12. 03. 2019

Děti se vyhýbají sportu. Pak jsou obézní a snáze se zraní

Zatímco některé děti se nemohou hodin tělocviku dočkat, jiné je berou jako utrpení a nejraději jsou, když se jim na rodičích podaří vyškemrat nějakou omluvenku. Lékaři však unisono tvrdí: nedělejte to, dětem už tak pohyb chybí a tímhle jim vlastně schvalujete to, že hýbat se nemusí.

Celý článek »
Náctiletí vegetariáni

26. 02. 2019

Náctiletí vegetariáni

Když odmítá maso dvouleté dítě, je to nejspíš dětský vzdor a časem se to poddá. Když se pro bezmasou stravu rozhodne dospívající, většinou nezbývá, než to vzít jako hotovou věc. A naučit ho stravovat se tak, aby mu nic nechybělo.

Celý článek »
Dětem nestačí říct, že drogy jsou špatné

15. 02. 2019

Dětem nestačí říct, že drogy jsou špatné

S tím se zvědavé děti nespokojí. Proto psychiatr Marian Koranda, který vede Dětské a dorostové detoxikační centrum v Praze, rodiče nabádá, aby si o účincích drog nejprve přečetli, než o nich budou s potomky mluvit. Plané mudrování a fráze děti snadno odhalí.

Celý článek »
Bronchitida: Pomůže masáž nebo míček

13. 02. 2019

Bronchitida: Pomůže masáž nebo míček

Jednou z ‚oblíbených‘ dětských nemocí v tomto období bývá zánět průdušek. Zkuste letos proti hlenovitému kašli a chrčení na plicích vytáhnout novou zbraň – ‚odkašlávací masáž‘. Možná ale budete muset na svého pediatra nejprve trochu zatlačit…

Celý článek »
Naučte svoje dítě pít

06. 02. 2019

Naučte svoje dítě pít

Každý měsíc se v Česku opije zhruba 14 000 dětí ve věku od 11 do 15 let, zjistil výzkum katedry psychologie Univerzity Palackého. Děsíte se dne, kdy váš potomek přijde domů pod parou? Nebo že se někde opije a nepřijde vůbec? Může se to stát, české dospívající děti totiž patří mezi ty, které si alkohol oblíbily vůbec nejvíce. Na druhou stranu nemá smysl pití démonizovat – copak vy jste abstinenti?

Celý článek »