I kočky se dají vychovat

I kočky se dají vychovat

Kočka neudělá pro pamlsek to, co pes. Taky k vám nikdy nebude oddaně vzhlížet. Pokud však spolu bydlíte pod jednou střechou, základní výchovu zvládnout musíte. Začněte od kotěte.

Většina lidí si myslí, že nejnutnější je naučit kočku čistotě. Ještě důležitější je však socializace kočky, tedy upravení vztahů mezi ní a člověkem.

Vymazlete si ji

U psů se pod termínem socializace nejčastěji uvádí získávání maximálního počtu informací z co největšího spektra různých prostředí. U kočky je socializace trochu jiná a nejlépe ji asi vystihuje slovo mazlení. Kočku je prostě třeba ‚vymazlit‘ a začínat se musí již od nejútlejšího věku. Musíte se hlavně snažit, aby váš dotek byl co nejpříjemnější. Je také důležité, abyste na kotě často mluvili a aby z vašeho hlasu vyznívala spokojenost a laskavost. I kočka se dá prostě ‚ukecat‘.

Výuka čistotě

Aby si kotě rychle zvyklo, kde má svůj kočičí záchod, je zapotřebí dodržovat dvě pravidla: čerstvě probuzené kotě rychle odnést do kálecí misky, a pokud udělá loužičku jinde, opět je vzít do misky. A pozor: kočka je estét, a je-li kálecí miska přeplněná a páchne, půjde se vyprázdnit jinam, miska nemiska.

Ach ta rána!

Šestá hodina ranní (v létě už to bývá lehce po čtvrté) je dobou, kdy jsou kočky nejvíc aktivní. Odnaučit kotě v této době mňoukat nebo běhat z místnosti do místnosti nebývá jednoduché. Zkuste nějaké plnicí hračky (míčky s otvory) s granulemi nebo mu schovejte pamlsky pod kelímek od jogurtu, který prodírkujete. Taky se osvědčilo divadlo za oknem. Když tam umístíte krmítko pro ptáky a kotěti uděláte u okna pozorovatelnu, má zábavu na dlouho. Dobrá je i fontánka na vodu. Můžete nad ni připevnit ‚šibeničku‘s malým míčkem, který voda občas nadzvedne.

Jak se naučí aportovat

I kočka přijde na zavolání, na povel vyskočí na klín, dokáže aportovat hračku. Pokud máte doma zvíře, které je k podobným kratochvílím nakloněné, cvičte ho pravidelně, klidně a hlavně ho za každý kousek odměňte pamlskem. Nikdy se ale kočce nevnucujte. Její půvab spočívá i v tom, jak nám s osobitou důstojností dokáže dát najevo, že nás zrovna teď ‚nemusí‘.

Výchova: Jaká plemena jsou do bytu nejlepší?

Přátelské je plemeno evropské kočky, vstřícnou a láskyplnou povahu má také mainská mývalí kočka. Mazlivé je rovněž plemeno ragdoll a klidná je kočka plemene sphynx. Nemá srst, takže se hodí i do rodin alergiků. Tip na slušnou chovatelskou stanici koček získáte na výstavách ušlechtilých koček u Sdružení chovatelů koček v České republice (www.schk.cz) nebo na internetu. Rozumné je se do chovatelské stanice jít podívat. Jsou-li koťata čistá, bez příznaků průjmů nebo rým, hravá a vůči lidem přátelsky naladěná, není důvod, proč si některé z nich neodnést domů.

Lucie Protivanská

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.