4 příběhy: Co dělám se svou mámou?

4 příběhy: Co dělám se svou mámou?

Že jsme dospělí, se pozná i podle toho, že už nám rodiče nelezou na nervy, naopak se z nich stali naši přátelé. A o těch vždycky platilo a platit bude, že čím víc dáš, tím víc dostaneš.

Chodíme s mámou pravidelně na páteční obědy.

Renata (34) & Jiřina (72)

K obědům se po narození syna Benedikta přidaly ještě další společné chvíle. „Máma chodí s malým na procházky a pak si doma u čaje povídáme, co je nového. A kromě toho často visíme na skypu. Pořád si máme co říct,” vypráví novinářka Renata Kučerová. Její máma je pro ni důležitá ze stejného důvodu jako kdysi v dětství a dospívání: nikdy ji v ničem nenechá. „A taky mi dokáže otevřeně říct ‚Mám tě ráda‘. Tenhle typ upřímnosti je hodně důležitý, učím se ho praktikovat také,“ vypráví Renata.

Po narození syna se za pochodu učí i trpělivosti. Benediktova babička je původní profesí dětská zdravotní sestra, takže se teď v péči o vnuka realizuje. „Občas se tak její starostlivost přetlačuje s mojí pečlivostí. Geny se opravdu nezapřou!“ směje se Renata.

Pracujeme spolu na zahradě, učím se od ní starat se o stromy.

Helena (63) & Ludmila (94)

2Helena Štenclová se svou matkou bydlí a společně se starají o rozlehlou zahradu kolem rodinného domu. „Máme na třicet stromků rajčat, tedy hned několik druhů, bylinky, fazole, hrášek, červenou řepu, pórek, papriky a česnek,“ vypočítává Helena. Na přání maminky pořídila i skleník, kde pěstují její oblíbené okurky. Trpělivější učitelku zahradničení by prý hledala jen stěží. Naučila se od ní taky chovat slepice a letos ji čekají další ‚lekce‘ v prořezávání ovocných stromů.

„Podle lékařů je máma stále ve výborné kondici a vidím to sama. Zvládne sekačkou posekat celou zahradu nebo zrýt naráz dva záhonky,“ říká Helena. Problémy s vysokým krevním tlakem, sluchem a citem v pravé ruce taky řeší spolu. Dcera matce s lecčím vypomůže a taky jí ráda uvaří oblíbené jídlo.

Beru mámu na kosmetiku a ke kadeřníkovi. Ona mě učí péct.

Milena (48) & Marcela (79)

3Když se chtějí vidět, za dvě minuty jsou u sebe. Když nemají náladu, klidně na sebe několik dnů nenarazí. Milena Frydecká a její matka Marcela bydlí tak, jak bývávalo zvykem dříve: starší paní má samostatný výminek u domu dcery, oba domky jsou spojené pouze společnou prádelnou.

„Když něco potřebujeme, hned si pomůžeme,“ říká Milena. Svoji matku taky bere pravidelně ke kadeřnici a na kosmetiku, jezdí tam společně a udělají si z toho obvykle výlet spojený i s nákupem nebo obědem.

A už spolu byly i na wellness pobytu. Zimu tráví v kuchyni. „Moje maminka je výtečná kuchařka a má plný sešit skvělých receptů na koláče a cukroví. Jenže jsem zjistila, že když peču jen podle toho sešitu, není výsledek tak dobrý, jako když koláč připravujeme spolu a ona mi říká, jak přesně to udělat. Zkušené kuchařky holt mají fígle, které v knihách nenajdete. Byla by škoda nenaučit se jim,“ říká Milena.

Malujeme spolu a pomáhám prodávat máminy obrazy.

Barbora (43) & Emma (70)

4Barbora Srncová se se svou matkou vídá téměř denně. Nejraději má chvíle, kdy se dostanou k malování. „Rády u štětců sedáváme společně, teď na jaře, kdy inspirace klepe na okno, se na tyhle chvíle těším každý den. Vždycky ale stihneme i kafe a pokecat o životě asi jako každá máma s dcerou.“

Společně tráví Srncovy i každoroční dovolenou na chalupě. „Je to dámská jízda, na kterou s námi občas jede i sestra Lucie. Myslím, že dcery by se svou mámou měly být i jako dospělé, kdykoliv to jen jde. Občas to mezi námi sice křísne, přece jen jsme obě lvice, ale stejně vás nemá nikdo raději než vaše vlastní máma. A nikdo tu nejsme napořád.“ Matka a dcera jsou navíc spojené i pracovně: Barbora se stará o chod internetového obchodu, kde si zájemci mohou koupit obrazy Barbory i její matky.

Lucie Frydecká

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.