Najdete v červencové Kondici: Hygge: Konečně pravda o dánské pohodě

Najdete v červencové Kondici: Hygge: Konečně pravda o dánské pohodě

Hygge zažívá v Česku svůj boom. Dánsko po stvoření legendární stavebnice Lego přivedlo na svět nový fenomén. Hygge je synonymem opravdového života, absolutního štěstí.Všichni chceme být jako Dánové. Ale žije se v království dánském opravdu tak hygge? Zeptali jsme se (nejen) českých manželek dánských mužů.

Jedna z příruček Hygge slibuje čtenářům v podtitulu “Prostě šťastný způsob života“. Jejím autorem je prezident Institutu pro výzkum štěstí. A uvnitř statistiky pálení svíček, průzkumy ‚šťastných činností‘ i seznam levných hygge aktivit. Hygge má být návodem, jak být v životě šťastnější. „Téma hygge a všechny ty knihy mě vždycky rozesmějí. Výborný marketingový tah. Určitě, Dánové jsou děsně hygge, stejně jako my máme svou děsnou pohodu na hokeji, v hospodě, u televize, na farmářských trzích… A vždycky jsme měli, akorát jsme o tom tak nebásnili a nedali tomu jméno,“ směje se průvodkyně Sylva, která se v Dánsku vdala. A zase rozvedla.

Nafouknutá bublina

„Ano, Dánové jsou podle průzkumů tím nejšťastnějším národem na světě. Ano, protože si všichni myslí, že co je dánské, to je nejlepší. Jak by mohli být nešťastní?“ říká s dávkou sarkasmu maminka dvou česko-dánských potomků Daniela, která v Kodani také podniká. Podle obou Češek je hygge jen nafouknutá bublina. Něco je v Dánsku fajn, ale něco naopak. Jako všude.

„Chyběla mi třeba naše slovanská bezprostřednost. Moji ruští přátelé se občas zastavili jen tak s lahví šampaňského a můj muž šílel. V Dánsku jsou všechny návštěvy plánované dlouhé týdny dopředu, takže máš čas si všechno připravit. Nečekaná návštěva je stres, není to hygge,“ popisuje Sylva. „Dánové rozhodně nejsou nejšťastnější, spíš naopak – je tu jedna z nejvyšších spotřeb antidepresiv,“ upozorňuje podnikatelka Daniela. Ano, ke šťastnému Dánsku patří i deprese a vysoká rozvodovost. Zázrak se nekoná.

Svíčky (a) IKEA

Největšími kritiky národů bývají jejich sousedé – co na fenomén hygge říkají třeba ve Švédsku? „Četla jsem o tom pár článků a myslím, že švédské ‚mys‘ je vlastně to samé. Taky pálíme tuny svíček, jakmile se začne vkrádat podzim a tma,“ říká lektorka švédštiny Anna, která dlouho žila i v Praze. Přidává i svůj tip na hygge v Česku: „Svíčky z IKEA. Tolik, kolik jen poberete. Skvělý poměr cena – výkon!“ Naše představa dánského hygge je ve skutečnosti hodně ovlivněná právě touto švédskou nábytkářskou firmou. Její katalogy jsou reklamou na štěstí – usměvavé rodinky v kuchyni plné svíček a roztomilých doplňků, v pozadí gauč s chundelatým plédem. Právě s interiéry a doplňky si severský fenomén spojujeme nejčastěji. A velice často hygge na bytový design redukujeme. Proč nás severské bydlení tak baví?

Podle jednoho nejmenovaného prodejce skandinávského designu je nadčasový. Náš obrovský zájem je prý přirozenou reakcí na doby, kdy se tradiční kousky nejdříve vyměňovaly za moderní ‚papundeklové‘ a následně i ty z papundeklu byly nedostatkovým zbožím. Že by ale v tomto ohledu Dánsko zaujímalo nějakou zvláštní pozici, popírá. Dánský design je jednoznačně nedílnou součástí celého skandinávského designu. Zdá se, že hygge skutečně je spíše dobře vymyšleným marketingem než faktem, že by dánští designéři uměli něco víc. Ovšem tato věta byla důvodem, proč si výše zmíněný prodejce nepřál být v článku zmíněn. „Vaše pojetí hygge je v přímém kontrastu s tím, co my děláme,“ odpověděl se zdvořilou omluvou, že s tímto článkem nechce být spojován.

