Nevěra aneb Dvojice nebo trojice?

Nevěra aneb Dvojice nebo trojice?

Odhaduje se, že třicet až šedesát procent lidí udržuje mimomanželský poměr. Z různých statistik taky plyne, že ‚externí‘ vztah mívá průměrnou životnost dva roky. Ale také to, že téměř třetina manželství, kde se partnerova nevěra provalila, ji přežije. Někdy dva zůstanou spolu právě kvůli tomu.

Mužská  nevěra  se mimo jiné projevuje lepším sexem s vlastní ženou  a zpravidla i   podvádějící    manželky jsou vůči svým manželům laskavější a pozornější. Dokonce na to existují i výzkumy, podle kterých trvá v takových manželství kvalitní sexuální život o deset let déle nežli u těch, v nichž jsou si dva lidé absolutně věrní. Komu může manželský trojúhelník třeba vyhovovat?

Zachraň si manželství!

Když je váš manžel přelétavý  a vy potřebujete citovou ‚zálohu‘. Že jí je nevěrný, zjistila Lenka poprvé, když děti chodily ještě do školky. Odjela se vyplakat na rameno starému  příteli ze střední  a pak k němu jezdila už pravidelně, kdykoliv odjel manžel s dětmi na chalupu  a ona zůstávala doma,  protože  měla zrovna  službu v nemocnici.  Pak za ní manžel přišel s tím, že se musí rozvést, protože s tou slečnou  čeká dítě. Zoufalá utekla  v pantoflích  z domu a ubrečená  zazvonila u svého (již) milence. „Když jsem se ho ptala, co mám dělat, řekl mi: ‚Chceš si manželství udržet? Tak se vrať a bojuj!‘,“ vypráví mi Lenka historku  starou  téměř dvacet  let. S manželem  jsou spolu dodnes,  děti mají na vysoké a před padesátkou  zkolaudovali   vysněný dům, který si postavili vlastníma  rukama. Se svým milencem se Lenka stýká dodnes. Jsou přátelé. Její muž měl za ta léta milenek ještě několik, o tom jejím se  ale  nikdy  nedozvěděl.  „To bychom spolu už asi nebyli. Ale jen díky vlastní nevěře jsem přežila ty jeho,“ říká Lenka.

Ve třech celá léta

Když s partnerem prožíváte životní krizi a potřebujete se o někoho opřít. Diagnóza zněla: nevyléčitelně nemocný. Karlovi se rozjely deprese, se ženou se jen hádali a sex už nestál za nic. Ona se trápila tak dlouho, až začala chodit s jeho lékařem, který jí dával sílu to unést. Trojice takhle fungovala devět let. Zlom nastal v okamžiku, kdy se na jeho nemoc našel lék. Karlův zdravotní stav se rapidně zlepšil, začal být veselý, začal podnikat, začal se svou ženou znovu spát a ona se do něj znovu zamilovala. Lékař milenec zůstal sám a málem ho to zlomilo.
Když se poprvé zamilujete, ale manžel to není. Evu to potkalo ve třiceti, jenže to už byla vdaná za spolužáka ze základky a měla s ním dva syny. Ti už mají dnes před maturitou a rozvedená Eva má stále svého milence. A také jeho ženu, které se milenec přiznal a dal jí na výběr: ‚Buď mě budeš  mít i s milenkou,  nebo odejdu.‘ Ona se ho vzdát nechtěla  a už
třináctý  rok spolu  takhle  ve třech  ‚vycházejí‘. „Nejtěžší bylo, aby si uvědomil, kde má domov, protože  se chtěl stejně pečlivě starat jak o mě, tak o svou ženu. Jenže to by musel mít den třicet hodin,“ vypráví Eva. Milenec se nakonec rozhodl: doma má u své manželky, se kterou už jsou jen velmi dobří kamarádi, třikrát týdně   přespává   u  milenky.  „Finance i běžné  provozní  starosti  máme  oddělené, společné  máme jen ty hezké věci jako jsou procházky  nebo  dobré  víno. Jsem spokojená,“ usmívá se Eva. Jejímu ex muži se nedávno  narodila  dvojčata. Po dvou klucích má dvě holky a i když Evě nejspíš nikdy neodpustil,  už dávno nemá chuť ani čas jí to připomínat.

Co tedy máme dělat my?

Pokud  podvádíte  nebo  jste  podváděni a chystáte se k terapeutovi,  univerzálně platnou odpověď nedostanete. „Přirozené či normální totiž není nic. Každé řešení je platné jen pro ten jediný konkrétní pár. A musí je najít sám, protože všechno závisí na souhlasu a dohodě mezi dvěma lidmi,“ říká  známá  párová  terapeutka Renée Nellová. Takže jaká že je odpověď na otázku ‚Co mám teď dělat?‘ Dělejte to, na čem se shodnete  jen vy dva! Ať už je to rozchod, rozvod nebo soužití ve třech.

Utajit? Nesmysl!

„Některá manželství konči odhalením nevěry, ale mnohá končí kvůli tomu, že nevěra zůstala utajena“,  říká terapeutka Peggy Vaughanová, autorka knihy Mýtus monogamie. Její manželství zachránilo to, že se jí manžel k nevěrám přiznal a prožil s ní těžké chvíle deziluze.
„Pravda je mnohem lepší, než léta pochybností a podezřívání,“ říká také Peggy. A slova jako podvod a zrada bychom prý vůbec neměli používat, prohlubuje to naše utrpění. Někteří autoři knih o nevěře proto záměrně používají výraz ‚nemonogamní‘ – je sice trochu krkolomný, ale morálně neutrální. Pomáhá udržovat odstup.

Lucie Protivanská

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.