Běh o šesti nohách: Pravidla tréninku

Běh o šesti nohách: Pravidla tréninku

Někdo si pořizuje psa, který mu bude dělat doma společnost, jiný hledá aktivního kamaráda a třetí očekává obojí. Společné sportování je z hlediska soužití člověka a psa nejlepší. A to jak z pohledu lidského, tak toho psího.

Také u psů platí, že kdo si hraje, nezlobí, a běhání je z pohledu psa vlastně hra. Kdyby mu to jeho pán dovolil, i na běžné procházce by klusal rychlostí až 12 kilometrů v hodině. Takový pohyb je vlastně pro zdravého psa psychicky i fyzicky nejpřínosnější.

Co uběhne každý

Trénovaný uběhne bez problémů až 20 kilometrů, na začátku ale volte trasy do pěti. V létě pozor na psy některého z krátkolebých plemen jako je německý boxer nebo bulmastif. Jsou velmi náchylní k přehřátí.

Základní výbava a povely

Zpočátku bývá první kilometr kritický. Pes, který již dávno ovládá povel ‚k noze‘, má pocit, že teď začíná legrace, a neposlouchá. Proto mějte připravené pamlsky a odměňte ho, jakmile se zklidní a poběží vedle vás, aniž by tahal. Zkušení běžci kromě povelu ‚běž‘ učí na trati i povely ‚vlevo‘ a ‚vpravo‘. Základní povel, který by měl ještě pes při běhu ovládat,

je ‚stůj‘. V lese nebo na polní cestě ale počítejte s tím, že lovecký pud je silnější než dobrá výchova. Pak je dobré naučit sebe i psa běhat se speciálním vodítkem.

Vodu s sebou

Pes vydrží hodně, ale pít prostě potřebuje. Vydáváte-li se na novou trasu, kterou ještě neznáte, mějte pro jistotu lahev s vodou i pro něj, a to včetně přenosné misky na pití. Pokud máte pocit, že váš pes dýchá příliš rychle, má zbarvený jazyk a nebo si chce stále lehat, ihned trénink ukončete. I když běhání baví vás oba, nezapomínejte ani na procházky: pes si potřebuje občas ‚přečíst psí noviny‘ a dopřát si sociální kontakt s jinými psy.

Ideální pes na běhání

V odborné kynologické terminologii jde o psa suchého konstitučního typu, s lehčími kostmi, dlouhými svaly a nepříliš vyvinutým podkožím. Běhání tak bude vyhovovat jack russell teriérovi, border teriérovi nebo pudlovi. Na běh je ideální i střední knírač, všechna plemena ohařů, německý ovčák, husky a border kolie. Nevhodným je naopak konstituční typ lymfatický, kterého charakterizuje těžká kostra, hrubé svaly a volné těžké podkoží. Bez problémů bude zkrátka běhat pes typu maratónce než pes typu zápasníka sumo.

Lucie Protivanská

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.