7 strategií úspěchu v práci: Hrajte podle mužů

7 strategií úspěchu v práci: Hrajte podle mužů

Také nemůžete vystát ambiciózního a chamtivého kolegu, který vám vyfoukl zahraniční stáž či si právě vyjednal vyšší plat jen tak za nic? Místo sebelítosti mu nahlédněte do karet.

Odkoukat mužskou taktiku vyjednávání samozřejmě neznamená, že bystě měly rázem odhodit své ženské přednosti. Abyste ve svém profesním životě dosáhly svého, nemusíte se hned převtělit do role kruté a chladné šéfredaktorky Vogue ztvárněné Meryl Streepovou ve filmu Ďábel nosí Pradu. Důkazem emancipace milionů žen budiž jejich schopnost během jednoho dne stihnout účast na konferenci, vyřídit desítky e-mailů, odskočit si mezitím na zumbu, odvést děti na kroužky a ještě večer upéct bábovku. Jenže upřímně, uznání, natož lepšího platového ohodnocení za naše organizační schopnosti a celkové nasazení se nám ze strany mužských kolegů jaksi nedostává. Spíše se nám stává, že neumíme tahat za ty správné nitky nebo neumíme být ve správný čas na správném místě a pak nám vysněný job proklouzne mezi prsty.

Psycholožka a osobní poradkyně Katrin Klemm sepsala 7 strategií úspěchu v práci, které se můžeme přiučit od našich protějšků:

1. Riskujte a nebojte se odmítnutí

Sedíte na poradě, cítíte, že váš nápad je jedinečný, ale nevíte, jak jej prodat? V argumentech pro použijte typicky mužskou větu: „Je to tak.“ namísto „Snad by se dalo… eventuelně… co si myslíte o…?“. Věřte si a stůjte za svými slovy, i když nemusíte mít pravdu. Nesnažte se předejít za každou cenu neúspěchu a pochybnosti o své síle přesvědčivosti hoďte za hlavu.

2. Buďte nad věcí

Zákazník si právě vyskakuje na vašeho nadřízeného a vy se mezi nimi krčíte jak vyplašená laň, či se snad dokonce cítíte spoluvinná? Vezměte to z jiné strany: ti dva se právě hádají na písku o jedno autíčko, a za chvíli si zas budou hrát spolu. Z pohledu mužů jde o běžnou každodenní konfrontaci, kterou však ženy vnímají jako ohrožující, čímž aktivují své instinkty k útěku. Zachovejte chladnou hlavu, budete tak schopna lepších a pohotovějších reakcí.

3. Hlídejte si svou neverbální komunikaci

Když si nejsme v konkrétní situaci sebou samými jisté, křížíme a tiskneme paže k hrudníku, taháme si za vlasy. Chcete-li působit přesvědčivě, tak aby vám protistrana naslouchala, nakloňte se dopředu, mírně rozložte ruce na stůl, udržujte oční kontakt. Existují stovky knih s touto tématikou i různé kurzy a sebepoznávací semináře.

4. Zaměřte se na svou řeč

Katrin Klemmová na základě rozhovorů a pozorování žen v pracovním prostředí opakovaně zjistila, že mají ve stresových situacích tendenci zrychlovat tempo řeči na úkor zřetelnosti. Pozor! Muži totiž při určité frekvenci hlásek s malými odmlkami vypnou pozornost! Zkuste si svůj proslov nahrát a pak postupně zpomalujte řeč, zlepšete artikulaci a nezapomínejte na odmlky mezi větami. Než vystartujete s protiargumentem, dejte si tak 20 sekund načas. To u protistrany často budí dojem!

5. Nehoňte se

A to doslovně. Žádá si vás šéf v kanceláři a vy hned upustíte propisku a jako splašená utíkáte chodbou k jeho dveřím? Nebo se při prezentaci nestíháte ani nadechnout, natož se napít? Tento způsob angažovanosti nikdo neocení, spíše vám uškodí. Zpomalte a nechejte na sebe jednotlivé činnosti plynule navazovat. Možná zjistíte, co vám dosud unikalo.

6. Uberte na slovech, přidejte na významu

Říká se, že ženy jsou pro komunikaci zrozené. Někdy ovšem platí, že méně je více. Požadujete po podřízených, aby v daný termín odevzdali svou práci? Oznamujte a neospravedlňujte se. Tedy „V pondělí ve 12 to budu mít na stole.“ a nikoli „Bylo by možné, abych to měla do 12 na stole? Je na to totiž málo času a…“. Jdete za šéfem žádat vyšší plat? Zapomeňte na „Myslíte, že byste mi mohl dát…“. Uveďte požadovanou částku a argumentujte třeba takto: „Díky mým prodejním výsledkům za poslední kvartál se firmě podařilo…, a proto…“.

7. Nelitujte svých rozhodnutí

Umět se rychle a správně rozhodovat je jednou z nejtěžších dovedností pro muže i ženy bez rozdílu. Samozřejmě že každé rozhodnutí nese riziko nezdaru. Pokud však dostane lákavou pracovní nabídku žena, potřebuje k tomu alespoň jeden večer, aby své rozhodnutí probrala ze všech stran a ještě třeba prodiskutovala s kamarádkami u vína. Zatímco muž často přímo kývne a na případná rizika myslí až poté. Pokud se již nějak rozhodnete, upřete svou pozornost na cíl a neohlížejte se do minulosti s úvahami „co by bylo, kdyby…“.

Martina Plechatová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.