Vousáči: Zarostlý trend v ulicích

Vousáči: Zarostlý trend v ulicích

Ještě před pár pátky byli vousáči v Česku partičkou podivínů. Teď jsou jich plné ulice, a dokonce mají i svůj klub, kde si můžou mezi sebou vyměňovat postřehy o svém porostu. Do Česka právě naplno dorazila zarostlá západní vlna říznutá hipsterstvím a z vousů se stal módní must-have.

Staré dobré časy

Zdaleka tu při tom nejde jen o to, že vousy každému chlapovi přidají na mužnosti. Touha po upraveném porostu odráží i nostalgii po starých dobrých časech, kdy byl svět plný uhlazených gentlemenů s dobře navoskovanými kníry. „Důsledkem přibývajících vousáčů, kteří hledají odbornou úpravu a péči o vousy, jsou pak barber shopy,“ vysvětluje Robert Hájek, majitel uherskohradišťského Robert’s Barber Shopu. V něm vousáčům nabízí léty prověřené metody, jako je třeba holení břitvou. Klasikou v těchto ryze pánských podnicích je pak sklenka whiskey nebo rumu a nabídka kvalitních doutníků. To všechno dohromady dělá z péče o vousy příjemný rituál, kdy může chlap zpomalit a nechat na sebe dýchnout atmosféru exkluzivních pánských klubů, kde se schází gentlemeni. O důvod víc odhodit žiletku!

Nová identita

Vousáčem se podle holiče Roberta Hájka může stát kdokoli. „Muž, který se rozhodne nechat si zarůst tvář, ale musí počítat s tím, že se mu život promění od základu,“ upozorňuje. Nejenže ho vousy budou stát každodenní péči, ale dost pravděpodobně ho čeká střet s okolím, holobradými kamarády počínaje a přítelkyní či manželkou konče. Plnovous totiž dokáže tvář změnit skoro k nepoznání. Zůstaňte ale věrni svému přesvědčení. Krakonoš nebo Rumcajs byli přece pořádní klaďasové a ono se to časem poddá.

Nechte to růst

Plnovous sluší téměř všem tvarům obličeje. Než ale vousy získají svoji definitivní délku a tvar, může to být pruda. V růstovém období je vousy třeba pravidelně korigovat nůžkami či zastřihávacím strojkem a uhlazovat, protože hranice mezi elegánem a neotesaným dřevorubcem je zvlášť v tomhle případě hodně tenká. Důležité je dbát i na hygienu – vousy je nutné mýt stejně jako vlasy. „Hřebenem nebo kartáčem z kančích štětin z nich nejdřív vyčešte nečistoty. Do vlhkých vousů pak vmasírujte pár kapek šamponu určeného speciálně na ně a vytvořte bohatou pěnu. Nakonec vousy opláchněte, vysušte a vetřete do nich pár kapek oleje,“ doporučuje Robert Hájek. Toho, že by vousy píchaly a škrábaly, se bát nemusíte. Speciální oleje a balzámy je dokážou změkčit a uhladit, takže nehrozí, že by novopečený vousáč skončil jako nevzhledný štětináč.

STŘÍHAT, ČESAT, KARTÁČOVAT…

I když plnovous na první pohled vypadá jako celkem bezpracná záležitost, je to přesně naopak. Od svého majitele vyžaduje každodenní péči. Je třeba pravidelně zastříhávat přečnívající chloupky a zaholovat krk a tváře. „Vousy potřebují pravidelnou úpravu tvaru a začišťování kontur. Doma se vousáč neobejde bez šamponu na vousy a speciálního olejíčku nebo balzámu, zvlášt má-li vousy delší,“ podotýká pánský holič Robert Hájek. Od věci není ani speciální hřebínek či kartáč, který tvar vousů pomůže zkrotit.

MOVEMBER CELÝ ROK

Listopad, respektive Movember, nabízí holobrádkům ideální příležitost přeběhnout na vousatou stranu. Pěstěný porost má v tomhle měsíci nejen dotvářet mužskou image, ale především upozorňovat na riziko onemocnění rakovinou prostaty. Povoleny jsou při tom i ty nejšílenější kreace, takže se žádný novopečený vousáč nemusí bát, že by do zarostlého kolektivu nezapadl. Ještě ho všichni kolem budou plácat po ramenou, že myslí na zdraví svoje i ostatních. A kdo ví, třeba si svůj čerstvě vypěstovaný porost nechá i po zbytek roku.

1 VÝŽIVA A ZJEMNĚNÍ
Hydratuje, vyživuje a zjemňuje pánský porost. Má protizánětlivé účinky. Balzám na vousy, Oak, 890 Kč

2 V RETRO STYLU
Balzám s vůní pačuli, černého pepře a cedrového dřeva koriguje tvar vousů a vyživuje. Balzám na vousy Captain Fawcett Private Stock, 520 Kč

3 ŽÁDNÉ PÍCHÁNÍ
Tenhle fl uid změkčuje a zjemňuje vousy, takže neškrábou a nepíchají. Fluid na zjemnění vousů, Sephora, 320 Kč

4 PĚSTĚNÝ VZHLED
Vyživuje a hydratuje vousy a pomáhá od svědění při jejich růstu. Olej na vousy Burroughs, Prospector, 790 Kč

5 KARIBSKÁ INSPIRACE
Olej, který vyniká svoji exotickou vůní, porost spolehlivě vyhladí. Olej na vousy, Blue beards Revenge Cuban Blend, 350 Kč

6 PERFEKTNÍ KNÍR
Chcete-li si pěstovat knír, bez tvarovacího vosku se neobejdete. Levandulový vosk na knír, Geo F. Trumper, 410 Kč

7 LUXUSNÍ OLEJOVÁ PÉČE
Pár kapek pěsticího oleje vetřete do vousů a pak je pročešte hřebínkem. Péče o vousy, Tom Ford, 1182 Kč

8 JAKO ZE SALONU
Kromě toho, že porost udržuje ve správném tvaru, odstraňuje vypadané vousy a odumřelou kůži. Kartáč na vousy, BSC, 330 Kč

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.