Helicobacter, také máte zažívací potíže a neznáte příčinu?

Helicobacter, také máte zažívací potíže a neznáte příčinu?

Přestože byla objevena teprve nedávno, provází bakterie helicobacter pylori člověka už desítky tisíc let a přináší sebou žaludeční vředy, záněty žaludku a dvanáctníku a je pravděpodobně i hlavní příčinou rakoviny žaludku. Podle odhadu je helikobakterem pylori nakažena celá polovina populace.

Víte, jak zjistit, zda patříte mezi její nositele? Víte, jak se nákaze bránit a co dělat, pokud jí trpíte?

Helicobacter pylori, seznamte se

Helicobacter pylori (někdy také helikobakter) je bakterie kolonizující žaludeční a dvanáctníkovou sliznici. Žije v povrchové vrstvě sliznice, kde se adaptuje na kyselé prostředí, které je obecně pro bakterie velmi nepříznivé. Pro svou ochranu před zničením žaludečními kyselinami se balí do zásaditého amoniaku, který si v žaludku vyrábí z močoviny.

Nositelé Nobelovy ceny „za objev bakterie Helicobacter pylori a její role při zánětu žaludku a žaludečním vředu“ John Warren a Barry Marshall popsali v roce 1982 nejen samotnou bakterii, ale zdokumentovali i důsledky infekce, které byly dosud spojovány s jinými příčinami nebo jejichž příčiny se nedařilo diagnostikovat: žaludeční bolesti a křeče, pálení v oblasti žaludku, nadýmání a špatné trávení a konečně i případné zvracení a nechutenství.

Mám helicobacter?

Podle aktuálních statistik je 50% šance, že helikobakterem trpíte i vy. Pokud to tak je, patříte pravděpodobně mezi 90 % ze všech infikovaných, kteří si infekce nejsou vědomi, a kteří své potíže zdůvodňují jinak nebo je prostě považují za normální. Vězte, že bolest břicha, nadýmání a další potíže normální nejsou, a i mírné příznaky bez zjevné příčiny je vhodné konzultovat s lékařem a předejít jejich rozvoji.

Přemýšlení o tom, jak jste se nakazili, si ušetřete. Infekci jste mohli získat před mnoha lety a příznaky můžete pozorovat až dnes. Infekce helicobacter pylori probíhá pravděpodobně pouze orálně, přenosem z člověka slinami nebo fekáliemi, a to přímo, nebo i nepřímo prostřednictvím předmětů, s nimiž byla nakažená osoba v kontaktu. Možná to je důvodem, že infekce má u mnoha lidí počátek v dětství, přitom k rozvoji potíží dochází až v dospělosti.

Domácí samovyšetření

Pro ověření, zda jste helikobakterem infikování, můžete použít rychlou, levnou a zároveň i spolehlivou metodu, kterou je vyšetření diagnostickou testovací sadou Masticlife Helicobacter pylori test. Tento jednorázový test dá výsledek do 10 minut jasným zobrazením: negativní nebo pozitivní. Jedná se o vyšetření pomocí vzorku ze stolice, což nezní úplně komfortně, ale metodika vyšetření je sestavena tak, aby bylo testování co nejpohodlnější.

Masticlife vyšetření je založeno na testování antigenu helicobacter pylori, takže je velmi spolehlivé. Stačí dodržet jednoduchý postup a použít nepoškozenou testovací sadu. Pokud to uděláte, dozvíte se rychle, na čem jste. Pro potvrzení infekce a vyloučení jiných příčin vždy kontaktujte odborného lékaře. Velmi pravděpodobně vám doporučí gastroskopické vyšetření a kontrolu žaludeční sliznice. Při tomto invazním vyšetření vám ústy zavedou do žaludku sondu a poté analyzují vzorek odebraný ze žaludeční sliznice.

Při diagnostice, a ještě více při léčbě platí nutnost řídit se pokyny odborného lékaře. Samovyšetření je sice poměrně spolehlivé, ale není stoprocentní, takže pokud i při jeho negativním výsledku přetrvávají obtíže, rozhodně se svěřte do péče odborníka.

Jak se helicobacteru pylori zbavit

Antibiotická léčba, kterou po pozitivní diagnóze pravděpodobně nasadí váš lékař, bývá velmi účinná. Výhodou, ale zároveň i možnou překážkou je pro mnoho lidí agresivní povaha používané antibiotické trojkombinace. Někteří lékaři tedy sami nebo i na žádost pacienta volí při léčbě šetrné přírodní přípravky, mezi kterými vyniká chioská masticha. Masticha je v podstatě čistá, pouze jednoduše upravovaná pryskyřice z řečíku lentišku, malého  stromu z oblasti východního Egejského moře. Tato substance je už po staletí zdrojem bohatství ostrova Chios, kde se ve své účinné formě kultivuje a produkuje ve formě malých krystalů. Při žvýkání pryskyřičných kousků příjemné dřevité chuti se uvolňují účinné látky, které helicobacter pylori zabíjejí.

Pro vyšší účinnost se čistý mastichový prášek bez přísad balí do kapslí Masticlife Strong&Pure. Při užívání tohoto potravinového doplňku si sice neužijete lahodnou chuť surové pryskyřice v ústech, ale na druhou stranu šetrně dopravíte mastichu na místo, kde má účinně působit.

Chioská masticha byla v posledních letech předmětem mnoha výzkumu s cílem potvrdit nebo vyvrátit její blahodárné účinky na lidský organismus. Původně anglická publikace na toto téma je ke stažení i v českém překladu.

Jak se bránit

Zdá se, že nákaza helicobacter pylori je další v řadě těch, které si nárokují označení „nemoc špinavých rukou“. Ovšem vzhledem k možným formám přenosu vás neochrání ani úzkostlivá hygiena. V případě helicobacter pylori je to stejné jako u jiných hrozeb, kterým je náš organismus vystaven. Prvním předpokladem prevence je úcta k vlastnímu tělu, ohleduplná životospráva, dostatečná hygiena a podpora těla účinnými, ale šetrnými prostředky, tehdy, kdy je to potřeba. Pokud mluvíme o zažívacím traktu, je tím správným doplňkem Masticlife Prebiotic, který má prospěšný vliv na celý zažívací systém a který je složen pouze z čistých přírodních surovin.

Pokud jste rodiči, mějte na paměti, že nákaza helicobacter má často kořeny v dětství. Snadno se to řekne a těžko prosazuje, ale vaše děti jistě v budoucnu ocení správné hygienické a stravovací návyky, které jim nyní vštípíte.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.