Ze zářijové Kondice: Nesnášíte svoji pleť? Místo make-upu zkuste měsíc bez alkoholu

Ze zářijové Kondice: Nesnášíte svoji pleť? Místo make-upu zkuste měsíc bez alkoholu

Pravda o působení alkoholu na pleť je víc než krutá. Připravte se, že k další skleničce se budete jen stěží odhodlávat, pokud už teď jsou vaše tváře zašedlé a hyzdí je pupínky. Nepijte už ‚na zdraví‘!

Když začalo léto, byla frekvence otevírání lahví prosecca a bílého u nás doma řádově vyšší. Místo dvou tří lahví měsíčně jsme jeden den otevřeli, druhý dopíjeli, na víkend kupovali rovnou lahve dvě. Ale pak jsem se rozhodla zhubnout. Ne moc, dvě tři kila, jen abych nevypadala v šatech moc buclatě, a začala večeřet střízlivěji. Abych se bleskurychle nepropila nad svůj limit, potřebuji mít plný žaludek, a to se se salátem nebo špenátovým smoothie docela vylučovalo. Dieta mi sice vydržela jen pár dní, ale bez alkoholu jsem zůstala téměř měsíc. A vlastně jsem ani nezpozorovala, že přichází menstruace, která se vždycky ohlašovala nadměrným přísunem pupínků. Pleť se opravdu pročistila tak, že jsem prakticky celé léto nenosila make-up, jen tvářenku.

Internet je podobných experimentů plný. Kate z Británie fotí každý den, jak se na její tváři odráží pití alkoholu. Joachim ze Švédska na svém blogu popisuje, jak se mu na zádech vynoří akné, sotva uvidí lahev vína. Pro příklady můžeme sáhnout i do světa filmu a na stránky knih. Když maskérky chtějí naznačit člověka, který má problémy s alkoholem (ale ještě zvládá vstávat do práce), vždycky mu vykontrují šedou pleť, dokreslí pupínky na bradě a prohloubí kruhy pod očima. Spisovatelé mluví o mdlém podtónu pleti, zarudlém nose a zvýrazněných konturách. Opravdu je alkohol ve vztahu k pleti takovým zkázonosičem?

Když se nevyspíte

Začněme trochou teoerie: metabolický proces, při němž se alkohol v játrech zpracovává na toxický acetaldehyd a na acetátový anion a dále vylučuje z těla ven, spouští vyplavování hormonů, třeba nadměrnou tvorbu norepinefrinu (noradrenalinu), hormonu a neurotransmiteru, který je řazený mezi stresové hormony. Ten naladí organismus na vyšší výkon: zrychlí třeba srdeční tep a zvedne tlak, navíc podstatně rozšíří cévy, což je důvod, proč jsme po alkoholu zarudlí. V takovém stavu se navíc daleko hůř spí. Vzhledem k tomu, jak je spánek pro tělo důležitý, neboť v noci probíhá řada regeneračních procesů, narušuje alkohol především tuto oblast.

Dehydratace kreslí vrásky 

Druhou a neméně podstatnou sférou je dehydratace. Nejenže alkohol dehydratuje naše tělo obecně, vliv má právě i na kůži, která je největším orgánem. Dehydratace tělesných tkání a kůže tak způsobuje předčasné stárnutí pleti a následek je jasný: vrásky. K jejich tvorbě přispějete pokaždé, když si v baru dáte baileys.

Čím víc alkoholu, tím větší deficit tekutin, alkohol totiž zablokuje uvolňování hormonu vazopresinu, známého pro své antidiuretické účinky. To znamená, že se omezí tvorba moči a vy na záchod chodíte daleko častěji. Platí proto obligátní: na jednu porci alkoholu vypít alespoň jednu skleničku vody, abyste následky alespoň zmírnily.

Tyto dvě sféry nejsou tím jediným, jak se alkohol na pokožce podepisuje. Vyvolává řadu změn a neplech, jako je tvorba zánětů, zvětšené póry, změna barevnosti kůže, deformace, prohloubené kontury, nízká odolnost vůči kožním chorobám propojených třeba s imunitou. S ní souvisí i změna ve složení střevních bakterií, kdy jsou ty správné vytlačeny těmi méně prospěšnými.

Pokračování článku najdete v zářijové Kondici, která je právě v prodeji.

Michaela Červená

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.