Podej mi brýle, dnes na to lyžování nějak není vidět

Podej mi brýle, dnes na to lyžování nějak není vidět

Komerční sdělení - Na bílou zimu na horách jste skvěle vybaveni. Na nohou pohodlné přezkáče a super nové lyže, v rukáchchráněných teploučkými rukavicemi třímáte parádní hůlky.Jenvyrazit na svah… jenže padne mlha, začne sněžit a vy vidíte kulový. Lyžovačka se odkládá, minimálně do chvíle, než si pořídíte zásadní a přitom podceňovanou součást lyžařské výstroje zvanou lyžařské brýle.

Lyžařské brýle dovolují užít si lyžování i za podmínek, kdy jinakjen bezmocně mhouříte oči do pálícího sluníčka, přivíráte je před ostrými ledovými krystalky nebo nápory větru, případně třeštíte zrak do mlhy ve snaze zahlédnout obrysy dolní stanice lanovky.

A to ještě není všechno. Brýletaké chráníobličej před nebezpečným UV zářením, štiplavým mrazem a hlavně před poraněním očí či tváře odlétávajícími krystalky ledu a větvemi stromů při rychlé jízdě. Jen si potřebujete vybrat ty pravé, které budou kvalitní a zároveň vám budou sedět.

Jako byste se s nimi narodili

Můžete mít vychytaný model, ze kterého si okolí sedne na zadek, ale jakmile vám nepadne jako ulitý, vězte, že jste vyhodili hromadu peněz oknem.

Lyžařské brýle se vyrábějí ve třech velikostech: malé, jež jsou vhodné pro děti a dospělé s drobným obličejem, střední, které vyhovují většině, a konečně velké pro větší obličej. Bývají méně či více vypolstrované, přičemž toto měkké obložení – kromě toho, že je uživatelsky příjemné – spolu s velikostí rámečku brání průniku vlhkosti a chladu do brýlí.

Jak poznáte, že vám brýle padnou? „Rám těch správně vybraných musí rovnoměrně zakrývat tváři. Brýle nesmějí omezovat výhled ani nikde tlačit, a už vůbec ne na nose, protože by se vám špatně dýchalo a tedy i lyžovalo. Až tedy budete mít brýle v obchodě na sobě, zatřeste hlavou a rychle s ní otáčejte do stran, abyste si ověřili, že brýle i při intenzivnějším pohybu drží a neklouzají,“ říkáPetr Křivánek, manažersítě prodejen a půjčoven Happy Sport, a doporučuje dát ve výsledkuna svoje pocity, protože jestli vám vybrané brýle nepřipadají dost pohodlné, měli byste raději sáhnout po jiných.

Pokud máte doma lyžařskou helmu, určitě ji vezměte do obchodu s sebou, protože lyžařská přilba a brýle si nesmí překážet a místa má mezi nimi zůstat tak akorát. Cožautomaticky nezajistí ani to, že brýle nesou označení „helmetcompatible“ a jsou stejné značky jako přilba.

Musíte zkrátka vyzkoušet, zda si budou spolu rozumět.

Vidětna cestu v mlze i na slunci

Ideální optický efekt vzniká u lyžařských brýlí díky správné kombinacimíry propustnosti světla, stupně filtrace modré barvy světelného spektra a zbarvení zorníku. Kromě těchto tří aspektů byste neměli při výběru brýlí podcenit ani úpravu proti zamlžení a odolnost rámečku.

Propustnost světla

Čím citlivější oči máte, tím nižší propustnost světla u brýlí zvolte. Existuje pět ochranných stupňů označených písmenem S a číslicemi 0 (propustnost 80 až 100 procent, jde o čirá až lehce tónovaná skla vhodná pro noční lyžování) až 4 (propustnost 3 až 8 procent, příkladem jsou speciální ledovcové brýle). Jinými slovy, zorníky, jež propouštějí méně světla (do 20 procent) jsou dobré pro slunečné počasí, naopak více světla (90 procent) se hodí nalyžování pod zataženou oblohou nebo v mlze.

