Z listopadové Kondice: Holčičí ADHD: Netýká se i vaší dcery?

Z listopadové Kondice: Holčičí ADHD: Netýká se i vaší dcery?

To je jasná hyperaktivita, řekne si učitelka, když je žák neposedný a věčně vyrušuje. A rodičům doporučí návštěvu poradny. Nad dívkou se stejnou poruchou však mávne rukou. U nich se totiž ADHD projevuje jinak – často bez hyperaktivity typické pro chlapce. A tak spousta takových dívek a žen bojuje sama se sebou, bez pomoci a porozumění okolí a často končí na antidepresivech.

Nejpatrnějším projevem poruchy pozornosti s hyperaktivitou, tedy ADHD je právě ona hyperaktivita, motorický neklid, laicky řečeno ‚věčné zlobení‘. Dítě neposlouchá, chvíli neposedí, v klidu si nepohraje. Pořád vstává a pobíhá, něco dělá a běda, když mu v tom chce někdo bránit. Když tato ‚neposlušnost‘ překročí meze, začneme uvažovat o ADHD. Jenže u dívek a žen se tahle porucha projevuje často jinak – nepozorností a impulsivitou. Ostatně dříve se mluvilo jen o ADD, poruše pozornosti, bez hyperaktivity.

Dívky jsou zkrátka ‚jen‘ nesoustředěné, myšlenkami věčně jinde, neklid se projevuje neustálým brebentěním. A tak dostanou nálepku zasněné princezny nebo nevychované žvanilky a dál se tím nikdo nezabývá. Jak bezpečně poznat, zda se tenhle problém netýká i vaší dcery? Tohle jsou příznaky, které by vás měly přimět k návštěvě odborníka:

Podává nevyrovnaný výkon. Jeden den odrecituje vyjmenovaná slova, další densi nevzpomene ani na jedno.

Dělá chyby z nepozornosti.  Vyplní jen první stranu písemky, protože ji zapomene otočit. Nebo si při opisování zadání příkladu z tabule místo 3 napíše 8.

Je chaotická, zmatená. Pošlete ji umýt si nohy a vrátí se za půl hodiny s umytými vlasy.

Je zapomnětlivá. Pořád něco ztrácí nebo se ztrácí ve svých myšlenkách, a chodí pozdě.

Nevydrží se dlouho soustředit, bývá duchem nepřítomná. Proto málokdy dokončí rozdělanou práci.

Snadno se kognitivně unaví. Soustředění ji stojí mnohem více úsilí než ostatní, proto se ze školy vrací  unavená, přestože stihne jen polovinu cvičení.

Hodně mluví, šoupe nohama a podobně. Motorický neklid, hyperaktivita se mohou projevovat i neustálým breptáním a bezděčnými pohyby.

Má neuspořádáné písmo a na stole a ve svých věcech nepořádek.

Je za nešiku. Vinou nepozornosti padá na lyžích, na kole, zakopává.

Neudrží nit hovoru. Ztrácí se v konverzaci, často neví, ‚o čem je řeč‘.

O tom, jak se s ADHD žije dospělým ženám a proč je důležité diagnostikovat tuto poruchu včas, se dočtete v listopadové Kondici. V prodeji od 25. října.

Iva Vokurková

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.