Kdo žije sám, spíše propadne alkoholu

Kdo žije sám, spíše propadne alkoholu

Osamělý život s sebou nese různá negativa. Jedním z nich je riziko, že se dotyčný upije k smrti. To zní docela drsně, ale výsledky výzkumů jsou celkem přesvědčivé. Nejnovější finská studie ukázala, že přes šedesát procent zkoumaných lidí zemřelo buď proto, že z toho onemocněli nebo se v opilosti zranili.

Samozřejmě, je něco jiného, když člověk bydlí sám, ale ve skutečnosti má mnoho přátel i příbuzných, s nimiž se stýká, stejně jako nemusí kladný sklon k pití vždycky skončit smrtí. Ale i tak jedince, který se o byt s nikým nedělí, čeká spousta chvil, kdy je příliš snadné sáhnout po láhvi.

Finští vědci proto navrhli, aby se na nedostatek sociálních vztahů pohlíželo jako na další rizikový faktor, pokud jde o alkoholismus. Podobně postižených lidí bude nejspíše přibývat, protože poslední dekády s sebou přinesly oslabení sociálních vztahů, a rozpad tradičních velkých rodin.

Pětkrát vyšší riziko

Výzkum vedl Kimmo Herttua z finského Institutu ochrany zdraví při práci a spočítal, že u mužů, kteří žijí sami, bylo v letech 2000 až 2003 riziko, že se upijí, téměř čtyřikrát vyšší než u těch, kteří byli ženatí nebo s někým bydleli. V letech 2004 až 2007 se toto riziko dokonce dále zvýšilo na pětinásobek, což Herttua vysvětluje tím, že ceny alkoholu po roce 2004 ve Finsku klesly. U žen je toto riziko podle něj přece jen menší. Závěry severských vědců nyní čekají na potvrzení v jiných zemích, zatím se však ukazuje, že pokud člověk žije sám, zvyšuje se jeho náklonost k alkoholu bez ohledu na pohlaví či socioekonomický status.

Osamělost na mateřské také končí pitím

Objevují se i další skupiny lidí, které ohrožuje alkohol více než v minulosti. Mnohem častěji ve srovnání s minulostí pijí ženy, například ty na mateřské dovolené. Vysvětlení? Podle psychiatra Karla Nešpora, dlouholetého bojovníka proti alkoholismu z pražských Bohnic, je osamělost na mateřské mimořádně těžká a na matky mohou rovněž dolehnout ekonomické potíže, které rodiny bez jejich příjmu mají. Péče o malé dítě je navíc hodně únavná. Zdá se také, že mateřskou hůře snášejí ženy, které narození dítěte odkládaly, byly úspěšné v práci a nebyly zvyklé se nijak omezovat. Ženy, které s alkoholem začaly v době, kdy byly doma s dítětem, tak dnes tvoří až pětinu těch, které kvůli pití skončí v léčebnách.

Anna Chaloupková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.