Plastický chirurg Roman Kufa: Nejlepší jsou trojky

Než se vůbec dostanete na sál, čeká vás dlouhý rozhovor mezi čtyřma očima. To se pan doktor potřebuje ujistit, že víte, co chcete. Pokud ho nepřesvědčíte, dost možná na operaci vůbec nedojde. Plastický chirurg Roman Kufa operuje nejraději prsa a nos, ale jen tehdy, když má jistotu, že bude pacient spokojen. „Jinak to pro mě nemá vůbec mysl,“ tvrdí lékař.

Kolik žen pošlete domů, že jim nemůžete pomoci?
V průměru tak každou pátou.

Proč?
Nejčastěji proto, že mají přehnané požadavky. Chtějí například jen nepatrnou změnu, což znamená zbytečnou operaci. Nebo jde naopak o takový zásah, který by měl pro jejich tělo v budoucnu negativní následky. Třeba obrovská prsa. Nebo přijde velmi štíhlá žena, že chce liposukci. Koukám na ni ze všech stran a opravdu nevidím, co bych odsál.

Koho ještě odmítáte operovat?
Ten druhý extrém – klienty s těžkou nadváhou. Liposukce obezitu neřeší – při jednom zákroku můžete odebrat maximálně tři čtyři litry tuku a to by se při těžké nadváze ani nepoznalo. Zjednodušeně řečeno má liposukce smysl jen u konfekčních velikostí osmatřicet až dvaačtyřicet.

Takže je pošlete zhubnout. Pomůže to?
Ano, nejčastěji to zabírá u klientek, které chtějí operaci břicha. Řeknu jim, zhubněte deset kilo a za půl roku přijďte, a ono to zafunguje.

Operace břicha patří mezi ty složitější a dosti nebezpečné operace, je to tak?
Pro mě jako pro plastika to náročná operace není, pro vás jako pro pacientku ano. Operuje se velká plocha, což stěžuje pooperační stav. Rozhodně nepočítejte s tím, že půjdete třetí den po operaci do práce.

Máte i zklamané pacientky? Takové, co po zákroku pláčou, že takhle si to nepředstavovaly?
Tyto komplikace mohou nastat a čím víc operujete, tím je riziko vyšší. Snažím se tomu zabránit tak, že pokud mám pochybnosti, že by výsledek nebyl takový, jak si klientka představuje, neoperuju.

Jak na tom vůbec se svojí krásou české ženy jsou? Je pravda, co se o nich říká?
Že jsou nejhezčí v Evropě? Rozhodně mají mnohem lepší vkus než třeba Angličanky. Rozumějí módním trendům a umějí je nosit. V čekárně hned poznám, když tam sedí Češka.

A jak se české ženy vidí?
Je to zvláštní, ale mnohem kritičtěji nežli právě cizinky. Přijede šíleně obézní Angličanka a má neskutečné sebevědomí a vůbec jí to nevadí. To je opravdu tak. Češka, která by vypadala jako ona, by byla nejspíš dost nešťastná a přemýšlela by o nějaké razantní operaci. Angličanka to neřeší.

Co nejvíc trápí muže?
Víčka, nosy, odstáté boltce a tuk na břiše.

Jaké zákroky nejčastěji podstupují starší ženy?
Nejčastěji víčka a facelifting.

Když jsme u těch starších ročníků, řekněte mi: Umíme stárnout?
Zdaleka ne každý. To pak radím neztrácet soudnost, protože stárneme všichni a musíme to nějak umět přijmout. Ale máte pravdu, ženám se moc nechce. Začíná to botulotoxinem, pak přijdou na řadu výplně, zvětšení rtů a to je přesně to, proč pak většina zpěvaček a hereček po padesátce vypadá nafoukle. Mně osobně se to nelíbí. Pokud zvětšit rty, tak přirozeně, když vyplnit vrásky, tak ano, ale žádný enormní zákrok.

A vy sám byste si ke kolegům na něco zašel?
V budoucnu si určitě nechám udělat horní víčka, protože už mi padají a vadí mi to.

Co ještě zvládne estetický dermatolog a co už je práce pro vás?
Dermatolog řeší nějaké ty výplně a botulotoxiny, aby ubylo vrásek, ale když už vám poklesne kůže, nemá smysl v tom pokračovat. Jen byste investovala strašně moc peněz do výplní a do botulotoxinu, ale efekt by nebyl skoro žádný. To je přesně ta hranice, kdy je na čase zajít si k plastickému chirurgovi a nechat si kůži operativně natáhnout. Kdy to má nastat, je hodně individuální, protože je to dané typem kůže, tedy geneticky.

Po plastické chirurgii jste toužil už na škole?
Rozhodně ne. V prváku jsem dokonce odešel na architekturu. Přišlo mi, že v medicíně není žádná logika ani nic kreativního, jen biflování. Nakonec jsem se vrátil, ale to už jsem věděl, že chci dělat rukama. Chvíli jsem koketoval s ortopedií a nakonec vyhrála plastika.

Kterou operaci vždycky rád doporučíte?
Leckdo by si mohl myslet, že zákroky, které tu děláme, jsou zbytečné. Pravda je, že plastická chirurgie rozhodně životy nezachraňuje. Leckdy je ale usnadňuje. Když vám právě třeba ta horní víčka poklesnou natolik, že vás to začne obtěžovat, operace vám ihned uleví. Přestane vás bolet hlava, mnohem líp uvidíte a taky budete líp vypadat. To je jasné.

A jaký zákrok děláte nejraději?
Zvětšení prsů. To je rychlé a efektní. A také operace nosu, protože celá ta jeho anatomie je velmi zajímavá a operace taky.

Chtějí ženy hodně velká prsa?
Nejčastěji dělám trojky.

Jak moc jim takové poprsí změní život?
Po operaci ke mně klientky chodí na kontroly a jednou za rok či za dva se pravidelně dělají ultrazvuky, takže mám srovnání. Když operace dopadne dobře a pacientka je spokojená, získá sebevědomí. To znamená, že změní i účes a celkovou vizáž a to ji posune hodně dopředu.

Lucie Protivanská

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.