Trápí vás otoky, zavodnění těla či obezita? Zaměřte se na lymfu!

Trápí vás otoky, zavodnění těla či obezita? Zaměřte se na lymfu!

Lymfa je naše „čistička odpadu“. Je to vlastně tekutina, která koluje v lymfatickém systému podobně jako krevní systém. Je mu i podobná, jen má více svých vlastních cév a hlavně svá centra lymfatických uzlin. Ty fungují jako filtry po celém těle, přes které tělo čistí veškerý odpad, chemické látky ze stravy, léků, přebytky hormonů, tukové buňky, soli, bakterie a veškeré toxiny, které do něj nepatří. Kdybychom lymfatický systém neměli, v našem těle by se shromažďoval veškerý odpad (jako taková „skládka“) a naše těla by se doslova otrávila vlastním odpadem.

Zanesená lymfa se může projevovat únavou a bolestivostí nohou, křečemi a napětím v lýtkách, otoky celého těla, napuchlými obličeji, otoky horních i dolních končetin, otoky v břiše často přisuzovaným otylosti, celulitidou, ale i nadýmáním, alergiemi, obezitou. Lymfatické otoky vznikají nahromaděním přebytečné tekutiny ve tkáních, které na sebe vážou veškeré škodliviny. Tím dochází k pomalejšímu odtoku zatuhávající lymfy v dané oblasti a vzniká otok. Otéci pak může jakákoliv část těla.

Otoky mohou vzniknout u kohokoliv, a to jak u žen, tak i u mužů. Rizikovými faktory jsou jakékoliv operace vč. gynekologických, liposukce, nejrůznější úrazy, nadměrný přísun léků, hormonů, antikoncepce, a také zahleňující strava (mléčné výrobky, nadmíra lepku a kávy s mlékem). Tyto zdánlivě “nevinné“ úkony mohou být spouštěčem otoků a zavodnění kdekoliv na těle.

Nepodceňujme sebemenší náznak zavodnění a malých otoků. Už to, že nám nepatrně natékají nohy „jen v létě“, není létem, ale prvním nenápadným náznakem narušení lymfatického systému, který máme brát jako upozornění nepodcenit lymfu a podchytit tento problém ihned v začátku.  Neřešení sebemenšího zavodnění může mít katastrofální následky a náročnou léčbu!!! Zanedbání může mít následky ve formě „sloních nohou“ a ucpaného těla.

A jak lymfu správně rozproudit?

Pokud máte ucpanou lymfu v těle a vodu, musíte řešit příčinu – tedy vyčistit lymfu přes otevření lymfatických uzlin. Lymfu rozproudíme a nutíme k jejímu pohybu už tím, že uvolníme, vyprázdníme, a tím i zároveň nastartujeme uzlinky. Je to jako kdybychom zmáčkli tlačítko “START a ZRYCHLI”. Lymfa se tím sama v těle začne rychleji přirozeně rozpohybovávat a odtékat ze zateklých míst na těle (otoky). To samozřejmě nemůžeme dělat samy, vždy je potřeba, aby to prováděl odborník.

Zatuhlou lymfu umí rozproudit lymfodrenáže (se správně zvoleným tlakem – nesmějí být silné a bolavé) a správné hloubkové dýchání.

Reklama nás mylně klame, že lymfodrenáže a lymfa “jen“ kosmetickým problémem, ale to je velký omyl. Další velký paradox, který nám odborníci  tlučou do paměti je, že když jste obézní nebo oteklí, měli byste cvičit. Kdo ale správně chápe, jak opravdu lymfa a lymfatický systém funguje, ví, že je to přesně naopak. Lymfa, která je zanešená a ucpaná v tkáních se cvičením jen utlumuje a zatvrdává spolu se svalem. Cvičení docílí pouze toho, že prokrvíme a prohřejeme svaly, nikoliv však lymfu a ani celulitidu.

Lymfa je o jemnosti, čím tvrdší, silnější a náročnější sport, tím hůře pro naši lymfu. Hýčkejte svou lymfu v jemnosti a v lásce, neznásilňujte ji tvrdými sporty. Mnoho žen, kterým v rámci léčby zakážu úplně sport, hlásí po několika týdnech nic nedělání a žádného sportu, teprve úbytky na váze, splasklost těla a úlevu. Svoji léčbu s pacientkami zakládám na komplexnosti – propojením masáže, fyzického těla zároveň s pochopením pravé duchovní příčiny tohoto onemocnění. Co vám otoky a zavodněním tělo vzkazuje? Co děláte ve svém životě špatně? Co držíte v sobě? Rozklíčování mentální příčiny otoku je největší a hlavní lék, který je potřeba najít a vyřešit. Léčit duši a tělo zároveň. Řešit příčinu, ne až následek.

Jitka Bičíková

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.