Dočtete se v červencové Kondici: Šarlatáni vs. lékaři: Kde je hranice alternativní medicíny?

Dočtete se v červencové Kondici: Šarlatáni vs. lékaři: Kde je hranice alternativní medicíny?

Výbušný dokument České televize Obchod se zdravím zachycující praktiky terapeutického střediska Aktip vyvolal bouřlivou diskusi. Kde je hranice mezi psychosomatickou medicínou a léčitelstvím, jak poznat šarlatány a jak před nimi ochránit pacienty? Prozatím to vypadá, že klasická a alternativní medicína mezi sebou vedou zákopovou válku. Ale stačí překročit hranice na Západ a pacient zjistí, že to může fungovat i jinak.

Hana žila roky ve Francii, kde chodila k lékařce, která v rámci studia medicíny vystudovala i homeopatii, mezoterapii a akupunkturu a ve své lékařské praxi kombinovala všechny přístupy. „Bylo to super, moc nám to vyhovovalo,“ vzpomíná Hana. Lékařka pravidelně na zimu celou rodinu vybavila homeopatickou kúrou proti rýmě a nachlazení a zároveň, když bylo potřeba, předepisovala klasické léky. „Neměla s tím problém, alternativní přístup pro ni nebyl dogma, nebyla to žádná šarlatánka,“ vzpomíná Hana. Ve Francii pravidelně využívala i služeb osteopatky (jemná manipulační technika zaměřená na problémy s pohyblivostí), což je profese, která v Česku zatím není rozšířená. „Je to škoda, chybí mi to tu,“ stýská si.

Doktoři versus alternativa

Homeopatie je ve Francii hojně užívaná (ostatně zde sídlí největší výrobce homeopatik firma Boiron). Podle studie Ipsos z roku 2010 homeopatické roztoky pravidelně užívá 78 procent Francouzů, přes pět tisíc lékařů je zároveň diplomovanými homeopaty a ‚sladké kuličky‘ jsou k dostání v každé lékárně. Homeopatika a akupunktura předepsaná lékařem jsou částečně hrazeny ze zdravotního pojištění a to ve výši 30, respektive 70 procent. Zbývající náklady může pokrýt doplňkové zdravotní připojištění, které je ve Francii běžné. To připlácí i na další alternativní metody jako je zmiňovaná osteopatie, reflexologie, atd., budete-li na ně mít recept od lékaře. Ta nejlepší (a tedy nejdražší) připojištění za alternativní konzultace proplatí až 50 eur pětkrát ročně.

Českému pacientovi nakloněnému alternativním přístupům zní francouzská praxe jako sen. Česká realita totiž vypadá výrazně jinak. Doktoři a alternativci se navzájem zrovna nemusí. A své antipatie přenášejí i na své pacienty. Někdy to působí, jako by zde existovaly dva paralelní světy klasické medicíny a alternativních přístupů, a proplouvá-li pacient oběma zároveň, často svému lékaři o alternativní léčbě raději neříká (jak ostatně zaznělo i v dokumentu ČT).

„Část lékařů proti léčitelům není a spíše je vlažně tolerují, druzí je jednoznačně odsuzují. Obě tyto skupiny ví, že jejich pacienti k léčitelům chodí. A nic s tím nenadělají,“ komentuje situaci lékař Ladislav Fildán, předseda České lékařské akupunkturistické společnosti. Za příkré odmítnutí alternativních metod českou lékařskou elitou podle něj mohou poslední dva šéfové České lékařské komory, kteří ostatní svým postojem ‚nakazili‘. Mezi řadovými lékaři to ale prý není tak horké, jak by se z vyjádření lékařských funkcionářů mohlo zdát. „Téměř v každé nemocnici a okrese dnes najdete lékaře akupunkturisty, minimálně v ambulancích bolesti,“ tvrdí Fildán.

Boj? Ne, výhodná symbióza

Ve Francii jsou některé alternetivní metody (homeopatie, akupunktura, atd.) vyučovány na lékařských a farmaceutických fakultách jako doplňkový obor, který pak opravňuje k vykonávání dané odbornosti (např. lékař-homeopatik). Také existuje jednoletý studijní obor pro zdravotníky (nejen lékaře a farmaceuty, ale i porodní asistentky, zdravotní sestry, fyzioterapeuty a další), kteří se chtějí v nabídce alternativní medicíny orientovat a poskytnout svým pacientům relevantní informace.

