Petra Křiklánová: Podařilo se jí to, co žádný český ragbista zatím nedokázal

Petra Křiklánová: Podařilo se jí to, co žádný český ragbista zatím nedokázal

Dostala se v ragby tam, kam se zatím ještě nedostal žádný český ragbista! Hrála dva roky na Novém Zélandu, kde se stala nejlepší hráčkou svého klubu a dostala se do provinciálního výběru Wellington Pride, se kterým odehrála nejvyšší novozélandskou soutěž, která je právě soutěží provincií. Dostat se do novozélandského provinciálního výběru je nej a nedostal se tam zatím žádný český chlap.

Kdy jste se s ragby setkala poprvé? Proč si myslíte, že se zrovna o ragby v České republice tolik nemluví?

S ragby jsem se setkala poprvé v roce 1996, kdy strejda dával dohromady mládežnický tým v klubu ARC Iuridica. Tehdy mi bylo 8 let. Dle mého názoru se o ragby začíná mluvit čím dál tím více oproti předchozím letům, kdy lidé neměli moc tušení, co ragby je nebo si ho pletli s americkým fotbalem.  V poslední době je ragby více propagované a už i u nás se na něj můžeme koukat ve veřejnosprávní televizi, což je ohromné a získává na větší popularitě. Bohužel ragby u nás nemá moc dlouhou historii, proto o něm lidé tolik nevědí a neznají pravidla. V ragbyových velmocích, kde s šiškou v ruce vyrůstají už od malička, všichni vědí, jak se hraje, stejně jako je to u nás s fotbalem nebo hokejem. 

Když jste začínala hrát, nebyl v České republice skoro žádný čistě ženský ragby klub. Jak jste se cítila obklopená na hřišti jen samými kluky?

V té době opravdu nebyl vůbec žádný ženský klub ani tým. Jako malá holka jsem to vůbec nevnímala, protože už od mala jsem byla zvyklá si hrát spíše s klukama než s holkama. Navíc jsem se nemusela moc bát,že bych někomu ublížila, protože kluci jsou přeci siláci a žádné křehké květinky, to byla výzva. 

Zpět ve hře po zranění v plné polní na New Zealand Marist Tournament 2016, fotoarchiv Club Rugby (@NZClubRugby)

Zpět ve hře po zranění v plné polní na New Zealand Marist Tournament 2016, fotoarchiv: Club Rugby (@NZClubRugby)

Je právě tohle jeden z důvodů, proč jste se rozhodla vzít si pod křídla českou ženskou reprezentaci? Čeho byste na této pozici chtěla dosáhnout?

Ragby je skvělý sport, který má skvěle nastavené hodnoty, jež se využijí i v každodenním životě.  Tento sport dokáže vychovávat, naučí člověka respektu k druhým, ale také čestnosti, soudržnosti, nadšení a disciplíně. Ragby mi mnoho dalo, naučilo a dostalo mě na nejvyšší možnou úroveň. I proto bych své zkušenostiráda předala dál.

V ženském ragby je zvykem, že není moc podporované, spíše zavrhované a neuznávané, protože si většina lidí myslí, že tak tvrdý sport pro ženy prostě není. Nemluvím jen o ČR, děje se to i na Novém Zélandu, který je kolébkou ragby. Proto si myslím, že je třeba, abychom se my holky, začaly zapojovat více i do trénování a starat se samy o sebe, pokud tento sport chceme rozšířit. Proto, když mě spoluhráčka Kačka oslovila, abychom založily čistě ženský realizační tým, kývla jsem na to. V realizačním týmu budu působit jako jedna z manažerek a asistentek kouče. Sama za sebe bych ráda, abychom v týmu měly hlavně zdravou kulturu, pravidelný režim, a také bych chtěla zajistit, abychom měly dostatek financí a holky si nemusely na nic přispívat. Osobně se chci víc vzdělávat na pozici kouče, protože to, že někdo je dobrý hráč, neznamená, že bude i dobrý kouč. Takže to budu brát krok po kroku a uvidíme, kam se dostanu.

Jaké jsou podle vás nutné kroky k popularizaci ragby?

Popularizace je dobrá otázka. Kdybych na tuto otázku měla odpověď, tak už bych to učinila, ale nedělám to tak trochu právě teď, v tomto rozhovoru? 🙂

Ragby je velmi náročný sport, běžně z něj profesionální sportovci odcházejí mezi 30. až 40. rokem. Máte v plánu se mu i nadále aktivně věnovat vedle tréninku české ženské reprezentace? Jaké jsou vaše další budoucí plány?

Ráda bych se mu jako hráčka věnovala naplno ještě tento podzim, a pak se spíše přesunout do té manažerské a trenérské pozice. Kromě reprezentace bych ráda pomohla i s trénováním mládeže u nás v klubu na Tatře Smíchov, kde bude náš trenér zakládat čistě holčičí akademii. 

