4 zásady společné dietní kuchyně

4 zásady společné dietní kuchyně

Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel a kila poletí dolů. Nejdůležitější je naučit se jíst pravidelně a nešidit svačiny. Zpočátku to sice může být těžké, ale prospěje vám to víc než dramatické škrty v jídelníčku.

Rozhodně se nesnažte zhubnout rychle tím, že budete hladovět. Ideální je zhubnout půl kila za týden. Při hubnutí je třeba snížit příjem energie zhruba o 2 500 KJ. Ale pozor, nikdy byste neměli přijímat méně než 5 000 KJ. Při tak přísné dietě totiž není ve vašich silách dosáhnout vyváženého jídelníčku a pak přijmete méně energie i důležitých látek, které však organismus nutně potřebuje. A to je přímá cesta k návratu pracně shozených kil, tedy k jo-jo efektu.

Dobré je, když si člověk nechá od odborníka na výživu připravit vzorový jídelníček, který uvádí doporučené množství jednotlivých potravin během dne. Výhodou takového jídelníčku je, že se naučíte s jídlem lépe hospodařit a rozvrhnout si ho na celý den.

Dobrý odborník vám také nabídne různé alternativy. Třeba že si místo určitého množství sýra můžete dát určité množství tvarohu nebo jogurtu.

1. Jezte pravidelně

Nejlepší je jíst pětkrát denně – tři velká a dvě malá jídla. Mezi nimi by měly být pravidelné intervaly, nejlépe tříhodinové. Jídla nevynechávejte, tělo si jinak bude myslet, že hladovíte, a uloží si zásoby na horší časy. Pravidelný režim vám naopak zrychlí metabolismus a taky zabrání atakám vlčího hladu.

2. Buďte v jídle vybíraví

Zapomeňte na sladká tučná jídla plná zbytečných kilojoulů. Omezte potraviny bohaté na tuky a nepřehánějte to s alkoholem. Do jídelníčku zařaďte víc zeleniny (alespoň 300 g denně) a ovoce (alespoň 100 g denně). Z bílkovin dejte přednost nízkoenergetickým mléčným výrobkům, libovým masům (kuře, krůta, králík, ryba) a rostlinným bílkovinám (luštěniny,soja).

3. Nešiďte pitný režim

Dostatek tekutin pomáhá odbourat tukovou tkáň. Kapénky tuku totiž z tukových buněk odcházejí do krve, odkud musí být přes ledviny vyloučeny. Denně proto vypijte alespoň dva litry tekutin, při sportu nebo jiné zátěži ještě přidejte. Káva a alkohol se přitom nepočítá. Kromě vody se hodí i neslazené čaje.

4. Muži patří větší porce

Muži jsou mohutnější a mají větší podíl svalové hmoty. Proto musí mít vyšší energetický příjem. Na talíři se to promítne nejen do velikosti porcí, ale třeba i do příloh. Zatímco žena by si k masu měla dát jenom salát, muž si může bez výčitek pochutnat třeba na bramborách. Ženy by si taky měly vybírat spíš nízkotučné výrobky, jejich partneři si můžou dopřát i polotučné. Stačí krátká doba a zjistíte, čím se vaše porce od partnerových liší.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!