Mladá lékařka si sáhla na dno, dnes z něj pomáhá jiným vstát

Mladá lékařka si sáhla na dno, dnes z něj pomáhá jiným vstát

Čelit závažnému onemocnění jakým rakovina bezesporu je, není žádná sranda. Své o tom ví Kateřina Vacková. Mladá žena zjistila, že má rakovinu, během studií medicíny. K šokujícímu zjištění pomohlo samovyšetření.

Ano, prevence zní jako nuda a průměrná fráze, o které vám říká každý doktor. Jenže pokud nad s sebou nemáte bič, chuť do pravidelné prevence a motivace k lepším zítřkům často rychle opadnou. A to se právě Katka Vacková pokouší změnit. Nejen, že se ze zákeřného onemocnění vyléčila (během léčby bohužel přišla o vaječník), ale zkušenost, která jí zásadně změnila život, se pokusila proměnit v pomoc druhým.

Vznikla tak nezisková organizace Loono. Ta se zaměřuje na preventivní programy. Žádné otřepané fráze ani strašení nečekejte. Naopak! Její workshopy, které pořádá ve školách, firmách a s kterými objíždí i festivaly a nejrůznější akce po celém Česku, jsou pojaté zábavnou formou. Stud pomohl odbourat i úderný název. Katčina kampaň zaměřená na osvětu se totiž zejména mezi mladými šířila a šíří na sociálních sítích jako #prsakoule. A jak název napovídá, kampaň a workshopy zábavnou formou vysvětlují, jak by mělo probíhat samovyšetření, tedy „jak si na ně pravidelně sáhnout“…

Loono existuje již pět let a rozrostlo se na tým o 120 lidech s pobočkami v pěti městech. Své aktivity navíc rozšířilo i mimo problematiku rakoviny, věnuje se například i srdci. Letos se naplno rozjela kampaň nazvaná #žiješsrdcem, která pro změnu šíří osvětu o infarktech a mrtvici.

Pokud se chcete o Loono dozvědět více, nebo zkusit nějaký z připravovaných workshopů, podívejte se na program na stránkách www.loono.cz.

 

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.