Buďte zdravější díky přátelům a příbuzným

Buďte zdravější díky přátelům a příbuzným

Máte kolem sebe přátele a dostatek sociálních vztahů? Tak si je hýčkejte, protože vám pomáhají, abyste byli zdraví. V pěti bodech to stručně, ale vcelku jasně shrnul server Health.com, když přitom vyšel z výsledků různých studií, které se tak či onak dotkly vlivu přátelství na kondici.

1. Socializujte se

Tohle je jedno z největších tajemství týkajících se dobrého zdraví a dlouhého života. Abyste si mohli obojího užívat, potřebujete kolem sebe spolehlivou sociální síť. Tou se tentokrát nemyslí Facebook ani nic podobného, ale síť tvořená skutečnými lidmi a skutečnými vztahy, do níž patří především blízcí přátelé a příbuzní, případně další vztahy, které máte se svým okolím.

2. S přáteli hrozí méně nemocí

Čím více vztahů lidé udržují, tím méně jsou náchylní k nachlazení a podobným chorobám. Překvapení? Asi byste možná řekli, že chráněn bude spíš ten, kdo se lidem a jejich virům a bakteriím vyhýbá. Ale to je omyl, protože k dobrému stavu imunity přispívá i psychická pohoda. Navíc se dá předpokládat, že častější styk s lidmi vaši obranyschopnost spíše utužuje.

3. Přátelství svědčí spánku

Kdo spí sám, mívá neklidné noci, kdy se často převaluje a nemůže pořádně zabrat. Tvrdí to díky své studii například vědci z chicagské univerzity.

4. Bude vám to lépe myslet

To, že s věkem se zhoršuje paměť i schopnost učit se něco nového, asi tušíte. Ale nemusí být tak zle, respektive vaše schopnosti nemusí klesat tak rychle, pokud budete obklopeni předivem sociálních vztahů. Tohle už nade vší pochybnost ukázalo hned několik studií.

5. Kdo by nechtěl žít déle?

Další výhoda skutečných sociálních sítí je hodně výrazná. Člověk, který žije společenským životem a navíc je obklopen lidmi, které důvěrně zná a s nimiž se často setkává, žije až o několik let déle než ten, kdo si podobného společenství neužívá. Negativní vliv osamělosti se tu dá srovnat s vlivem silného kuřáctví, které v průměru zkracuje život až o deset let.

Anna Chaloupková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.