Dash dieta: Tři mouchy jednou ranou

Dash dieta: Tři mouchy jednou ranou

Shodit přebytečná kila, snížit krevní tlak, uzdravit ledviny. To vše pomocí jediné diety. Americký hit posledních let. DASH vás zbaví nejen kil nabraných třeba během Vánoc, ale posílí i vaše zdraví. A na hezkých pár let. 

DASH dieta je nám sympatická. A nikoliv jen proto, že frčí za mořem a Američanky o ní tvrdí, že doopravdy funguje. Problémy s vysokým tlakem má až třicet procent Čechů a Češek. A přestože jde o poměrně závažné onemocnění, které razantně zvyšuje riziko vzniku srdečně-cévních příhod a ledvinových chorob, většina lidí to stále podceňuje. DASH dieta (z anglického Dietary Approaches to Stop Hypertension) je pro lidi s vysokým krevním tlakem ušitá. Ale stejně tak rychle a efektivně řeší i chronické onemocnění ledvin a přebytečná kila. To všechno bez trápení a hladu.

Stopka pro sůl a cukr

Hodně ovoce a zeleniny, celozrnné a nízkotučné potraviny s vysokým obsahem vlákniny, libové maso a ryby. Jsou-li vaše chuťové pohárky naladěné právě na tato jídla, je pro vás DASH dieta jako dělaná. Pokud navíc toužíte zhubnout a dát si zdraví do pořádku, pak už na nic nečekejte a hned od zítřka najeďte na nový stravovací plán. Kromě konzumace výše uvedených potravin je DASH dieta zaměřená na nízký příjem sodíku a soli. Sůl představuje zátěž pro ledviny, sodík je ‚tikající bombou‘ na krevní tlak. Běžným stravováním přijímáte denně neuvěřitelných 3500 mg sodíku denně. DASH dieta omezuje toto množství na 2300 mg v rámci tzv. klasické verze nebo 1500 mg, což je tzv. verze sodíková. Ta je doporučována lidem přes padesát s vysokým krevním tlakem, cukrovkou či chronickým onemocněním ledvin. Co takové snížení sodíku pro organismus znamená? Američtí odborníci došli k závěru, že pokud budete příjem sodíku držet dlouhodobě na uzdě, odměnou vám bude nejen významné snížení krevního tlaku, ale také nižší riziko vzniku ledvinových kamenů či cukrovky.

Druhým omezením, které musíte při nájezdu na DASH dietu vzít v potaz, je téměř nulová konzumace cukrů. Slazené nápoje, sušenky, čokolády a další cukrovinky pro vás budou po dobu držení DASH diety tabu. Sacharidy budete přijímat pouze ve formě celozrnného pečiva, cereálií či těstovin.

Na hladovku zapomeňte

Podobně jako u všech diet, ani u DASH diety si nemůžete dopřát vše, co byste rádi, včetně alkoholu. Hladovět však nebudete. Denní příjem kalorií je omecelozrnné zen na 2000 kcal v klasické verzi, na 1600 kcal v tzv. sodíkové verzi. Jíst budete pětkrát denně, přičemž tři jídla budou hlavní, dvě zbylá v podobě menších svačinek. Z malých prohřešků, např. v podobě skleničky bílého suchého vína, müsli tyčinky, ovocného smoothie či nesoleného popcornu, se nestřílí. Hlavním cílem DASH diety totiž není vysoký váhový úbytek, ale snížení krevního tlaku a dosažení optimální hladiny cukru a cholesterolu v krvi.

Potvrzeno: snižuje i riziko rakoviny

Jelikož DASH jídelníček zaručuje dostatečný příjem bílkovin, vlákniny, vitaminů a důležitých minerálů (vápník, draslík, hořčík, fosfor), nemá držení diety žádné negativní vedlejší účinky. Po dvou měsících se naopak tělo začne ozdravovat – zbaví se pár přebytečných kil, vyššího tlaku a třeba i oteklých nohou. Poslední odborné studie však slibují ještě něco navíc. „Dlouhodobé držení DASH diety má za následek objektivně menší riziko vzniku cukrovky, osteoporózy, onemocnění ledvin a některých druhů rakoviny,“ tvrdí lékařští experti z The American Heart Association. *

***

4 HODINY HLÍDEJTE SI, ABY ČAS MEZI JÍDLY NEBYL DELŠÍ

TAKTO BY MĚL VYPADAT VÁŠ JÍDELNÍČEK

Snídaně: pečivo, nízkotučné žervé, pomerančový fresh

Svačina: nízkotučný bílý jogurt ochucený medem + hrst oříšků

Oběd: krůtí řízek na přírodní způsob (150 g), zeleninový salát se zálivkou z olivového oleje a octa

Svačina: celozrnné pečivo, 50 g tvrdého nízkotučného sýra (eidam), zelenina

Večeře: 150 g grilované ryby (losos, pstruh, treska, makrela), vařený brambor

Na co pozor, pokud jíte v restauraci

Neobjednávejte si kořeněná, smažená jídla. Přílohy si dávejte vařené bez přidání soli, nikoli smažené, nebo zvolte jako přílohu zeleninový salát. Solničku na stole odsuňte ze svého dohledu. Salát si objednejte bez dresinku. K ochucení použijte olivový olej s octem. Nejezte pokrmy, které obsahují sójovou omáčku, hořčici, majonézu nebo kečup. K pití zvolte minerální vodu, dietní limonádu nebo neslazený bylinkový či zelený čaj. Chcete-li dezert, objednejte si čerstvé ovoce, sorbet, tvarohový koláč s čerstvým ovocem nebo ovocnou zmrzlinu.

V ČESKU TRPÍ VYSOKÝM KREVNÍM TLAKEM AŽ 30 % LIDÍ, ZVLÁŠTĚ PRO NĚ JE DASH DIETA IDEÁLNÍ

Kolik porcí a čeho můžete sníst během dne?

Obiloviny (celozrnné pečivo, cereálie, rýže, těstoviny) 6 až 7 porcí (1 porce = krajíček chleba nebo 1 hrnku vařené rýže či těstovin)
Ovoce a zelenina 8 porcí (1 porce = 1 ks středně velkého ovoce či zeleniny, nebo 1 hrnku čerstvého ovoce či vařené zeleniny)
Drůbež a ryby 5 porcí (1 porce = 30 g libového masa nebo ryby či 1 vejce)
Mléčné výrobky 2 až 3 porce (1 porce = 100 g netučného jogurtu či 50 g sýra)
Tuky a oleje 2 až 3 porce (1 porce = 1 lžička olivového oleje nebo másla)
Ořechy, semena a luštěniny 1 porce (1 porce = 3 lžíce ořechů nebo semínek nebo 1 hrnku vařených fazolí, hrachu či čočky)

KLAUDIE RACKOVÁ

Lucie Fumfálková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.