I správná příprava jídla má vliv na zdraví

I správná příprava jídla má vliv na zdraví

Ošíváte se nad zelenými banány či vařenou mrkví? Možná změníte názor, až si přečtete, že právě v tomto stavu jsou pro vás tyto potraviny nejprospěšnější.

Že jsou olivový olej, karotka nebo čaj stálicemi na zdravém jídelníčku, to asi už dávno víte. Ale jste si jistí, že je umíte vždy správně připravit ke konzumaci? Například olivový olej je ve studeném stavu bohatý na omega-6 mastné kyseliny. Vaříte-li však na něm při vysokých teplotách, jsou tyto látky znehodnoceny, a dokonce se mohou uvolňovat škodlivé radikály, které bývají jednou z příčin infarktu či nádorových onemocnění.

Opravdu nebezpečné dávky se však uvolňují zřídka a navíc v závislosti na dalších faktorech. Nicméně se vyplatí znát ten nejlepší způsob přípravy dané suroviny, který naopak posílí její pozitivní vliv na organismus. Vědci z amerických a britských univerzit se dobrali k následujícím výsledkům:

Kukuřice

Podle studie z newyorské Cornellovy univerzity byste měli dávat přednost konzerované kukuřici před její čerstvou variantou. Před procesem konzervace je totiž tepelně zpracována, což jí přidá až o 40 procent více antioxidantů, které jsou důležité jako prevence před volnými radikály.

Mléko

Současný bio životní styl můžete považovat za přehnaný, ale u mléka se investice do bio verze vyplatí. Výzkumníci z univerzit v Liverpoolu a Glasgow zaznamenali v bio mléku z bio farem vyšší podíl omega-3 kyselin oproti mléku od krav z běžných velkochovů. Na kvalitě mléka se prý přímou úměrou odráží kvalita stravy dojnic.

Grilované maso

Uvolnění nebezpečných karcinogenních látek při grilování omezíte správnými přísadami. Výzkumníci z Kansasu vám radí maso okořenit koriandrem a kmínem, které snižují tvorbu rakovinotvorných látek až o 40 procent.

Brambory

Dobrá zpráva pro fanoušky bramborového salátu, samozřejmě v té zdravější variantě. Studie britské Nutrition Foundation totiž přichází s tvrzením, že vychladlé brambory obsahují 13 procent odolných molekul škrobu, což je o 6 procent více než u teplé varianty, přičemž množství těžko stravitelných škrobů v bramborách s každým novým ochlazením a ohřátím ještě stoupá. Bramborový škrob je důležitý pro správnou funkci střev, a tedy i zažívaní celkově.

Panenský olivový olej

Vmíchejte jej raději do salátů a marinád, než abyste jej použili ke grilování. Jedině tak v něm zachováte vysoký podíl omega-6 mastných kyselin. Pro tepelnou úpravu zvolte raději řepkový nebo arašídový olej. V poslední době se mluví také o nevhodnosti slunečnicového oleje pro úpravu potravin při vysokých teplotách.

Karotka

Večerní chroupání mrkve nemusí být až tolik zdravým mlsáním, jak by se mohlo zdát. Sice její konzumací, ve srovnání se sáčkem brambůrek, nenatropíte žádnou škodu, ale chcete-li do svého těla dostat beta-karoten, antioxidanty a vitamin A v té nejlepší podobě, mrkvičku si hezky uvařte. Alespoň vám to radí vědci z Arkansasu.

Čaj

Obsahuje polyfenoly, tedy antioxidanty prospěšné srdečním buňkám. Abyste je ale z čaje do svého organismu opravdu dostali, musíte jej nechat minimálně jednu a ideálně čtyři minuty louhovat ve vodě, jež prošla bodem varu. Lepší volbou je vždy čaj sypaný.

Těstoviny

Konzumujte ne jinak než ze semoliny a podávané ve stavu „all dente“ (česky „na skus“). Pravidlo, které možná čtete posté, však v mnoha českých restauracích stále ještě nezdomácnělo. Kdo si hlídá glykemický index potravin, měl by se talíře plného rozvařených těstovin raději zříci.

Banány

U banánů, stejně jako u hrušek, se často dvě strany dohadují, chutnají-li lépe tvrdší a zelené, nebo přezrálé a žluté. Podle magazínu Pacific Health Dialog dělají lépe ti, kteří sáhnou po méně zralém banánu: má prokazatelně nižší glykemický index a vyšší obsah škrobů. Přezrálý žlutý banán s hnědými tečkami oproti tomu obsahuje více fruktózy.

Martina Plechatová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.