Hyperaktivita dětí může souviset se stravou!

Hyperaktivita dětí může souviset se stravou!

Divoké děti se většinou nezklidní ani u jídla. I proto by to jejich jídlo mělo vypadat jinak. Nemělo by třeba obsahovat červená a oranžová barviva a třeba k snídani by takové děti neměly dostávat koblihy. Jinak to s nimi bude ve škole k nevydržení.

Tady se ani samotní lékaři neshodnou. Když máte hyperaktivní dítě a začnete se zajímat, čím vším je to způsobeno  a jak by se to dalo změnit, narazíte na spoustu  tipů a jídlo mezi nimi bude hrát velmi důležitou roli. Ale zrovna tak se můžete dozvědět, že hyperaktivita je především  záležitostí dědičnosti  a toho, jak je uspořádán mozek a přenos vzruchů v něm. A že to jídlo nebo cokoliv dalšího ovlivnit v žádném případě nemůže. Sama si myslím, že pravda bude rozhodně někde uprostřed.

Je to něco jako alergie

Poznala jsem mezi rodiči hyperaktivních dětí dost takových, kteří na antihyperaktivní změny v dětském jídelníčku přísahají. Tak třeba Monika Marková: „Když syn jí pečivo z bílé mouky, zvláště sladké, není s ním k vydržení. Jako malý nemohl spát ani se soustředit na hraní, dneska by jako školák  po takové  svačině  sotva  vydržel v lavici,“ tvrdí.

Mezi zastánce  názoru,  že hyperaktivitu lze ovlivnit jídlem, patří  i lékař  a propagátor  alternativní  medicíny  Josef  Jonáš. Podle  něj divoké  děti  nesnášejí  lepek  a  běžně   neumí   zpracovávat   mléčný cukr  neboli laktózu.  Hyperaktivita  tak de facto úzce souvisí s alergiemi. Jen se  nesnášenlivost některých   potravin projevuje místo kýchání nebo kopřivky divokým  chováním.  „Eliminační  dieta pak velmi často vede celkem rychle ke zklidnění,“ tvrdí Jonáš.

Co je červené, to se nejí

Vlivu toho, co jíme, na naše chování, se věnuje čím díl více studií a jedna z nejnovějších  mimo  jiné celkem  přesvědčivě ukázala,  že na hyperaktivitu mají vliv i některá  běžně používaná červená a žlutá potravinářská barviva. Jiné studie zkoumají vliv konzervačních  látek, čokolády, mléka nebo třeba ovoce. Posledně jmenované z toho naštěstí vychází celkem dobře, i když například citrusové plody jsou podezřelé  z toho, že jsou po nich divoké děti ještě divočejší. Psycholožka  Kateřina Thorová, specialistka na hyperaktivitu a dětský autismus, k níž jsem kdysi chodila se svým hyperaktivním divokým synem, je však toho názoru, že mezi chováním dětí a tím, co jedí, žádná velká souvislost  není.  Svádět  hyperaktivitu například na cukr, jak je dost časté, podle ní zkrátka  nelze.

Mému kdysi hodně  nezvladatelnému  dítěti bude za chvíli patnáct a někdejšího rozjívence by v něm už hledal málokdo, nicméně  problémy se soustředěním mu zůstaly. Ale že by na to mělo vliv složení snídaně, svačiny nebo snad oběda jsem si nikdy nevšimla. Ať jedl zeleninový  salát  nebo  sladkou tyčinku, bylo to pořád stejné. Je ale pravda, že jsem nikdy neměla dost odvahy na to, abych mu jídelníček radikálně změnila. Možná jsem to udělat měla.

Hyperaktivní děti, obézní dospělí

Ač to  vypadá  k nevíře,  z hyperaktivních dětí vyrostou  velmi často  jedinci se sklonem k obezitě, což celkem přesvědčivě   ukázaly   výsledky   nedávno zveřejněné  velké zámořská  studie, která trvala více než 14 let. Přinesl ji server WebMD. Důvody? V zásadě dva. Jednak mají dospělí tendenci uplácet  hyperaktivní děti sladkostmi,  aby se zklidnily, a také je mlsání důsledkem jejich vlastního sklonu  k impulzivitě. Divoké děti zkrátka jedí, když nevědí, co by honem dělaly. A vydrží jim to i do dospělosti. Krom  toho  u  většiny  hyperaktivních dětí divokost v pohybu v době dospívání mizí a mají dokonce  sklon být spíše línější. Je to zřejmě kvůli tomu, že mívají problém s koordinací pohybů, a proto se často nevěnují žádnému sportu.

Kluci versus holky 3 – 5 % jedinců v dětské populaci je hyperaktivních

Na devět takových chlapců připadá jen jedna dívka. Tento poměr ale možná tak úplně nesedí; může být jen důsledkem toho, že u holek se hyperaktivita projevuje třeba potížemi se soustředěním a méně už divokým chováním, takže se na ni ani nemusí přijít.

Anna Chaloupková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.