4x pohyb, který zpevní křivky

4x pohyb, který zpevní křivky

Půlhodinka třikrát týdně stačí. Velmi rychle tím nabudíte metabolismus a ztratíte přebytečný tuk. Našli jsme čtyři cvičení, která jsou nejúčinnější. Zkuste je vzájemně střídat, vaše tělo se vám za to odmění.

1.  BĚH

Klidně ho prokládejte s rychlou chůzí. Nejenže vám přebytečné kilogramy brzy dají sbohem, ale zpevníte si při něm i stehna, zadek, břicho a paže. Taky se  zbavíte stresu a posílíte srdce a imunitu. Běhejte alespoň 3x týdně.

Výhody: Nejste vázaní na rozvrh fitka, stačí nazout boty a vyběhnout. Kromě počáteční investice do kvalitních běžeckých bot vás běh nic nestojí.

Nevýhody: Nehodí se pro každého. Pokud máte výraznou nadváhu, poraďte  se s lékařem. Začátečníky může odradit, že běh zpočátku neudýchají a uběhnou sotva pár set metrů.

Tip Kondice: Zkuste prodejny, kde nabízejí běžeckou diagnostiku, vyberou vám obuv na  míru. Nám se osvědčily i  pulsmetry, které ohlídají správnou tepovou frekvenci. Pokud chcete zpevnit postavu, je nejlepší běžet v  rozmezí 65 až 85 % vaší maximální tepové frekvence (MTF). Tu spočítáte jednoduchým vzorečkem: MTF = 220 – váš věk.

2.  JÓGA

Možná vám bude připadat, že toho zas tak moc neděláte, je to ale přesně naopak. Jednotlivé pozice jsou vymyšlené tak, abyste si rovnoměrně posílili a zpevnili celé tělo. Po józe vás navíc zaručeně přestanou bolet záda. Jogíni přísahají hlavně na  stoj na rukách, který je ale hodně náročný. Skvělý efekt má ale i pozice prkna nebo kobry. Jógu je ideální kombinovat s nějakou aerobní aktivitou, třeba jízdou na kole nebo bruslích.

Výhody: Protáhnete a  posílíte celé tělo a  načerpáte pozitivní energii a  klid. To vše bez propoceného trikotu. Jóga svaly nejen posiluje, ale zároveň i natahuje do délky, což znamená, že člověk vypadá štíhlejší a zlepší se mu i držení těla.

Nevýhody: Pokud se lekce účastní hodně lidí, trenér nestihne na každého dohlédnout a vy se můžete zranit.

Tip Kondice: Nepřemáhejte se, cvičení vás nikdy nesmí bolet. Určitě zkuste víkendový pobyt s jógou, osvojíte si tam správnou techniku cvičení i dechu.

3.  AQUABIKE

Trochu se podobá spinningu, na  kole ale v rytmu hudby šlapete ve  vodě. Během hodiny se střídají rychlosti i zátěž a většina instruktorů přidává i cviky na ruce s činkami nebo speciálními rukavicemi.

Výhody: Cvičení je daleko účinnější než jízda na kole po souši, překonáváte totiž odpor vody, který je dvanáctkrát větší než odpor vzduchu. Voda navíc šetří vaše klouby.

Nevýhody: Zatím ho nenabízí moc sportovišť.

Tip Kondice: Na hodinu jsou praktičtější jednodílné sportovní plavky a  klidně si přes ně přetáhněte kraťasy. Zabráníte tak odření stehen.

4. FLOWIN

Cvičí se se sadou pěnových podložek a deskou, po které se na podložkách vlastní vahou různě kloužete. Pomocí flowinu se dají posílit všechny problematické partie, skvělý je hlavně na břicho.

Výhody: Výsledky jsou vidět opravdu rychle. Navíc při flowinu skoro neexistuje sval, který byste nemuseli zapojit.

Nevýhody: Cvičení je daleko těžší, než se zdá. Pro začátečníky se proto moc nehodí skupinové cvičení, při kterém trenér nemá šanci vás ohlídat.

Tip Kondice: Zaplaťte si alespoň tři soukromé hodiny, abyste měli jistotu, že cvičíte správně.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.