gynekolog si se mnou moc neví rady, tvrdí, že mé vaječníky "spí", na ultrazvuku nevidí nic podezřelého. Z posledních krevních testů byla zjištěna snížena hladina hormonu T4 (štítná žláza), na endikrinologii mi ale řekli, že na léky to zatím nevypadá, netuším, zda to může mít souvislost s tímto vynecháním periody. Měřím 163 cm, vážím 50 kg. Někteří mi naznačují, že jsem hubená a tudíž že mozek prostě nedostal signál, aby se vaječníky nastartovaly. Jak dále postupovat - zkoušet i nadále hormony, nebo tomu nechat volný průběh a prostě jen čekat, než se menstruace dostaví? Mám navštívit více specializované středisko?

Celý článek »
Při menstruaci zvracím a mám deprese

24. 10. 2013

Při menstruaci zvracím a mám deprese

Je mi 37 let a mám dvě děti. Každý měsíc den před menstruací a první dva dny menstruace trpím bolestmi hlavy s pocity na zvracení a depresí. Beru hormonální antikoncepci Marvelon. Po vysazení antikoncepce mé obtíže zmizely, ale otěhotněla jsem a podstoupila umělé přerušení těhotenství. Prosím o doporučení jiné alternativy antikoncepce a zajímá mne, zda jsou či nejsou mé obtíže obvyklé.

Celý článek »
Po vysazení antikoncepce mi padají vlasy

25. 09. 2013

Po vysazení antikoncepce mi padají vlasy

Bude mi 35 let, nemám děti. Vždy jsem měla hustou hřívu, před více jak dvěma lety jsem vysadila po 12 letech HA. Od té doby mi vlasy začaly padat více a více. Lékaři říkají, že to nemá souvislost, ale zřejmě má. Testy štítné žlázy vyšly v pořádku, stejně tak hormony. Z gynekologického hlediska jsem také v pořádku, akorát u štítné žlázy se našly známky autoimunity. Jinak mám hlab27 pozitivní. Bylo mi to diagnostikováno jako androgenní alopecie (ústup vlasů na celé hlavě a po stranách), v rodině to má babička z otcovy strany. Prosím moc o radu, jak postupovat, jaká vyšetření podstoupit.

Celý článek »
Nemám menses, musím brát hormony?

24. 05. 2013

Nemám menses, musím brát hormony?

Je mi 34 roků, děti nemám. Mám nižší váhu, tedy ani menses. Užívala jsem kvůli tomu antikoncepci, protože se však u mě rozvinuly úzkosti a deprese, paní psychiatrička mi doporučila, ať ji neberu. Gynekoložka mi předepsala Estrofem a Utrogestan. Je ale nutné, abych brala hormony? Proč je musím jíst? Menstruace mi nechybí, děti mít nebudu. Opravdu tak vadí chybějící vlastní hormony?

Celý článek »
Za jak dlouho po zákroku je žena schopna sexuálního života?

13. 03. 2013

Za jak dlouho po zákroku je žena schopna sexuálního života?

Jsem po trachelektomii děložního čípku, na operaci jsem byla před více než čtyřmi měsíci. A pořád nejsem schopná pohlavního styku pro bolesti - je ještě brzy?

Celý článek »
Nitroděložní tělísko

18. 06. 2012

Nitroděložní tělísko

V roce 1969 mi bylo doporučeno a zavedeno nitroděložní tělísko DANA, přičemž mi ho museli po 3 letech drasticky vyjmout skalpelem. Dnes je mi 64 let a sonografické vyšetření ukázalo část cizího tělíska, kolem kterého je kroužek, ale okolí je prý klidné. Mám se rozhodnout, zda ho chci vyndat. Celé roky jsem o ničem nevěděla a neměla žádné problémy. Teď mám strach z jakéhokoli zásahu. Poradil byste mi prosím, jak se rozhodnout?

Celý článek »
Bojím se osteoporózy

03. 11. 2011

Bojím se osteoporózy

Je mi pětačtyřicet. Před třemi lety mi odebrali vaječníky i dělohu kvůli cystám. Hormonální substituce mi nedělala dobře, tak už poslední rok beru na umělou menopauzu přírodní substituci. Začaly mě ale bolet kosti. Je pravda, že mi hrozí osteoporóza, protože neberu klasické pilulky s hormony? A jak se dá vápník doplňovat?

Celý článek »
Nevolnost z antikoncepce

06. 10. 2011

Nevolnost z antikoncepce

Užívám třetí platíčko antikoncepce Jangee a je mi 3 týdny špatně od žaludku. Může to způsobovat tato nová antikoncepce?

Celý článek »
Těhotenství a dlouhý let

07. 08. 2011

Těhotenství a dlouhý let

Je mi 33 let, čekám první dítě a momentálně končím 10. týden těhotenství bez komplikací. Ultrazvuky jsou zatím v pořádku. Na podzim jsem s partnerem plánovala třítýdenní cestu do Japonska, která by vycházela na 20. až 23. týden. Můj lékař mě před dvanáctihodinovým letem varuje. Určitě nechci riskovat, ale zároveň bych nerada podlehla přílišné úzkostlivosti.

Celý článek »
Antikoncepce na cestách

26. 07. 2011

Antikoncepce na cestách

Jedu na dovolenou do Austrálie, kde je časový posun. Mám změnit užívání hormonálních prášků?

Celý článek »
Na dovolenou bez menstruace. Jak na to?

21. 07. 2011

Na dovolenou bez menstruace. Jak na to?

Během letních měsíců vás menstruace nemusí vůbec obtěžovat. Pravidelná perioda se dá velmi snadno oddálit přesně po dobu, kdy se chystáte vyrazit za odpočinkem.

Celý článek »
Mamografické vyšetření

15. 07. 2011

Mamografické vyšetření

Dostala jsem od svého gynekologa poukaz na své první preventivní mamografické vyšetření. Jenže jsem slyšela, že to může být vzhledem k velké dávce záření dost nebezpečné. Existuje šetrnější a příjemnější typ vyšetření?

Celý článek »
Po vysazení antikoncepce se vrací akné

14. 07. 2011

Po vysazení antikoncepce se vrací akné

I když jste byla po dlouhé roky zvyklá na vyhlazený obličej bez pupínku, puberta se může vrátit. A to v momentě, kdy vysadíte hormonální antikoncepci. Ta zjednodušeně řečeno zastaví činnost vaječníků, a tím i tvorbu ženských a mužských pohlavních hormonů – právě ty stojí za vznikem akné. Příjemné to rozhodně není, tak co tedy s tím?

Celý článek »