Jaká antikoncepce se hodí pro mladé dívky?

Jaká antikoncepce se hodí pro mladé dívky?

Nemusí se vám to líbit, ale hormonální pilulky užívají stále mladší dívky, které si je od patnácti let mohou nechat předepsat i bez vědomí rodičů. Někteří lékaři jim je doporučují dokonce i tehdy, když ještě pohlavně nežijí, například kvůli úpravě nepravidelného cyklu.

Což je trend, který ne každý odborník kvituje s povděkem, protože ani odborníci se ještě neshodli na tom, zda naopak není lepší počkat, až se cyklus ustálí sám od sebe a teprve pak, dejme tomu po dvou letech, nasadit pilulky.

Pro dívky však může být obtížné se v nabídce antikoncepce vyznat a spolehnout se vždy nemohou ani na lékaře. „Moje sedmnáctiletá dcera šla ke svému gynekologovi pro pilulky, protože se mi svěřila, že se svým přítelem plánují pohlavní styk, a proto chtěla být připravená. Doktor ji však zahrnul pouze odbornými názvy a letáčky, vůbec nic jí nevysvětlil. Ano, napsal jí jedny pilulky, ale ona netušila, zda se pro ni hodí či zda nemají nějaké vedlejší účinky,“ svěřuje se se zkušeností Kamila z Prahy.

Bojíte se žilních problémů? Nechte udělat testy

Takže, co by dívky určitě měly vědět? Pilulky se nehodí pro ty, v jejichž rodinách se vyskytly problémy se žílami, zejména trombofilie. Ukazovat na to mohou například infarkty a mrtvice v časném věku, případně žilní trombóza nebo plicní embolie. Chcete-li mít jistotu, nechte své dceři udělat test na takzvanou leidenskou mutaci genu, která zvyšuje riziko srážlivosti krve a trpí jí čtyři až sedm procent lidí. Užívá-li dívka, která touto mutací trpí, pilulky, mohou ji zabít. Vyšetření stojí mezi jedním a dvěma tisíci korun. Pojišťovny ho hradí jen v případě, že žena či dívka pochází z rodiny, kde se tato porucha vyskytla.

Vyhnout se hormonální antikoncepci by měly dívky, které podědily migrénu, případně vysoký krevní tlak. To že dívka kouří, naopak nevadí, tam, se riziko se žílami ve spojení s antikoncepcí zvyšuje až po pětatřicítce. Nutné už nejsou ani jaterní testy, dávka hormonů v pilulkách už je tak nízká, že je neohrožuje.

Kombinované jsou vhodnější

Pro dívky se více hodí kombinovaná hormonální antikoncepce, která obsahuje estrogen i progestin. Pouze gestagenové pilulky se jim doporučit nedají, protože jim mohou naopak cyklus rozhodit a navíc jsou extrémně náročné na přesnost užívání. Gestageny obsahuje i antikoncepce ve formě náplasti, která se lepí na celý týden a kterou tudíž nelze užívat nepřesně, ale i ony mohou rozhodit zatím nepříliš ustálený cyklus. Podkožní implantáty s hormony ani nitroděložní tělíska se pro dívky nehodí.

Upozorněte dcery také na to, že jakkoli pilulky zabrání početí, rozhodně nedokáží nikoho uchránit před nákazou pohlavní chorobou, ať už jde o banální kvasinkové záněty či o závažnější infekce či dokonce o rakovinu děložního čípku, která je virového původu. Posledně jmenovaná nákaza hrozí zejména dívkám, které začínají s pohlavním životem hodně brzy a navíc střídají partnery. Je tomu zřejmě tak, že jejich tělo se s virem nedokáže samo vyrovnat. Proti této nákaze nicméně existuje očkování, nechrání však před všemi podobami viru, naštěstí však před většinou ano.

Anna Chaloupková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.

  1. Gabriela Novotná | 05. 01. 2018 v 10:37

    Naše paní doktorka rozhodně antikoncepci v podobě pilulek nedoporučuje dívkách, která ještě NEOVULUJÍ. Lze zjistit z testu z moči zakoupený v lékárně. Nasazením hormonální antikoncepce může dojít k neplodnosti. Paní doktorka doporučuje kondomy, které zabrání i nakažením pohlavními chorobami. Naše dcera se ale ovulace nedočkala ani v 17 letech a na své přání a po dohodě se mnou, kdy jsem dala souhlas paní doktorce k nasazení hormonální antikoncepce. Dcera je srozuměna s tím, že jednou může mít velké problémy s otěhotněním ….