Kateřina Sokolová z vlastní zkušenosti: Každý autista je jiný

Kateřina Sokolová z vlastní zkušenosti: Každý autista je jiný

V zahraničí je vyhledávanou modelkou, v Česku se aktivně podílí na každodenních činnostech související s řízením fondu AutTalk, který založila společně se svým tátou na podporu rodin s autistickými dětmi.

Nechci, aby byl náš nadační fond veřejně vnímán jen jako další nadace, kterou si založila modelka, ale jako fond, který jsme založili společně s mým otcem na základě naší osobní rodinné zkušenosti,” říká Kateřina Sokolová a připomíná, že nadační fond AutTalk vznikla v reakci na zkušenosti se mladším bráškou Radovanem trpícím poruchou autistického spektra.

Jakožto ředitelka nadace je velmi často i v přímém kontatu s rodinami, které postihla stejná situace jako právě rodinu Sokolových. Mnoho rodin potřebuje jak pomoc finanční, tak i psychickou oporu a informace, které zvláště v malých obcích chybí. O autismu a fungování AutTalku se snaží upozorňovat jako jedna z výrazných tváří tuzemské módní scény pomocí médií, každodenní provoz nadace pak obnáší osobní kontakt a schůzky především s partnery a účastí na akcích AutTalku, který vyráží za potřebnými do terénu po celé republice.

Jak se podle vás přistupuje k autismu v Česku, jaké možnosti mají rodiče dětí s autismem?

To je otázka, který by mohla být základem na celodenní debatu rodičů, učitelů, odborníků… Možná je to ovlivněno tím, že mám nyní k tomuto tématu ještě blíž než dříve, ale mám dojem, že se přístup k autismu v Čechách v posledních letech začíná měnit. Nejen, že vznikají nové organizace, které pomáhají dětem i rodinám, ale objevují se i úspěšné iniciativy na národní úrovni – třeba zavedení screeningu malých dětí nebo představení komunikačního souboru, který má ozřejmit odborné i laické veřejnosti jednoduché zásady komunikace s autisty. Možnosti pro rodiče se tedy otvírají, myslím ale, že třeba pro osamělé rodiče v malých městech je situace stále ještě velmi složitá. 

Co by se podle vás mělo dělat jinak, co by rodičům či lidem s autismem pomohlo?

První mě napadl respekt. Pochopení a respekt k rodičům, jejich dítěti, jeho chování, jejich situaci. Myslím, že pro pochopení je důležitá osvěta, která umožní lidem nahlédnout situaci pečujících rodin, samotných dětí, specifika jejich vnímaní světa, projevy chování autistů a jejich příčiny. Domnívám se, že velký význam mají také iniciativy, které volají po systémové změně, větší podpoře pro rodiny a zřizování a rozvoji zařízení, která respektují specifické potřeby autistů. Důležitá je určitě i osvěta, která umožní lidem nahlédnout situaci rodin, specifika projevů chování autistů a jejich příčiny. 

Co je největším úskalím života lidí s autismem v Čechách?

Ono je těžké generalizovat, protože každý autista je jiný a každý rodič řeší trochu jinou škálu problémů. Z mého pohledu je na prvním místě osamění a hrozící izolace rodin, které o autisty pečují. V těsném závěsu je pak dostupnost, respektive nedostatek služeb pro dospělé autisty.

A několikaletá práce celého týmu přináší své ovoce! Nadační fond Kateřiny Sokolové AutTalk má velký důvod k radosti – na letošním 53. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary bude partnerem, na nějž se bude připíjet v Moët Summer Lounge baru. Každá zakoupená elegantní lahvička Moët Mini přinese fondu AutTalk počet korun odpovídající počtu ročníků MFF KV, tedy 53 Kč.

Symbolicky prvního přípitku pro dobrou věc se 30. června při slavnostním otevření Moët Summer Lounge baru zhostí prezident festivalu Jiří Bartoška právě s Kateřinou.

“Přípitku na dobrou“ věc se může zúčastnit každý návštěvník MFF Karlovy Vary, který po celou dobu probíhání festivalu zavítá do Moët Lounge baru.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.