Cestování s dětmi: Už tam budeme?

Cestování s dětmi: Už tam budeme?

Máte za sebou pár letních cest s dětmi a pocit, že už nikdy více? Poradíme vám, jak si cestování s potomky různého věku v autě či letadle napříště zpříjemnit na základě toho, co se osvědčilo jiným rodičům. 

Zvažte noční jízdu

Chystáte se daleko? Zvažte, zda se například do Chorvatska či Itálie nevydáte raději přes noc, zvláště pokud vám nedělá problémy noční řízení a máte se s kým střídat. V noci většinou spí i malé děti, kterým to jinak v autě moc nejde a nudí se a pláčou.

Řešte i drobné zdravotní problémy

Čím menší dítě, tím spíše se před cestou poraďte s lékařem o případných rizicích. A rozhodně včas řešte drobné patálie, jako je rýma. Na místě dovolené by se mohly zhoršit už proto, že děti do deseti let snášejí změny klimatu hůře než dospělí.

V letadle myslete na zimu

Mějte na paměti, že klimatizace v letadle bývá celkem účinná, a vezměte dítěti něco lehkého na přikrytí a případně i oblíbený polštářek pod hlavu, aby se v něm cítilo pohodlně. Přimějte potomka při startu, a hlavně při přistání, aby pil, pokud je tak malý, že ještě neumí cucat bonbony nebo žvýkat žvýkačky: sníží se tak riziko bolestivého zalehnutí uší. V případě, že cestujete sami dva s malým dítětem bez nároku na sedadlo, poproste personál o tři sedadla vedle sebe, většinou vám vyhoví.

Nezapomeňte na léky proti nevolnosti

Některým dětem bývá v autě či letadle špatně, zvrací nebo je bolí hlava. Myslete na tyto komplikace předem a v dostatečném předstihu podejte dětem léky, například kinedryl.

Zabalte dostatek jídla a pití

Nespoléhejte na to, že koupíte „něco“ cestou autem. Buď na nic nenarazíte, nebo zrovna v momentě, kdy budou děti spát a bude hrozit, že je zastavením probudíte. Skvělým a vítaným osvěžením bývá nakrájená zelenina nebo ovoce a k nezaplacení je autochladnička na svačiny a pití, i kdyby to měl být jen plastový, dobře izolovaný box.  V letadle je to s jídlem a pitím složitější, ale nebývá problém něco dokoupit, nejmenším navíc můžete vzít jídlo s sebou.

Drobnosti, které rozhodují o pohodlí

Skvělým pomocníkem jsou vlhčené ubrousky na utření rukou po jídle. Život vám může ulehčit i rozprašovač s vodou, kterým lze umýt ruce a osvěžit obličej.

Zabavte dítě hrou

Pro děti vezměte s sebou do auta či letadla hračky, které však nedělají rámus – klidně pořiďte nové. Hračky můžete vložit do kapsáře, jejž zavěsíte na zadní část sedadla před dítětem, k mání jsou rovněž hrací stolečky s měkkými hračkami. Větší i menší děti zabavíte hrou, například slovním fotbalem.

Nebojte se techniky

Dětem uteče cesta rychleji při poslechu oblíbené kazety či CD s pohádkou. Pokud je vy sami poslouchat nechcete, pořiďte každému jeho MP3 přehrávač se sluchátky (za ten klid to stojí). Můžete také koupit přenosný DVD přehrávač, který zavěsíte na sedadlo před dětmi, a pouštět jim filmy. Pozor však, některým dětem se dělá špatně, když se nedívají z okna. Navíc se jim snažte vysvětlit, že filmy se v autě pouští jen při výjimečných příležitostech, pokud nechcete, aby z toho bylo pravidlo i při cestě za babičkou do sousedního města. Přehrávače nebo třeba tablety můžete dětem vzít i do letadla: není problém je pustit; krom startu či přistání však rozhodně nezapomeňte na sluchátka.

Povinné přestávky

Občas potřebuje zastavit nejen řidič, ale i děti, které ocení příležitost se protáhnout. Proto nezastavujte jen na WC, ale klidně někde v lese u potoka, kde pobudete třeba půlhodinu či hodinu. Svačina na čerstvém vzduchu osvěží víc než rychle zhltnutý hamburger z fastfoodu. Menší pauza by se měla dělat minimálně po každých dvou hodinách jízdy, u menších dětí, které jsou neklidné, i dříve. Střídejte přestávky v přírodě s těmi na dětských hřištích u silnice.

Zajímavé přestávky

Kromě nutných přestávek kvůli únavě si s většími dětmi, dejme tomu od šesti let výše, naplánujte cestu tak, abyste se během ní mohli zastavit u něčeho zajímavého: malebné město s historickým centrem to asi nebude, spíše se cení různá interaktivní muzea, vyhlídkové věže, koupání s tobogany a podobně. Naučte děti, že i cesta na místo může být zajímavá, a nesnažte se zdolat rychlostní rekord.

Zvažte ubytování po cestě

Jedete někam, kam se nedá dostat za méně než deset dvanáct hodin plynulé jízdy? Rozdělte si cestu na více dní a někde přespěte. Využijte k tomu známé či příbuzné, žijící například v pohraničí, nebo se klidně ubytujte v levných hotelech typu Formule 1, které najdete například u francouzských dálnic. Je to také svého druhu zážitek a takové rodinu stmelují, navíc si tady můžete dát i levnou snídani.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.