Poruchy erekce: Když za to může hlava

Poruchy erekce: Když za to může hlava

Ve dvou případech z deseti stojí za poruchou erekce psychika. Nejčastěji stres, úzkost nebo únava. A taky třeba nové zaměstnání.

Sexuologové mají jednoduchou pomůcku jak zjistit, jestli je za poruchou erekce hlava – pokud muž bez zadýchání vyjde do druhého patra, měl by být schopný bezproblémového sexu. Jeho srdce a cévy v takovém případě zřejmě nemocné nebudou. Má-li přesto problémy s erekcí, je třeba pátrat jinde. Nemůže být na vině stres? Ten totiž způsobuje podobné problémy jako ateroskleróza.

Zabiják sexu? Stres, úzkost a únava

Pro dosažení erekce se muž potřebuje cítit pohodlně a uvolněně. Je-li vystresovaný, plný úzkosti nebo unavený, tělo je v napětí a to vede k zúžení cév v penisu. Tím se poruší průtok krve nutný k erekci. Stres negativně ovlivňuje také nervová vlákna v penisu, která pomáhají erekci udržet. Výsledek? Muž se začne posteli vyhýbat. Bojí se své problémy přiznat, přestože zkušenosti odborníků jsou opačné: jejich ženy by ocenily, kdyby s ním mohly jeho problém začít řešit.

Pravidlo ranní erekce

Že bude s největší pravděpodobností zádrhel v psychice, je jasné i tehdy, má-li muž ranní nebo noční erekce, ale v posteli ‚nemůže‘. Prakticky to znamená, že ztratil zájem o sex. Čím to je? Podle amerického psychoterapeuta Kevina Lemana, autora bestselleru Jsou muži skutečně takoví, jak si myslíte? jsou na vině nejčastěji tři věci: postelová rutina, svolná, ale vlažná žena a jiné zájmy.

Mluvte s mužem o sexu

Rutina v sexu je totéž co rutina v kuchyni. Chcete mít znovu muže při síle? „O sexu s ním mluvte,“ radí Leman. O tom, jaké jsou jeho sexuální fantazie, co si pořídit – od
sexuálních pomůcek, přes saténové erotické prádlo až po punčochy s podvazky.

Mužův sexuální apetit spolehlivě ubíjí i k sexu relativně ochotná, avšak vlažná partnerka. Mezi sexem a sexuálním uspokojením je totiž podstatný rozdíl. Muži i po deseti letech manželství potřebují dvě věci: plnit ženina přání (o sexu tedy moci s partnerkou otevřeně mluvit) a být za ně chválen (cítit, že ji sex s ním opravdu baví).

Pohltila ho práce? Buďte trpělivá

I když tohle všechno má, může i přesto chodit do postele jen spát. Alespoň do času. Muž, který si právě opatřil nový počítač nebo nastoupil do nového zaměstnání, se nechá pohltit. Pokud bylo doposud všechno v pořádku, zůstaňte klidná. Manžel se vám zase vrátí. Nic mu nevyčítejte, lákejte jej zpět vynalézavě: připomeňte mu, o co přichází.

Lucie Protivanská

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.