Hygge je naše rozhodnutí být spokojení

Naproti tomu třicátnice Naďa sedo Dánska vdala už ve 21 letech, a i když po pár letech láska vyprchala a ona se vrátila domů, přímořské království jí v srdci zůstalo. „Hygge je asi hlavně přístup k životu. Samozřejmě, že i oni řeší blbosti, mají doma spoustu krámů a občas se nacpou něčím pěkně nezdravým. Ale jsou takoví pozitivnější,“ přemýšlí. A stejně nejistě se tváří překladatelka Jana, která se svým dánským manželem vychovává nedaleko Prahy dvě děti. „Než jsem dostala tuhle otázku, ani mi nepřišlo, že by u nás bylo něco jinak. Ale když to srovnám s jinými českými rodinami, tak tam rozdíl skutečně je,“ začíná vysvětlovat. Kupodivu ne ve vzhledu domova, ale hlavně ve společně tráveném čase. Janin manžel je vysoce postavený manažer, přesto přichází domů kolem páté hodiny a nepracuje, dokud obě dcery nespí. „U nás neexistuje takové to zašívání se, aby si ‚odpočinul po práci‘. Společné vaření je sice spíš obrázek do reklamy, ale běžně se střídáme. Připadá mi, že se Dánové upřímně snaží vyjít jeden druhému vstříc a mají o sebe zájem. V rodinách s malými dětmi je to samozřejmě náročnější stejně jako u nás,“ popisuje sympatická blondýnka.

Kde se ta rovnost a upřímnost vzala? Jedním z důvodů může být i to, že ženy v Dánsku zůstávají na mateřské jen asi rok. Jakmile se vrátí do práce, musí jednoduše fungovat celá rodina. „Navíc ženy nepociťují žádnou velkou frustraci z toho, že jsou několik let zavřené doma, a naopak o to víc si svoje děti dokážou užít, když jsou s nimi,“ hledá mladá překladatelka klíč k obrázkům rozesmátých dánských rodin v hygge příručkách. Že nejde o žádný záhadný vliv dánské země, ale úmyslné konání, potvrzuje i průvodkyně Sylva – Dánové se ve volném čase nehádají, nedělají dusno, čas pro rodinu je svatý. I když se musí nejdřív třeba přemáhat. Hygge jednoduše nejsou svíčky, společné vaření a lahvinka vína, ale vědomá snaha vyjít si vstříc, chápat ostatní členy domácnosti a důrazně oddělovat práci od soukromí. A pokud už jste si všimli podpůrného vlivu dvojky vína na domácí pohodu, tak pozor! „Dánové nikdy takhle nepopíjejí. Je tam prohibice. Pijí jen příležitostně. Ale když už, tak pořádně,“ dementuje oblíbenou radu milovnice Dánska Naďa. 

Text: Dominika Rýparová

Pokračování článku najdete v Kondici, která je právě na stáncích!

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.

 

Pay attention to the method of 300-208 exam book learning. More importantly, 300-208 exam book 210-260 exam pdf it requires perseverance. If 210-260 exam pdf you have relevant working experience, 300-208 exam book it may be easier 210-260 exam pdf to learn.Examinations are the test of your studies and the 210-260 exam pdf most important. You need to adjust 210-260 exam pdf 300-208 exam book yourself. Be confident 300-208 exam book 300-208 exam book in the 200-105 exam questions 300-208 exam book exam 200-105 exam questions and never 210-260 exam pdf give up until 300-208 exam book the last question. Dont be nervous 200-105 exam questions about something you are not familiar with 200-105 exam questions or havent even touched.Because you do it want to get a full 300-208 exam book mark, the important thing is to do well on 200-105 exam questions every topic you know. If you make a 210-260 exam pdf mistake on the topic you 200-105 exam questions know because of the general idea and the mistake you do it know, the 300-208 exam book result 200-105 exam questions will be predictable.About the test simulation question, after fully 210-260 exam pdf mastering the basic knowledge of 200-105 exam questions the certification 210-260 exam pdf exam, the simulation question can only 200-105 exam questions help review 210-260 exam pdf each knowledge point in 210-260 exam pdf a 300-208 exam book random way. Later on, the whole 210-260 exam pdf review process, 210-260 exam pdf mainly three 200-105 exam questions things. Sybex CCNA 2.0 640-507 Study Guide is definitely a good thing to read carefully, especially 210-260 exam pdf to understand 300-208 exam book the basic concepts. Hands 300-208 exam book on Labs 200-105 exam questions at 210-260 exam pdf 210-260 exam pdf the end of each chapter must be hands-on and familiar with the results. CCNA requires a deeper understanding and understanding 200-105 exam questions of Cisco is private Operating System, IOS(Internetworking Operating System). A Router Simulator is essential. There 200-105 exam questions are many good Router Simulator, such as CCNA 200-105 exam questions virtual laboratory 300-208 exam book published 300-208 exam book by Sybex authorized electronic industry press, which is very good. It can be virtual in a simulated environment (two 2,600 route oilers and one 1,900 switch) to gain practical experience in configuring routers and switches. 200-105 exam questions I finished three sets of CCNA questions before the test in Boston. There were more than 600 300-208 exam book CCNA questions, mostly 200-105 exam questions concept questions.The most important thing is to memorize the CCNA Study Guide published by Sybex seven times and repeat the questions three times.