Bronchitida: Pomůže masáž nebo míček

Bronchitida: Pomůže masáž nebo míček

Jednou z ‚oblíbených‘ dětských nemocí v tomto období bývá zánět průdušek. Zkuste letos proti hlenovitému kašli a chrčení na plicích vytáhnout novou zbraň – ‚odkašlávací masáž‘. Možná ale budete muset na svého pediatra nejprve trochu zatlačit…

Průběh je u většiny dětí podobný. Obyčejná rýma po pár dnech přejde v suchý kašel a později ve vlhký, hlenovitý. Nejde o žádnou tragédii, ale jakmile se hlen začne tvořit dole na průduškách, mají obzvlášť kojenci a batolata zaděláno na několik prokašlaných nocí, opakované zvracení a chrčení na plicích. Na rozdíl od starších pacientů zatím totiž neumějí vykašlávat cíleně, aby si ulevili, ale kašlou až tehdy, kdy už je nashromážděný hlen dusí. Následné záchvaty kašle spolu s množstvím neodkašlaného, spolknutého hlenu pak mohou vyvolat i zvracení.

MASÁŽ NA PŘEDPIS

Bronchitidu neboli zánět průdušek zvládne spousta rodičů s pomocí tzv. mukolytik, léků usnadňujících vykašlávání hlenu. V případech, kdy nezabírají a dítě je čím dál více zahleněné, záchvaty dávivého kašle se stupňují a dítě opakovaně zvrací, je třeba hledat jiné řešení. Třeba ‚odkašlávací masáže‘, odborně dechovou nebo plicní rehabilitaci, prováděnou specializovaným fyzioterapeutem. Že jste nikdy o ničem podobném neslyšeli?

Není divu, praktičtí dětští lékaři ji předepisují spíše u chronických onemocnění opakovaně zatěžujících dýchací ústrojí – při chronické bronchitidě, astmatu či cystické fibróze. A často se rodiče o rehabilitaci uvolňující dýchací svaly a podporující vykašlávání hlenu dozvědí až při hospitalizaci nemocného dítěte. Masáže přitom mohou pomoci i u akutních stavů. „Pokud to lékař považuje za indikované, může dítě k fyzioterapeutovi poslat. Já sama to ale řeším tak, že umím základní jednoduchou dechovou rehabilitaci, kterou ukazuji rodičům svých pacientů, kteří nevyžadují úplně péči fyzioterapeuta, a funguje to,“ popisuje svoji praxi předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková.

CO NA TO DĚTI?

‚Odkašlávací masáž‘ uvolní stažené svalstvo průdušek a pomůže nahromaděnému hlenu ‚doputovat‘ z plic nahoru do krku, odkud ho dítě odkašle, popřípadě ho fyzioterapeut odsaje z nosu. „Dokud ho fyzioterapeutka masírovala na hrudníčku, tak Toníček neprotestoval, ale v okamžiku, kdy začala hlen tlačit do krčku a nutit ho kašlat, začal šíleně vřískat. Fyzioterapeutka mě uklidňovala, že to je vlastně dobře, že hlen z něj bude lépe odcházet. Je pravda, že ho tímto způsobem ‚vytlačila‘ skutečně hodně,“ popisuje Ilona z Prahy reakci svého sedmiměsíčního syna na terapii. Během dvou týdnů absolvovali pět zhruba desetiminutových sezení. Léčbu jejímu synovi předepsal pediatr a hradila ji zdravotní pojišťovna. „Není to žádná harmonická, uklidňující masáž, těm dětem to je evidentně skutečně nepříjemné, ale zabírá to a je to lepší, než je naslepo ládovat antibiotiky nebo kortikoidy,“ myslí si Ilona.

Pokud si vaše dítě ‚odkašlávací masáž‘ skutečně zprotiví a odmítá spolupracovat, zkuste metodu ‚míčkování‘. Jedná se o masáž pomocí molitanových míčků, kterou mohou po zaškolení doma provádět sami rodiče. Průkopnice metody fyzioterapeutka Zdena Jebavá tvrdí, že ‚léčba hrou‘ děti (i rodiče) baví (viz box). A podle doktorky Šebkové se mohou obě podpůrné metody léčby doplňovat. „Míčkování většinou vyhovuje větším dětem, které třeba nesnesou masáž rukou,“ dodává. Ideální je dechovou rehabilitaci, ať už rukou, nebo míčkem, provádět alespoň jednou, ideálně dvakrát až třikrát denně.

