Taky vaše dítě nechce jíst?

Zatímco některé dětí už od věku pár měsíců snědí doslova všechno, na co přijdou, a nevadí jim ani to, že se jídlo musí kousat, jiné to nezvládnou. Zatímco některé prostě jen méně jedí a nezdá se, že by jim něco chybělo, u některých batolat i předškoláků se vede boj doslova o každé sousto. Čím to může být?

Rodiče, kteří to nikdy nezažili, si nejspíše neumí představit, jak těžké může být nakrmit dítě, které odmítá jíst, a nejde o to, že mu občas něco nechutná nebo nemá hlad. V druhém případě totiž stačí nechat potomka místo oběda o hladu a on se za pár hodin o jídlo rád přihlásí. U kojenců, batolat či předškoláků, kteří skutečně nikdy moc jíst nechtějí, to ovšem neplatí, protože jim kvůli tomu hrozí podvýživa a nedostatek důležitých látek.

Naučit se jíst přitom není nic snadného – vždyť například na zdánlivě obyčejném polykání se podílí šestadvacet svalů, během jídla se používají prakticky všechny smysly a jeho zpracování zapojuje do činnosti složité endokrinní a metabolické systémy. Otázku na to, proč je krmení některých dětí takovým bojem, hledal odpověď internetový magazín wholelifestylemagazine.com.

Malé dítě vám bohužel nedokáže říci, proč vlastně nechce jíst – někdy přitom může jít o skrytý zdravotní problém, který vyžaduje řešení.

Netrápí ho reflux nebo alergie?

Zejména pro nedonošené děti bývá obtížné polykání jako takové. Toto dítě mívá problémy už s kojením či umělou mléčnou výživou a má tendence dávit se po každém jen trochu tužším kousku jídla – pak je na místě odborné vyšetření a uvolňovací cviky, díky nimž se zároveň zlepší budoucí schopnost správně vyslovovat.

Jídlo často bojkotují i děti s refluxem – nepálí je kvůli němu sice žáha jako dospělé, ale vracení se jídla do krku je jim nepříjemné. Na reflux může krom nechutenství poukazovat i to, že dítě trpí zdánlivě vleklými rýmami, pokašláváním bez příčin, může mít i opakované záněty středouší.

Alergické děti se zase mohou podvědomě vyhýbat některým potravinám, protože je po nich například pálí ústa. Typické pro tyto děti je, že některé potraviny jedí, zatímco jiné nikoliv.
Mnohé děti pak prostě reagují na tlak ze strany rodičů a důraz kladený na jídlo a jednoduše se zablokují.

Mějte také na paměti, že čím menší dítě, tím konzervativnější bývá – pokud si dítě nějaké jídlo, jež není nevhodné, oblíbí, nebojte se mu je dopřát opakovaně. Když mu budete dávat stále něco nového, bude spíše rozrušené a nespokojené a nesní nic. Zejména batolata chtějí, aby jídlo vypadalo a chutnalo vždy stejně, podobně preferují i stále stejnou konzistenci. Pokud například usoudíte, že kaší bylo dost a jednoho dne mu jídlo jen pokrájíte, pravděpodobně neuspějete. Budete-li mu ho nutit, či na něj dokonce křičet, tyto vjemy si zafixuje a scéna se tak nejspíš bude opakovat častěji. Stres totiž vyplavuje hormon adrenalin, který mimo jiné činí polykání obtížnějším.

Buďte si jako rodiče jistí

Jestliže dítě navíc vidí, že je rodič nervózní, o to více samo znejistí. Nebo začne podvědomě využívat situace pro manipulaci s rodiči – s takovým rizikem si zahrává každý, kdo chce dítě za jídlo uplácet nebo mu dovolit, aby jedlo třeba u puštěné televize.

Naopak, děti jedí dobře, pokud se cítí jisté, pokud vidí, že i rodiče jsou v klidu, a podobně. Nechte je, ať si jídlo jedí po svém – samozřejmě že jogurt rukama jíst nemohou, ale chleba s máslem nakrájený na drobné kousky klidně. Pokud má dítě problémy s polykáním, nedávejte mu příliš tvrdé kousky jídla, zvládne je později. Jezte pokud možno ve stejný čas, předem si připravte prostírání a nádobí, zaveďte společné rituály.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.