Sledování televize škodí mnohem víc než sezení u PC

Sledování televize škodí mnohem víc než sezení u PC

Váháte, co dětem omezit spíše – vysedávání u televize, nebo civění do obrazovky počítače? Podle výsledků vědeckých výzkumů byste měli rozhodně být přísnější v případě televizního přijímače, protože jeho dopad na zdraví dětí je mnohem horší.

Vyplývá to hned z několika vědeckých studií, které z různých úhlů pohledu zkoumaly vliv na kondici dětí i dospělých u takových činností, u kterých člověk posedává nebo polehává, .

Podrobně se na televizi zaměřili například vědci z kanadské Queen’s University, kteří zkoumali to, jak se životní styl projeví na zdraví u téměř tří tisíc dětí a dospívajících ve věku mezi šesti a devatenácti lety. Výsledek? Televize škodí srdci a oběhovému systému.

Před obrazovkou si může dítě zadělat na pozdější infakrt

Výzkumníci totiž jednoznačně prokázali, že děti a dospívající, kteří sedí denně až několik hodin před televizí, mají ve srovnání se svými vrstevníky, kteří tak nečiní, větší obvod pasu, vyšší krevní tlak a také vyšší hladinu cholesterolu.

Všímejte si rodinné anamnézy

Pokud se podobné příznaky problémů se srdeční a oběhovou soustavu objevují už v dětství, stoupá samozřejmě riziko, že s nimi budou mít dotyční jedinci potíže i jako dospělí a že je dříve než ostatní postihne mrtvice, infarkt nebo se u nich rozvine cukrovka. Zvláště pokud se u nich v rodině tyto nemoci objevují. Rozhodně proto neplatí, že dítě z takového náběhu na obezitu či dokonce obezity „vyroste“.

Možná si myslíte, že děti v severní Americe či Kanadě tráví před televizí mnohem více času než děti české, ale nenechte se mýlit. Zdejší statistiky se zase o tolik neliší, sledování televizních pořadů patří mezi nejčastější náplň volného času dětí a dospívajících a děti do patnácti let před televizní obrazovkou stráví asi 3,5 hodiny denně.

Půlhodina pohybu nestačí

Vedoucí výzkumu Valerie Carson prohlásila, že nestačí ani to, když děti krom sledování televize nutíme, aby se hýbaly, pokud před obrazovkou stráví příliš mnoho hodin. „Je potřeba omezit čas, po který děti sledují televizi,“ tvrdí Carson jednoznačně. Negativní vliv povalování se při sledování pohádek nebo seriálů totiž dejme tomu půlhodina pobíhání venku nenahradí.

Škodí i sladké a slané pamlsky

Výsledky Kanaďanů zveřejnil časopis BMC Public Health spolu s dodatkem, že negativní vliv televize je o to horší, že spousta lidí včetně dětí u televize pojídá různé sladké i slané pamlsky. Zámořská studie navíc není zdaleka jediná, která dospěla k podobnému závěru. Jen letos byla zveřejněna studie vědců z londýnské University College, kteří jednoznačně prokázali, že sledování televize po dobu čtyř hodin denně u dospělých až zdvojnásobuje riziko vzniku srdečního infarktu.

Anna Chaloupková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.