PŘEMLUVTE DOKTORA

Největší nevýhodou této doplňkové léčby je vedle možné nespolupráce dítěte fakt, že vás ‚obvoďák‘ k fyzioterapeutovi jen tak nepošle. „Je to způsobeno především nízkou informovaností mezi pediatry a úhradovými mechanismy,“ vysvětluje si malé zapojení fyzioterapeutů do léčby prezident Unie fyzioterapeutů ČR Vladan Toufar. Další problém vidí v zahlcenosti rehabilitačních pracovišť jinými pacienty a v tom, že jednotliví specialisté o sobě často ani nevědí. Jako pacient, popřípadě jeho rodič, si nepomůžete ani tehdy, pokud se rozhodnete zaplatit si odborníka z vlastní peněženky. „Současná legislativa neumožňuje přímý přístup pacienta k fyzioterapeutovi. Pacient by měl být v případě léčebného úkonu poslán lékařem se stanovenou diagnózou a požadovaným cílem, jinak se fyzioterapeut vystavuje potencionálnímu riziku a možnému postihu,“ upozorňuje Toufar.

Pokud se přesto rozhodnete najít si svého fyzioterapeuta, nebo se o to alespoň pokusit, pak počítejte s tím, že za zhruba 15 minut zaplatíte od 150 do 500 korun v závislosti na regionu a pracovišti.

MÍČKUJTE DOMA

Metoda míčkování, jejímž hlavním cílem je uvolnění dýchacích cest, byla vyvinuta tak, aby ji mohli provádět i sami rodiče v klidu domova. Takže nemusíte čekat, až vaše dítko začne kašlat, a můžete se připravit dopředu. Míčky koupíte na internetu nebo ve sportovních potřebách (od 7 do 30 Kč za kus podle velikosti) a techniku vás naučí fyzioterapeut. Podle příručky ‚Míčkujeme pro zdraví’ pak můžete praktikovat cviky sami doma. Léčebné hrátky s míčky by se neměly provádět při horečkách, zánětu středního ucha či v případě kožní nemoci.

MÍČKOVÁNÍ Jaké výhody přináší ‚léčba hrou’?

Rehabilitace pomocí molitanových míčků je oproti masáži rukou příjemnější pro děti i rodiče. „Ti ji mohou provádět třeba při Večerníčku. Míček se zaboří hlouběji do tkáně, takže výsledný efekt je výraznější, rukou totiž většinou stimulujeme jen kůži a část podkoží,“ vysvětluje fyzioterapeutka Zdena Jebavá, která metodu před dvaceti lety vyvinula ve spolupráci s pediatry, pneumology a alergology. Míčkování pomáhá při různých typech onemocnění dýchacího ústrojí včetně sezonních alergií a astmatu a vzhledem k působení na posturální svaly i při skoliózách a jiných vadách držení těla. Při aplikaci této metody se uvolňují a protahují břišní, hrudní a krční svaly, svaly pánve, páteře a pletence ramenního, čímž se podporuje správné držení těla. Zlepšuje se pružnost a hybnost hrudníku a páteře, snížuje se dechová frekvence a masírovanému dítěti se bude snáze vykašlávat hlen.

Jak na bronchitidu

V první fázi, kdy je kašel suchý, dráždivý, můžete použít některé z antitusik, léků na potlačení kašle. Pozor, ne všechny přípravky pro děti jsou vhodné i pro ty úplně nejmenší.

Jakmile začne dítě vykašlávat hlen, přestaňte antitusika užívat, zamezila by vykašlávání a hlen by se v dýchacích cestách hromadil.

Odkašlávání naopak podpořte některým z léků, které hlen naředí a uvolní (např. Mucosolvan junior). Ze stejného důvodu podávejte dítěti dostatek tekutin.

Vedle ‚odkašlávací masáže‘ pomůže i inhalace pomocí kompresového či ultrazvukového inhalátoru a obecně zvlhčování vzduchu.

Omezte podávání mléka a mléčných výrobků – zvyšují produkci hlenu a dráždí dýchací cesty i už tak zahleněný žaludek (proto některé děti mléko v období kašle hned vyzvrátí).

ZKUSTE TO! Základní jednoduchá dechová rehabilitace může pomoci také u akutních stavů.

Autor: IVA VOKURKOVÁ, TÝDEN

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.