Tia Paasi Memorial / Izy Ford - round 7, Petone vs Poneke, 1.7.2017, fotoarchiv Club Rugby (@NZClubRugby)

Tia Paasi Memorial / Izy Ford – round 7, Petone vs Poneke, 1. 7. 2017, fotoarchiv: Club Rugby (@NZClubRugby)

Co byl pro vás největší zlom v kariéře hráčky ragby? Komu byste ve spojitosti s ním ráda poděkovala a za co?

Největším zlomem považuji hraní na Novém Zélandu za Wellingtonský regionální výběr, kde jsme s týmem při mé první účasti došli po dlouhých 12letech až do finále Women’s Provincial Competition, což je jedna z nejlepších soutěží na světě.

Velké díky patří určitě mému strýci Ondrovi, který mě k ragby dovedl, a pak taky mým rodičům, kteří mě ve sportu vždycky podporovali a dělali vše proto, abych ho mohla hrát i na té nejvyšší úrovni. Myslím, že bez koučů a spoluhráčů, ať už softbalu nebo ragby, by to také nešlo, takže velké díky patří i jim!

O kariéře vlivné hráčky na Novém Zélandu by se mnoha evropským ragbistům mohlo jen zdát. Jak se „česká holka“ dostane k takové příležitosti?

Nechci to nějak zjednodušovat, ale… úplně jednoduše. Na Nový Zéland jsem odjela na Working Holiday Visa, především hrát softbal a cestovat. Po roce a půl jsem se vrátila domů, abych si dodělala vysokou, a pak na Zéland znovu odjela za softbalem. Softbal je na NZ pouze letním sportem, a tak, když mi sezona skončila, rozhodla jsem se, že bych si opět mohla zkusit zahrát ragby… Zeptala jsem se tedy kolegů v práci na nějaký ragbyový klub a šla se podívat na první trénink. Patnáctkové (hraje se v 15 lidech, po 2x 40minut) ragby mě bavilo mnohem víc než to sedmičkové (hraje se v 7 lidech, po 2x 7 minut), a tak jsem, díky mé lásce, píli, touze se neustále zdokonalovat, nebojácnosti, a řekla bych, že i díky mé výšce, jednoho dne byla oslovena do Wellingtonského reprezentačního týmu.

Vedle ragby se také věnujete softbalu. Přitom se jedná o velmi odlišné aktivity. Jaké mezi nimi vidíte pojítka?

Abych to uvedla na pravou míru… Ragby a softu jsem se zároveň mohla věnovat pouze na Novém Zélandu, kde se soft hrál přes léto a ragby přes zimu. Pokud se budeme bavit o ČR, pokaždé jsem si musela jeden sport vybrat, protože se jejich sezóny kryjí a nikdy to nešlo dohromady moc zkombinovat.

Když jsem se tedy po třech letech vrátila ze Zélandu a tady v ČR se teprve rozjížděla patnáctková soutěž, kdežto softová sezóna byla již na konci, rozhodla jsem se po dlouhé době věnovat pouze ragby.

Petone ,,Ponies´´ Womens Team on the ball, fotoarchiv Mary-Lee J F Sa´u

Petone “Ponies” Womens Team on the ball, fotoarchiv: Mary-Lee J F Sa´u

Máte svého sportovního oblíbence?

Ze softbalové sféry to bude Adam Folkard, australský nadhazovač, jeden z nejlepších na světě. Dokonce jsem měla i možnost se s ním setkat osobně a prohodit s ním pár slov! A z ragbyového světa by to byl, již bývalý, reprezentant Richie McCaw. 

Vypadá to, že máte pěkně nabitý rozvrh. Stíháte ve svém volném čase i něco jiného než sport?

Většinou to tak bývá, ale letos jsem si to udělala trochu volnější. S trenérem jsem byla dohodnutá na jednom až dvou společných trénincích týdně, a tak zbylo více času i na jiné, například kulturní aktivity. 

Příští rok započne světový šampionát v ragby. České republika sice mezi nominovanými zeměmi chybí, Nový Zéland ale stojí na čestném místě. Jak tuhle událost novozélandští fanoušci prožívají? A jak vy?

Zélandští fanoušci to prožívají tak jako fanoušci kdekoliv na světě, pokud hrají All Blacks špatně, tak je kritizují, když vyhrají, tak je vynachválí až do nebes, prostě tak jak to bývá v každé zemi zvykem! A já? Já fandím vždycky dobrému ragby, i když právě All Blacks jsou moji srdeční záležitostí už od malička.

Myslíte, že se jednou České republika dokáže probojovat mezi nominované?

Našim klukům bych to moc přála, za poslední rok, kdy byla reprezentace dost zprofesionalizována, a spousta mladých kluků má možnost trénovat pod Duklou, udělali ohromný krok kupředu. Letos jim kvalifikace na MS 2019 nevyšla, ale mají v plánu se kvalifikovat na nadcházejí MS 2023.

Studovala jste Zemědělskou univerzitu. Jaký obor a proč?

