5 kroků k radosti: Vyzkoušejte je, bude vám mnohem líp!

5 kroků k radosti: Vyzkoušejte je, bude vám mnohem líp!

Jen málo z nás v dospělém věku dokáže přirozeně a spontánně prožívat radost. Říkáme: „mám radost.“ Ale ruku na srdce, kdo z nás to skutečně tak cítí?

Krok 1

Zamysleme se nad činnostmi, které v životě opakovaně provádíme, a sepišme si takové, které nás baví a naplňují. Na tyto aktivity zaměřme svou pozornost a vyhledávejme možnosti, jak je dělat co nejčastěji. Podnítíme tak v sobě více energie, uvolníme se a začneme pomalu probouzet radost k životu. Abychom na dané činnosti měli čas a energii, je třeba udělat i následující kroky.

Krok 2

Zamysleme se nad činnostmi, které v životě opakovaně provádíme, a sepišme si takové, které nás vyloženě nebaví. Kdykoliv máme pocit, že je máme vykonat, už jen toto pomyšlení nám odčerpává energii.

Krok 3

Zamysleme se nad aktivitami z kroku 2 a vyškrtněme z nich takové, které nejsou důležité, aby byly vůbec vykonávány. Mnoho věcí v životě děláme jen proto, že se to tak přece vždycky dělalo. Nepřemýšlíme nad tím, zda to má skutečný smysl i pro nás. Zda je to důležité i v této době. Jako příklad bych uvedla žehlení. Některé maminky žehlí dodnes i ponožky a spodní kalhotky, i když původní smysl byl v tom, aby horká žehlička vydezinfikovala nečistoty, které se praním ve vodě nebo mýdlem nepodařily vyčistit. Dnešní prací prostředky tuto práci vykonají dokonale, a žehlení mnohého prádla je už proto nadbytečným luxusem. Činnosti, které jsou zbytečné, tedy vyřaďme z našeho rutinního repertoáru, neboť nám jenom odčerpávají energii a zabíjejí naši spontaneitu.

Krok 4

Podívejme se na zbývající seznam ‚neoblíbených činností‘ a zamysleme se nad tím, zda je musíme vykonávat právě a jen my. Udělejme to s přesvědčením, že všichni jsou zastupitelní. Pokud to jen trochu jde, přesuňme tyto činnosti na svou rodinu, na svoje kolegy nebo třeba na servisní službu. Zbavíme se tak dalšího energetického upíra a zabijáka naší radosti. Jakmile si připustíme, že nemusíme všechno zvládnout sami, uleví se nám.

Krok 5

V životě každého z nás se nacházejí činnosti, které nás nebaví, ale není možné je nedělat nebo je přesunout na někoho jiného. Náš negativní postoj k těmto činnostem vypumpovává naši energii. Jediná cesta, jak tuto díru zalepit, je změnit svůj postoj k nim. Často bývá tento postoj důsledkem přesvědčení, že je to podřadná práce, nebo jen pocit, že ji dělat musíme, nebo třeba strach, že to nezvládneme. Musíme najít motivaci, která nám napomůže tento postoj změnit. A je jedno, zda je to nějaká odměna, nebo pomůcky, které nám neoblíbenou práci zatraktivní. Vzpomeňme si třeba na malé děti, které z každé aktivity dokážou vykřesat neuvěřitelnou zábavu. Chceme prožívat život v radosti? Pak si uvědomujme to, kým jsme, jaká činnost nás naplňuje, a za tím si navzdory všemu a všem pojďme. Pokud něco děláme, zaměřme se na to, abychom to dělali naplno. Myšlenky soustřeďme na to, co děláme. Když se nám to nedaří, jděme dělat to, nad čím přemýšlíme. Udržujme své tělo a mysl soustředěny do jednoho jediného bodu. Učme naši mysl nesrovnávat a nehodnotit to, co se děje, podle žádných očekávání a naučených vzorů. Tak se dostaví hluboký pocit radosti a naplnění. Stav, který můžeme prožít jen a pouze v přítomném okamžiku.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.