Šumavské výzvy: Užijte si sportovní víkend, víme, jak na to!

Šumavské výzvy: Užijte si sportovní víkend, víme, jak na to!

Šumava možná nenabídne nejmodernější lekce hatha jógy nebo kurzy paraglidingu o to víc tady ale využijte možnosti, které jsou v ‚základním balíčku‘. Připravili jsme pro vás pět výzev. Zdoláte všechny? Za víkend se to stihnout určitě dá.

Je pár obcí, které na mapu Česka dovede umístit snad každý. Kašperské Hory, Kvilda, Srní, Sušice, Modrava… Šumavské lokace jsou tak vyhlášené, že vedle sebe po tříjezerní trati kráčí rodinka z Krkonoš, pár z Nizozemí a skupinka seniorů z Rakouska. Můžete se jen toulat po kraji a ani nebudete potřebovat pohorky, my jsme se ale tentokrát zaměřili na tři aktivity, které zpestří váš běžný trénink. Mimochodem, všechny naše sportovní výzvy začínají na K jako Kondice.

Kolo

Šumava má jednu obrovskou výhodu. Nemusíte prakticky vůbec řešit, kde se ubytujete, protože odevšad se dá vyjet na kole do podmanivé krajiny. Tak jakápak výzva? Vyjeďte na kole do takového terénu, který nepatří k těm, které zdoláváte běžně. Jestli pravidelně jezdíte po asfaltu, zkuste horské kolo na silnějších gumách a vydejte se terénem.

Výzvou kombinující několik terénů může být středně těžká trať, která měří 33 kilometrů, ale zprostředkuje vám koncentrovaně to nejlepší z celé Šumavy. Vede z Kvildy přes Filipovu Huť a Modravu. Kolem Modravského potoka zhlédněte oblast zasaženou kůrovcovou kalamitou. Vystoupáte na Březník, prudký kopec vás vytáhne na Černou Horu, sjedete k pramenům Vltavy a vrátíte se zpátky na Kvildu. Cestou si prohlédněte panorama s Velkým a Malým Javorem nebo kopcem Luzným.

Šumava je cyklostezkami vážně protkaná. Pokud milujete pohodu, můžete projet i přes ploché šumavské pláně. Nebo naopak vyrazit do výšin, a to průjezdem přes hřeben. Novinkou je floutrejlová trasa na Lipně, kdy na horském kole sjíždíte jen lesem dolů. Trasa je navržená tak, aby jí zvládla celá rodina. Adrenalin můžete vyplavit sjezdem na terénních koloběžkách. Půjčuje se na vrcholu Kramolína a míříte čtyři kilometry dolů. Ale zpátky na sedlo kola. Rozšířil se i bikepark, kdy se vezete dolů po jedné ze dvou tratí přes klopené zatáčky, terénní vlny nebo kamenná pole. Nejnovějším počinem pro odvážné kolaře je pumptrack, uzavřený okruh plný boulí a klopených zatáček, kde se rychlost udržuje jen pumpováním. Poslední, tou nejlínějšícyklistickou variantou zůstává elektrokolo, které si můžete půjčit třeba na náměstí v Kašperských Horách.

Kajak, katamarán

Nechat se vyvézt parníkem nebo trochu drnkat nohama na šlapadledovede i ten nejlínější turista. Ale my představujeme sportovní výzvy, a tak vás lákáme na plavidla, kde musíte přece jen vydat trochu víc energie, abyste se po vodě někam dostali. Veškeré vybavení si můžete snadno půjčit.

Doporučujeme mořský kajak, ať už ve variantě pro jednu, nebo dvě osoby. Doplavit se můžete až na druhou stranu Lipna, ale třeba jen na odlehlejší pláž, kde se vykoupete. V kajaku musíte trochu makat, abyste chytili dobré tempo, takže se opravdu zapotíte.

Katamarán se může zdát jako větší výzva, ale ty, které v půjčovnách nabízí, jsou jednoduché a po zaškolení zvládnete naskočit a ovládat ho sami. Přesto doporučujeme vzít si vestu. Katamarán je loď ze dvou trupů, které jsou spojeny rámem, a ty zapůjčované mají šest metrů.

Kolečkové brusle

Možná znáte Lipno jako skvělý cíl na zimní výjezdy po zamrzlé hladině, kolem Lipna však vede stezka, která má rovnou 12 kilometrů. A je opravdu rozmanitá. Občas musíte brzdit z kopečka, stoupání jsou krátká, zatáčky jsou někdy táhlé, jindy mírnější, většinou však posvištíte po rovině. Někdy těsně kolem rybářů, jindy odbočíte o pár metrů od jezera. Stezka kopíruje levý břeh, táhne se z Frymburku do Lipna na Vltavou a téměř celou cestu budete sledovat vodní hladinu. Cestou potkáte hned několik osvěžoven, takže není třeba tahat žádný batoh s nápoji.

Řeku Vltavu zase kopíruje Jezerní in-line stezka. Zamíříte ze Stožce do Nové Pece a povezete se hned 16 kilometrů. Nastoupáte 100 výškových metrů, takže je trasa vhodná i pro méně zkušené.

Jezdíte na kolečkových bruslích běžně? Zkuste jako pravou výzvu kolečkové lyže, které si můžete na Lipně půjčit.

3 tipy na ubytování

Luxusně

V hotelu Kašperk na náměstí v Kašperských Horách vaří kuchař z bio masa, které si můžete i koupit domů. V hotelu je privátní bazén s výhledem a terasou. Z apartmánů můžete pozorovat oblohu hvězdářským triedrem.

Sportovně

Tříhvězdičkový hotel Slunečná louka na Lipně má hřiště na petanque, beach volejbal i tenis. Nechybí venkovní vyhřívaný bazén, venkovní sauna a kádě, ohniště…

S partou

Vyzkoušejte roubenku Hrabice, kde je několik apartmánů. Odtud můžete podnikat hvězdicově výlety do nejrůznějších koutů Šumavy nebo jen večer společně grilovat. Podobných apartmánů, které seženete od 200 Kč za osobu a noc, je na Šumavě spousta.

Novinky z Lipna

Nejrůznější aktivity na Lipně se spojily pod Lipno Active Park, takže se snadno přes navigační systémy nebo web zorientujete ve všech nabídkách. Rodiny s dětmi zaujme třeba Království lesa nebo Hopsárium, mlsouny pak možnost natočit si vlastní zmrzlinu nebo objednat piknikový koš.

Věštíme, že letošní sezona bude na Lipně patřit paddleboardům. Jde o surfovací prkno, na kterém stojíte a pádlujete. Nadšenci na boardech cvičí i jógu.

Michaela Červená

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.