Lucie z Kondice hubne: Mám robustní kostru a špatně se mi shazuje tuk

Lucie z Kondice hubne: Mám robustní kostru a špatně se mi shazuje tuk

S mým tělem se sice neudály žádné velké změny, ale nelámu si s tím hlavu. Za ta léta už vím, že potřebuje čas. Neví totiž, zda myslím své hubnoucí snahy vážně, nebo se na to po měsíci zase vykašlu. Vyčkává. A já na sobě dál poctivě dřu.

Dole mám zatím první dvě kila tuku. Není to sice moc, i tak se ale ve svém těle cítím o moc lépe. Rozhodně se to nedá srovnat s tím, jak mi bylo, když jsem se do minulého čísla musela vyfotit jen ve sportovní podprsence a krátkých trenkách. Patřím k těm, kteří své nedostatky umí celkem i dobře skrýt pod oblečení a nyní když měl přijít okamžik pravdy, ukázat všem co se pod oblečením skrývá, tak jsem chtěla utéct. Pobavila mě kolegyně v kuchyňce v den vydání prvního dílu, povídá: „Já vás viděla v Kondici, tam vám ta kila přidali na fotku, že?“ Bohužel jsem musela konstatovat, že ne, že fotka je reálná a „taková“ jsem reálně.

První pokroky vidím i ve sportovně zdravotním centru TeitFitlab: podařilo se mi zapracovat na svých pohybových zlozvycích. Velkou zásluhu na tom má trenér Kuba, který je velmi milý, trpělivý a statečně nese, že mě při jednotlivých cvicích musí znovu a znovu opravovat. V rámci tříměsíčního programu, který v TeitFitlab mám, chodím ještě na Redcored, při kterém se pod dohledem fyzioterapeutky Jany cvičí na lanech.

Byla jsem ale i na sportovní masáži nebo na takzvané antropometrii. Že jste o antropometrii nikdy neslyšeli? Já až do svého sezení s doktorem Martinem Musálkem také ne. Když jsem se snažila dopředu ,vygooglit‘, co mě čeká, nic moc jsem nenašla. O to víc jsem pak byla překvapená. Při antropometrii vám změří různé tělesné proporce a na jejich základě určí, jaký jste somatotyp. Pan doktor Musálek mi nejprve změřil takzvané kožní řasy – takový ten špek pod lopatkou, na ruce, na lýtku a na boku.  Pak mi změřil koleno a loket a údaje vložil do jakési chytré tabulky. Výsledek? Mám enormně robustní kostru, pevný základ v nohách, rozložitá ramena a hodila bych se prý na hod kladivem. Odborník mi tak potvrdil, co jsem odmala slýchala doma: ‚Ty máš ramena jako Špotáková, měla bys házet oštěpem‘ nebo ‚Ty tvoje nohy by mohly trhat asfalt‘.

Konkrétně jsem somatotyp kategorie A, což znamená, že mám dispozice rychle nabírat svalovou hmotu, hlavně na nohách. A spolu s tím bohužel i tuk – zejména v oblasti břicha. V praxi to znamená, že rozhodně nemůžu očekávat rychlé výsledky. Když ale budu trpělivá, změny se určitě po čase dostaví. Stačí se ale přestat hlídat – hřešit v jídle nebo se málo hýbat – a kila zase pofrčí nahoru. Já to ale rozhodně vzdát nemíním. Můj popis antropometrie je velmi zjednodušený, pan PhDr. Martin Musálek, Ph.D se toho naštěstí ujal za mě a moje výsledky zhodnotil trošku odborněji:

„Úvodem je určité dobré říct, že somatotyp člověka, unikátní informace o jeho tělesném profilu člověka. Můžeme z něj odečíst, zda má člověk dostatečně robustní kostru, je dostatečně osvalený, jak rychle můžeme očekávat redukci tuku, nebo zda nebude náchylný na zranění při silovém tréninku. Smyslem určení somatotypu není člověka vystrašit, nebo odradit, ale objektivně individualizovat potřeby pro splnění cíle. Vy máte celkem jasnou dispozici pro silově rychlostní pohybové aktivity. S tím je spojeno, že vaše kostra je velmi robustní, zejména na dolních končetinách. Svalstvo je proto připravené při silovém tréninku poměrně rychle růst. Nicméně velký pozor, spolu se silou a výkonností budete pravděpodobně přibírat i tuk, pokud nebudete mít speciální výživový režim. Pro takto silově disponované osoby, je to „bohužel“ typické.  V dnešní době je poměrně moderní použít pro redukci tuku, někdo se spokojí pouze s pojmem snížení hmotnosti, kruhové tréninky, nebo trochu silovější intenzivní tréninky s poměrně krátkými pauzami na odpočinek. Pokud se však dívám na výsledky somatotypu u vás a srovnám je s vaším primárním cílem – dostat tělesnou hmotnost dolů, je nyní jasné, že bude třeba použít spíš metody aerobních aktivit. Cesta k cíli se tím trochu protáhne, ovšem zároveň se zamezí nežádoucímu rozvoji svalové hmoty. Musíte počítat, že tuk půjde dolů pomaleji než u lidí, kteří takovou silovou dispozici jako vy nemají. Spolu s tím bych také rozhodně doporučil spíš sledovat úbytek tukové složky, než absolutní pokles tělesné hmotnosti. Důležitou informaci máme také z grafického zobrazení vašich tělesných dispozic v tzv. somatografu. Zde vidíte, že se nacházíte v určitém sektoru, A, a že primárním cílem je nastavení cesty, kudy byste se v somatografu při kontrolách měla pohybovat. Když navíc přidám k vašim tělesným dispozicím informace z úvodního dotazníku a zaměřím se zejména na vaši pohybovou historii, bude mít u vás trenér výhodu v tom, že bude moci poměrně snadno specifikovat doplňkové pohybové aktivity, protože s různými formami pohybu a sportu máte vy a vaše tělo bohaté zkušenosti.“

Od začátku září jsem najela na krabičkovou stravu od fitnessmenu.cz. Strava je údajně 70% úspěchu, takže jsem se do toho pustila po hlavě. Již 2× jsem krabičkovou dietu měla a tato je nesrovnatelná. Je velmi chutná, maso šťavnaté (připravují ho metodou sous-vide, takže zachovává veškeré vitaminy a šťávu) a já se na každou svou porci těším. Krabičková strava je ve vytíženém životě opravdu velmi pohodlná, člověk nemá stres, že si nestihne dojít koupit jídlo a také konečně nemá hlad. 🙂 Horší to je v případech, kdy se konají svatby, oslavy, párty, nebo i jen večeře s kamarády. Musím říct, že během září mě přesně toto všechno čekalo, ale já dokázala odolat pokušení a krabičky porušila jen lehce a co je pro mě mnohem cennější, tak KONEČNĚ jsem se tím nenechala strhnout a pokračuji dál. To byl u mě vždy problém – jednou porušit a už se zpět nenastartovat. V říjnu jdu na další měření k výživovému specialistovi Pavlu Suchánkovi, což je kapacita ve svém oboru. Těším se na výsledky, tak mi držte palce.

Přečtěte si také, jak celé hubnutí naší kolegyně Lucie začalo:

Lucie z Kondice hubne!

 

 

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.