Co urychluje hojení ran?

Co urychluje hojení ran?

Hojení ran může být zdlouhavý a složitý proces. Jeho rychlost můžeme ovlivnit mnoha faktory - ať už je to včasné vyčištění, správná péče o ránu, nebo také často opomíjený dostatečný přísun minerálů a vitamínů.

S různými odřeninami, škrábnutími a někdy i otevřeným zraněním se potýkáme v průběhu celého roku. Většinou se však nejedná o nic závažného, a tak se spoléháme na uzdravení podomácku. Ve kterém případě to nevadí a kdy si naopak můžeme tímto rozhodnutím přitížit?

Pokud nechcete vyhledat lékařskou péči, ujistěte se nejprve, že vaše poranění není nijak hluboké a hlavně není zanícené (může vypadat zarudle, podebraně), to by totiž znamenalo přítomnost infekce. V situaci, kdy je kůže kolem rány značně potrhaná, nebo mohou být přítomny úlomky skla, velké množství špíny apod. je lékařská péče tou nejrychlejší cestou k uzdravení. Lékař ránu důkladně vyčistí a eventuálně i zašije.

Je-li poranění menší a nepotřebuje tedy odborný posudek, důkladně místo vydezinfikujte. Nejjednodušší je použít čistou tekoucí vodu a nakonec dezinfekci. Po té byste měli sáhnout určitě – nejčastěji používaným je peroxid vodíku, díky obsahu jódu. Nejlépe pak infekci předejdete přiložením sterilního obvazu. Ten je potřeba pravidelně obměňovat, zejména pokud se nějakým způsobem znečistí nebo prosákne. Možné jsou i obklady z borové vody.

Pro rychlejší hojení již zčásti zacelených ran je lepší je nechat „dýchat“ a nijak nezalepovat – čerstvý vzduch léčebný proces mnohonásobně urychlí. Postupnému vrůstání nových cév a tvoření nového pojiva napomůžeme použitím např. hydrogelů. Ty vytvoří jakousi elastickou ochrannou vrstvu a pomáhá postupnému vzrůstání nových tkání. Na radu lékárníka lze také zakoupit volně prodejné mastičky s obsahem stříbra.

Při uzdravování větších poranění je důležité i to, čím se tělo snaží ránu zocelit zevnitř a tím jsou již zmiňované vitamíny či minerály. Mezi ty hlavní, které by neměly být vynechány, ale naopak můžete navýšit jejich příjem, jsou bílkoviny, železo, zinek a vitamíny A a C. Můžete je přijímat jak ve stravě, tak v podobě tabletových doplňků stravy (k sehnání např. v lékárně nebo drogerii).

Mimo vyjmenované látky nám může při hojení významně pomoci i matka příroda tou nejzákladnější formou – bylinky a léčivé rostliny. Abyste nemuseli začít hned zběsile listovat herbářem, tady je několik bylinek s nejprokázanějšími účinky během uzdravování. I v případě jejich používání buďme ale obezřetní, citlivějším jedincům mohou vyvolávat alergické reakce.

Měsíček – je považován za jednu z nejbezpečnějších a nejúčinnějších bylinek pro lidské zdraví

Levandule – nejen nádherně voní, ale její silice mají také protizánětlivé účinky

Kopřiva – obsahuje široké spektrum minerálních látek, které jsou nezbytné pro udržení celistvosti lidské kůže

Aloe vera – tato rostlina obsahuje velké množství antiseptických látek a má výrazné uklidňující účinky

Pokud byste během léčení rány vypozorovali jakékoliv vedlejší účinky (změna barvy kůže, zarudnutí, opuchnutí atd.), vyhledejte pro jistotu lékařskou pomoc. Obecně však platí pravidlo ránu nenamáhat a udržovat ji v čistotě. A hlavně to nepřehánět s babskými radami!

Pokud vás trápí podráždění kůže, šupinky, hrubost či jiné nepříjemné pocity, vyzkoušejte Cica- Crème od značky Mixa, odborníka na citlivou pleť. Složení obohacené o panthenol zklidňuje pokožku na oslabených a citlivých partiích obličeje a těla a zaručuje rychlé hojení a obnovu pleti.

 

Komerční prezentace

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.