Neničí váš sexuální život léky?

Neničí váš sexuální život léky?

Možná už vaše chuť na sex není taková, co bývala. Někdy se to dá přičíst spoustě práce nebo stresu, někdy zdravotním potížím a někdy třeba věku. Ale co když odpověď na otázku, kam mizí vaše libido, najdete v domácí lékárničce? Občas za tuhle změnu mohou zdánlivě nevinné léky.

Pokud trpíte zdravotními problémy, je na místě snažit se jich zbavit i pomocí léků. Bohužel, některé z nich mají negativní vliv na váš sexuální život, jak na to na webu allaboutyou.com upozornila sexuoložka Anna Kingsley. O jakých lécích je řeč?

Antikoncepce

Samozřejmě, jejím hlavním úkolem není léčba, ale předcházení nežádoucímu početí. Nicméně je fakt, že pilulky, které vyvolaly sexuální revoluci, mohou ve skutečnosti v posteli působit jako zabiják vášně. Udává se, že taková změna trápí každou pátou až šestou uživatelku hormonální antikoncepce a je jedno, zda ji užívá v podobě pilulek, náplastí nebo injekcí. Tyto ženy buď zcela ztratí chuť na milování, nebo mohou mít problémy se zvlhčováním a podobně. Řešení? Změna druhu antikoncepce, ale někdy pomůže pouze její úplné vysazení.

Antidepresiva

Nechuť na sex je jedním z příznaků deprese, ale léky na ni mohou situaci na poli sexu také dost zhoršit, a to různými způsoby a až u sedmdesáti procent uživatelů těchto pilulek. Muži po nich mívají problémy s erekcí, ženy trpí potížemi se zvlhčováním, sníženou citlivostí genitálií, a tudíž i problémy s dosažením orgasmu. Přesto mohou nastat v životě období, kdy je na místě antidepresiva užívat a bylo by nerozumné je předčasně vysazovat. Užívání přípravků, které by naopak mohly sexuální život zlepšit, je dobré probrat s odborníky.

Statiny

Pod tímhle označením se ukrývají léky snižující hladinu cholesterolu, které bohužel snižují také libido. Zřejmě totiž ovlivňují i produkci pohlavních hormonů, a to jak mužských, tak ženských, přičemž dopad na mužské sexuální touhy je v případě statinů horší. Statinům lze přičíst například erektilní dysfunkci, přičemž potíže s dosažením orgasmu mohou nastat u obou pohlaví. Vysazení léků však není řešením, protože příliš vysoká hladina cholesterolu má na sexuální život rovněž špatný vliv. Nejlepší bude ubrat cholesterolu, což je ale běh na dlouhou trať, ve kterém hraje roli i složení jídelníčku.

Léky na vysoký krevní tlak

Zatímco ženy po nich mají problémy s přílišnou suchostí pochvy a obtížným dosahováním orgasmu, muži po jejich aplikaci někdy nedokáží souložit vůbec. Nejhorší v tomto ohledu jsou alfa- a betablokátory a léky, které mají za úkol zvýšit odvádění tekutin z těla a působit tudíž močopudně. A například betablokátory mohou mít na někoho podobný vliv jako sedativa.

Antihistaminika

Ačkoli dnešní generace léků na alergii už nemá tak uspávací účinky jako jejich předchůdci, na sex mohou působit pořád dost negativně. Muži si při jejich užívání někdy stěžují na problémy s dosažením a udržením erekce či na předčasnou ejakulaci, ženám klesá libido, za své bere schopnost dosáhnout orgasmu a objevuje se i problém s nedostatečným zvlhčováním. Možná by stálo za to nechat si předepsat jiný lék.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.