I pokud máte citlivou pleť, nemusíte se vzdávat make-upu!

I pokud máte citlivou pleť, nemusíte se vzdávat make-upu!

V drogeriích regály přímo překypují různými druhy make-upů, jak si však vybrat ten správný, zvlášť pokud jste majitelkou citlivé pleti? Citlivá pleť se nejčastěji projevuje začervenáním a výsevem pupínků, nevhodný make-up a další líčidla jako je pudr, řasenka nebo tvářenka mohou citlivou pleť zbytečně podráždit. Při péči o citlivou pleť je proto nutné sahat po dostatečně jemné a šetrné kosmetice, která pleť uklidní a dále nedráždí.

I když se nejčastěji setkáme se spojením citlivé a suché pokožky,citlivým se může stát jakýkoliv typ pleti. Nadměrným opalováním a pečováním, stárnutím nebo opakovanou aplikací dráždivých a vysušujících chemických látek, používáním nevhodných kosmetických přípravků, ale také vlivem nepříznivého okolního prostředí se pleť stává senzitivnější, snadno zčervená, loupe se, svědí nebo dokonce pálí.

Některá místa jsou svojí polohou a charakterem předurčena k tomu, aby byla více citlivá – vnímavá k látkám a okolnímu prostředí. Platí to zejména o pokožce okolo očí a rtů. Při používání kosmetiky a make-upu v těchto oblastech proto musíme dbát zvýšené opatrnosti. Určitě bychom měli upřednostnit kosmetické přípravky bez konzervačních látek a zcela vyloučit parfemovanou kosmetiku.

Aplikace líčení bývá u citlivé pleti složitější, make-up se totiž hromadí na nerovnostech pleti (suchá místa, nedokonalosti) a výsledek tak není dokonalý. Při výběru podkladové báze nebo make-upu, které nanášíme na celou tvář, bychom se měli řídit několika základními pravidly:

  • Make-up bychom měli kupovat raději v lékárně a nejdříve si vyžádat vzorek a doma zkusit, jak na něj pleť reaguje. Každá pleť je citlivá na různé složky, a proto je potřeba individuálně kosmetiku vyzkoušet.
  • Vybíráme z kosmetiky určené pro citlivou pleť.
  • Na citlivou pokožku je lepší používat lehké fluidní make-upy a ne hutné kompaktní.
  • Doporučujeme také naředit make-up s hydratačním krémem.
  • U senzitivní pleti je nutné vyhnout se tření, které může pokožku podráždit. Make-up bychom proto měli aplikovat jemně pomocí houbičky nebo vklepáváním prsty.

S výběrem správného make-upu vám jistě dobře poradí také vaše kosmetička nebo dermatolog. A nezapomeňte, že stejně pozornějako make-up bychom u citlivé pokožky měli vybírat i další líčidla a přípravky pro péči o pleť.

Autorka: Marie Krbcová

Komerční prezentace

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.