Co má dítě umět před nástupem do první třídy?

Co má dítě umět před nástupem do první třídy?

Na to, co od našeho dítěte škola očekává, na co bychom se měli zeptat a jak poznáme dobrou školu, jsme se zeptali manažerky značky Rodiče vítáni Kateřiny Kubešové.

Předpokládá škola, že bude dítě už umět některá písmena a jednoduché počty?
Ano, některé věci škola očekává, proto je důležité, aby dítě chodilo alespoň poslední rok do mateřské školy. Tam paní učitelky s dětmi trénují takzvané předčtenářské a předmatematické dovednosti. Předpokládá se, že dítě umí vyjmenovat číselnou řadu a určit počet prvků minimálně v rozsahu do šesti, rozlišit jednoduché abstraktní symboly, obrazce a napodobit je.

Podle čeho učitelky posuzují školní zralost?
Učitelky mívají připraveny otázky a drobné úkoly, které jim umožňují zjistit, jak si dítě stojí v jednotlivých oblastech školní zralosti. Je pro ně také důležité zjistit, jak je na tom dítě se sebeobsluhou, učitelka ve škole může jen těžko půlce dětí zavazovat tkaničky.

Co by moje dítě mělo umět?
Dobrý přehled vám poskytne takzvané Desatero předškoláka. Ale pozor, nelekněte se, je tam toho napsána spousta, takže to vypadá, že zápis je komplikované přijímací řízení. Není to tak, většina škol ho organizuje jako hru pro děti a měl by být příjemným zážitkem i pro rodiče.

Co mám dělat, když si myslím, že moje dítě je na školní docházku ještě moc malé?
Zeptejte se jeho učitelky v mateřské škole, má širší srovnání a zná vaše dítě velmi dobře. Zajděte k zápisu, jistě i tam vám dají své doporučení. Pokud i tam váháte, požádejte pedagogicko – psychologickou poradnu o přešetření školní zralosti.

Jana Vecánová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.