Filtrace jednotlivých složek světla

Filtr v zorníku lyžařských brýlí umožňuje dobře vidět i v podmínkách, kdy byste jinak lyžovat nemohli. Kromě neutrálního filtru, který nepohlcuje nic, existuje naopak takový, jenž zcela eliminuje modrou barvu. A někde mezi se pohybujerekreačními lyžaři nejoblíbenější filtr tlumící modrou barvu a zvýrazňující žlutou, zelenou a červenou (tzv. atenuátor).

A když už jsme u světelného spektra, u brýlí je důležitá rovněž stoprocentní ochrana proti UV-záření, ale ta je daná už bezpečnostní normou, kterou musí všechny brýle prodávané na tuzemském trhu splnit.

Zabarvení zorníku

Lyžařské brýle mohou mít různě zbarvené zorníky. Žlutý, oranžový a růžový zlepšují vnímání kontrastů a rozjasňují, tudíž jsou vhodné do horších světelných podmínek. Za ostrého slunečního svitu víc oceníte tmavý, hnědý či šedý zorník. Barvy seznačka od značky liší a cit pro vnímání barev je individuální, proto je dobré, když si sami vyzkoušíte v prodejně, co vám vyhovuje.

„Lyžujete-li za různých světelných podmínek, řešením je pořídit si dvoje lyžařské brýle. Anebo sáhnout po „chytré horákyni“, kterou představují brýle s vyměnitelnými zorníky nebo fototropní lyžařské brýle, jejichž zorník se sám zabarví podle aktuálně panujících podmínek. Bohužel příliš rychlé přechody brýle nezvládají,“ radí Petr Křivánek. Jezdíte-li často na prudkém slunci, budou se vám hodit zrcadlové lyžařské brýle. A únavě očí z jasného slunečného počasí předejdete díky polarizační antireflexní úpravě zorníku, který odfiltruje všechny paprsky odražené od lesknoucích se sněhových ploch.

Úprava proti zamlžení

A protože lyžařské brýle, které by se v minutě zamlžily, by vám byly k ničemu, pohlídejte si při výběru, zda mají tzv. dvojitý zorník nebo speciální antifog úpravu. Mlžení souvisí rovněž s odvětráváním, proto hledejte v rámečku brýlí, v měkkém materiálu přiléhajícím ketváří, případně přímo v zorníku větrací otvory.

Odolnost rámečku

Brýle by měly být natolik pevné, aby vydržely náraz při pádu na tvrdou podlahu. Ale hlavně by vás měly ochránit před možným zraněním lyžařskou hůlkou (vlastní i cizí), úderem větvínebo kotvou apod. Co se týče materiálu, akrylátové zorníky jsou levnější, ale také se snáz poškrábou, za polykarbonátovédáte více peněz, ale máte jisté, že vám déle vydrží nepoškozené. Mimochodem, chcete-li, aby vám zorník na brýlích dlouho vydržel, neotírejte ho kapesníkem, protože byste mohli s vlhkostí setřít i vrstvičku proti zamlžení. Pokud nemáte čas nechat brýle v teple vyschnout, šetrně použijte speciální hadřík na dioptrické brýle.

Jedny brýle? Klidně dvoje!

A ještě dobrá zpráva pro majitele dioptrických brýlí. I na vás výrobci pamatují a lyžařské brýle, které lze nosit přes dioptrické, označují zkratkou OTG (Over The Glasses). Tyto produkty bývají větší a hlubší, po stranách nechybí výřezy na nožičky brýlí.

Ať už vidíte dobře nebo hůř, jisté je, že nemůžete mít celý den obličej zakrytý čímsi, co je sice funkční, zato ošklivé. Čili estetické hledisko hraje při volbě lyžařských brýlí také důležitou roli. Naštěstí je na trhu k mání mnoho modelů, které uspokojí jak nároky dospělých, tak i dětí – včetně nejnáročnějšíchtrendy slečena náctiletých mladíků.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.