Z říjnové Kondice: V dětství mě zachránil běh, říká triatlonista Tomáš Slavata

Z říjnové Kondice: V dětství mě zachránil běh, říká triatlonista Tomáš Slavata

Jako dítě doma poslouchal, že se neměl narodit. Častěji ale doma nikdo nebyl, a tak se Tomáš Slavata toulal po ulicích. Matka často mizela na alkoholové tahy. Pak se Tomáš jednou rozběhl, a už nezastavil. Stal se profesionálním triatlonistou. K tomu se od 18 let staral o své synovce. Dnes má v péči další tři kluky a pro sociálně znevýhodněné děti pořádá závody a kempy.

V knize Trojboj s draky jak vy, tak vaše sestry otevřeně mluvíte o dětství s matkou alkoholičkou. Vaše starší sestra vzpomíná na léta, kdy fetovala a živila se prostitucí, zatímco její synové, které jste si později osvojil, byli v děcáku. Jaké to je, takhle se veřejně ‚svléci‘?

Můj příběh se v médiích objevuje už pár let, ale pořád cítím stud. Je to stejný pocit, jako kdyby se vaše nahá fotka ocitla někde na webu.

Chcete, aby váš příběh byl motivací pro ostatní děti ze znevýhodněného prostředí. Aby viděly, že když se chce a je vůle, lze si plnit sny. Ale že nasekat cestou pár chyb k tomu patří. Kterých přehmatů jste se dopustil vy?

Třeba ve výchově kluků, když jsem měl zpočátku potřebu furt je zachraňovat z průserů, něco za ně řešit.

Takže jste měl být přísnější?

Určitě. Měl jsem Lukáše nechat se v těch problémech trošku vymáchat (Synovec Lukáš se v 15ti letech dopustil trestného činu napadení a ublížení na zdraví a drobných krádeží). Taky jsem byl lehkovážný a představoval si všechno mnohem jednodušeji, život na vlastních nohách, péči o domácnost i výchovu kluků. Dostatečně jsem nedomyslel takové ty praktické věci, že je potřeba mít finanční rezervu, že si nemůžu dovolit kupovat něco na splátky. Byl jsem mladý a nezkušený.

Přistupujete tedy dnes k trojici kluků, které jste si osvojil později, jinak?

Jsem mnohem přísnější a důslednější. Když mají průser ve škole, tak už to za ně nežehlím a ani po škole nechci žádné ústupky, ale naopak aby byli potrestaní podle školního řádu. Když jsem zjistil, že si jeden z nich falšoval omluvenky a prošlo mu to, tak jsem zavolal do školy. Kdybych to tak nechal, tak by si zvykli na to, že se smí lhát, protože já to kryju.

A přináší to ovoce?

Ano, líp to funguje, když jsou jasně nastavená pravidla. Kluky vychovávám s tím, aby jednou byli své partnerce oporou. Nechci mít doma žádný mamánky, kteří u nás budou do třiceti. Chci, aby se o sebe uměli postarat, aby od 15 chodili na brigády, znali hodnotu peněz a pochopili, že samostatnost a finanční nezávislost jim dává svobodu. I proto jsem chtěl, aby se Štěpán osamostatnil. Jako rodič musíte umět dát dítěti svobodu.

V knize říkáte, že v tom období vám běh dával sílu všechno zvládnout. Běhu vůbec vděčíte za spoustu pozitivních zvratů ve vašem životě.

Rozhodně. V dětství mě běh zachránil, fungoval jako lék na mé malé sebevědomí. První závody a vítězství mi jako dítěti dávaly pocit užitečnosti. Najednou jsem viděl svoje místo na světě.  Sport mě naučil disciplíně, pokoře, úctě k soupeřům a odhodlání se nevzdávat. A taky poznání, že když netrénuju, tak prostě nemůžu být nejlepší.

Trojboj s draky: Tomáš Slavata, náhradní táta, triatlonista a filantrop

Nechte se inspirovat strhujícím příběhem triatlonisty Tomáše Slavaty, původně sprejera a kluka ulice, kterého nezlomily ani neuspořádané poměry v jeho vlastní rodině. Napsala ho externí redaktorka Kondice Lenka Vrtišková Nejezchlebová a ručíme vám za to, že se při čtení rozhodně nudit nebudete. Vydala Grada, 269 Kč

Celý rozhovor o tom, jak člověku může změnit život obyčejný běh, najdete v říjnové Kondici.

Iva Vokurková

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.