Bylo to takové spontánní rozhodnutí. Po škole jsem nevěděla, co bych chtěla dělat. Jediné,čemu jsem se chtěla věnovat,byl sport. A to co nejdéle, abych získala nějaký titul, což vám v budoucnu pomůže snadněji najít uplatnění. Pročítala jsem si brožurky univerzity, a tam mě zaujal obor Vodní hospodářství. Tento obor má hodně společného s přírodou, v které ráda trávím čas ve svých volných chvílích, a tak bylo jasno. 

A jak to máte se vztahy, jsme zvědaví, zda si najdete aspoň trošku času na soukromý život.

Jtohle téma by bylo na delší diskuzi… Ale pokud vás to opravdu zajímá, tak posledních pár měsíců randím a jsem spokojená. 

Winers of 2nd womens division 2017, Vítězka 2.divize s mojí skalní fanynkou Aleilei, kterou jsou trénovala. fotoarchiv Petry Křiklánové

Winers of 2nd womens division 2017, vítězka 2. divize s mojí skalní fanynkou Aleilei, kterou jsem trénovala, fotoarchiv: Petry Křiklánové

Co plánujete na léto? Bude to jen samá práce nebo máte v plánu nějakou dovolenou?

Léto bude všehochuť. Po hodně dlouhé době jsem si ho mohla naplánovat, tak jak chci, takže se vše nebude točit jen kolem hráčských reprezentačních povinností. Navíc už jsem hodně dlouhou dobu nezažila takové to klasické české léto. Bude určitě voda, kola a hory. Na přelomu července a srpna, pak jedeme s pár kamarády cestovat do Gruzie a Arménie.

S novým ragbyovým realizačním týmem plánujeme v srpnu roadshow po pár městech ČR, kde bychom chtěli oslovit veškeré stávající i nové hráčky a, mimo jiné, jim představit i naše plány do budoucna. 

Jak se kromě aktivního hraní ragby udržujete v kondici? Dopřáváte si i psychický odpočinek? Pomáhá vám v něm spánek? A máte nějaký speciální jídelníček?

Snažím se každý den jezdit do práce na kole. Pokud to jde, tak občas zavítám do posilovny. Jak už jsem říkala, ráda trávím čas v přírodě, hlavně někde v kopcích, protože mi to dodává neuvěřitelnou energii, a hlavně si opravdu psychicky odpočinu. A ano spím moc ráda. Když to jde, tak si o víkendu ráda přispím.

Vzhledem k tomu, že se od jakživa hodně hýbu, tak jsem nikdy neměla problémy s váhou, a tudíž jsem se nemusela nijak omezovat. Žádný speciální jídelníček nemám, ale knedlíky také nejím každý den. Jídlo miluji a myslím, že pokud člověk jí vyváženě, tak se nemusí vůbec omezovat. 

Mohla byste doporučit ragby dalším ženám a dívkám? Často to vypadá nebezpečně, a že je to jen pro chlapy… Je to mýtus nebo pravda?

Určitě bych mohla doporučit ragby i dalším ženám a dívkám. Ragby je super v tom, že nikoho nediskriminuje! Může ho hrát úplně kdokoliv a úplně pro všechny se v něm najde využití! Malé, velké, rychlé, pomalé, prostě všechny typy. Navíc je ragby jedna velká rodina, a tak se dost často stává, že si v něm najdete kamarádky na celý život.

Jasně, je pravda, že je ragby fyzický sport, ale když se podíváte na žebříčky nejčastějších zranění dle sportu, tak je ragby sport v podstatě mírumilovný!

My last game in New Zealand in the Wellington Pride jersey 2017.  Můj poslední zápas na Novém Zélandu v barvách týmu Wellington Pride 2017. fotoarchiv Andy McArthur

My last game in New Zealand in the Wellington Pride jersey 2017. Můj poslední zápas na Novém Zélandu v barvách týmu Wellington Pride 2017, fotoarchiv: Andy McArthur

Petra Křiklánová (*1988, Praha)

Vystudovala Gymnázium Litoměřická, a poté Zemědělskou univerzitu, kde získala titul Bc. Ve vodním hospodářství. Profesionálně se věnuje ragby a softbalu. S českým reprezentačním týmu v softbale získala v roce 2010zlato na ME do 22 let v Praze, 3.místo na ME v Praze 2013 a účastnila se MS ve Venezuele 2010 a v Nizozemí 2014.

Petra je mistryně ČR i NZ Ragby, již v roce 2004 se poprvé účastnilas českým ženským 7’s národním týmem ME ve Francii. V letech 2015–2017 pak hrála ragby v jedné z nejlepších ragbyových zemí a světě, Novém Zélandu. Tam se v roce 2015 stává vicemistryní NZ s výběrem Wellingtonského regionu. V roce 2017 se poprvé utkala v XV’s zápase za ČR proti výběru Francouzské armády. V současnosti působíjako hráčka RC Tatra Smíchov a nově i v realizační týmu České ženské XV’s reprezentace jako manažerka a asistentka trenéra.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.