Trápí vás akné? Zajděte si k zubaři!

Trápí vás akné? Zajděte si k zubaři!

Už druhý rok po vysazení antikoncepce mě trápí akné zejména na zádech, na obličeji mám spíše ucpané póry. Vždy, když se mi blíží menstruace, tak se stav zhorší. Díky tomu jsem i přesvědčená, že je to hormonální záležitost. Antikoncepci jsem přestala používat kvůli psychice a také nadváze. Mírné, ale měla jsem o šest kilo více a vadilo mi to. Především jsem se cítila napuchle, což si myslím bylo tím, že u mě antikoncepce zadržovala vodu v těle. Nechtěla bych se k antikoncepci už nikdy vrátit. Nicméně když jsem ji užívala, tak jsem měla pleť jako miminko. Mohla byste mi, prosím, doporučit, jaké kroky bych měla podniknout k úspěšné léčbě? Pleť mám smíšenou, spíše mastnou a je mi 27 let. Děkuji, Monika

MUDr. Yvonne Bergerová

Estetická dermatoložka. Pracuje na klinice BcD Clinic v Praze, je držitelkou certifikátů pro práci s lasery a botulotoxinem. Je členkou několika odborných společností.

Z klinických vyšetření bych doporučila zubní, krční a gynekologické, zda není přítomna neléčené infekce v těchto lokalitách. U akné se všeobecně doporučuje kombinovaná terapie, tedy lokální prostředky – s obsahem antibiotik, kyseliny azelaové, benzoylperoxidů. Je třeba klást důraz na kvalitní čistění pleti a vhodné krémy.

K lokální léčbě je vhodné přidat laserové ošetření, které snižuje cévní zásobení mazových žláz v dermis, tedy snižuje produkci mazu a ničí bakterie v hloubce. Je třeba cca pět sezení s odstupem třech týdnů.

Pro zvláště těžké formy akné je možné užívat celkově léky na bázi retinoidů. Vzhledem k množství nežádoucích účinků je však nutné probrat tuto formu léčby s lékařem.

MUDr. Yvonne Bergerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.