„Komplementární medicína tu je výborně zakomponována do systému zdravotnictví. Vyučuje se na univerzitách, takže lidé, kteří ji pak praktikují, jsou diplomovaní odborníci, jejichž práci reguluje stát a tím pacientům garantuje určitou kvalitu. A na část péče přispívá zdravotní pojištění, popřípadě soukromé připojištění,“ popisuje francouzskou symbiózu klasické a komplementární medicíny klinická a nemocniční farmaceutka, která ovšem nemá povolení svého pracoviště ke komunikaci s médii, a proto si přeje zůstat v anonymitě. Také Kondici vysvětlila, co k přátelskému nastavení mezi oběma přístupy vedlo. „Lékaři si začali uvědomovat, že jim k alternativě utíká stále více pacientů. A že bude lepší s nimi spolupracovat a něco se o nich dozvědět, než je ignorovat nebo shazovat.“

S taškou bylin do nemocnice

Alfou omegou vztahu mezi francouzským lékařem a pacientem je podle farmaceutky důvěra. Lékař potřebuje vědět, jaké další léčebné či léčitelské prostředky a metody pacient využívá, a proto se proti nim (alespoň v přítomnosti pacienta) nevyhraňuje a rozhodnutí pacienta respektuje. „Třeba při příjmu do nemocnice lékaři zapisují, jaká homeopatika nebo bylinky pacienti užívají, aby mohli vyloučit případné kontraindikace,“ popisuje farmaceutka. Občas se prý stává, že pacient nastoupí k hospitalizaci s taškou plnou bylin, které chce i v nemocnici dále užívat. Lékaři pak musí rostliny, u nichž často netuší, o co jde a jaké mají účinky, poslat do farmaceutické laboratoře na rozbor.

Důležitá je i terminologie. „Oficiálně se přestal užívat termín ‚alternativní medicína‘, protože odkazuje na nějakou druhou, paralelní medicínu. Říká se raději komplementární medicína, což má značit, že doplňuje tu klasickou západní, že si nekonkurují,“ upozorňuje farmaceutka. Nicméně je rozdíl mezi ‚komplementární medicínou‘ a léčitelskými metodami, které už nespadají pod zdravotnické služby, jako třeba reflexologie. „Na rozdíl od lékařů nesmíme mluvit o pacientech, ale zásadně o klientech,“ vysvětluje česká reflexoložka působící ve Francii Sonia Valentová. Přesto některé typy připojištění na reflexologii přispívají. A jak se pacient dozví, že mu jemné masírování citlivých bodů může pomoci? Třeba od svého praktika. „Někteří jsou otevření a pacientům možnosti alternativní medicíny doporučují. Já i mí kolegové nechávámepo domluvě s nimi vizitky přímo u nich v čekárně.“

Homeopatika v porodnici

Česká lékařka Lenka Gala Dizay pravidelně svým pacientkám předepisuje na menstruační bolesti homeopatika nebo kapsle s rostlinnými oleji. Mezi svými kolegy na oddělení gynekologie a porodnictví v nemocnici v Normandii je ale výjimka. „Je to na mě, nemocnice ani kolegové do toho nijak nezasahují. Nemocniční lékárna ale homeopatika nevede, takže si je žena shání po propuštění sama,“ popisuje gynekoložka. Přitom např. doporučený postup na zástavu laktace dnes počítá pouze s podáváním homeopatik, protože dřívější klasické léky měly nevhodné vedlejší účinky.

Homeopatie podle lékařky ‚frčí‘ hlavně mezi pediatry a porodními asistentkami, které nedají dopustit ani na sofrologii a osteopatii. „Homeopatii ordinují i veterináři zvířatům, jako obor je součástí studia zemědělských fakult. Existují na to studie, které jsou zajímavé i v tom, že u koňů asi těžko můžeme mluvit o placebo efektu,“ říká autorka české knihy Canisterapie o využití psů pro terapeutické účely. Silné zastoupení má homeopatie ve Francii podle ní bezpochyby i kvůli lobbingu Boironu, který pořádá pro zdravotníky nejrůznější školení. A obliba homeopatie a ostatních doplňkových přístupů prý významně stoupla po sérii farmaceutických skandálů. Bylo by ovšem naivní si myslet, že komplementární medicína nechce být výdělečná. „Je to samozřejmě stejný byznys jako klasický farmaceutický průmysl.“ Ročně se v Boironu protočí 614 milionů eur. Současná ministryně zdravotnictví však chce podrobit homeopatika vědecké studii a v případě, že se jejich účinnost neprokáže, zvážit jejich vynětí z hrazených léčiv.

Homeopatika spolu s akupunkturou dříve bývala hrazena dokonce i v Česku, a to krátce po revoluci. „Ale pak po krachu více než poloviny pojišťoven a velmi napjatém financování zdravotnictví byly ze zdravotního pojištění vyňaty, označeny za ne nezbytné metody a pacienti si je dnes hradí sami,“ upřesňuje lékař akupunkturista Fildán. A na tom se podle něj v dohledné době vzhledem ke stavu financí ve zdravotnictví nic nezmění.

Text: Iva Vokurková

Pokračování textu najdete v červencové Kondici, která je právě na stáncích!

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.