Boj o vodu: Voda z kohoutku, nebo balená?

Boj o vodu: Voda z kohoutku, nebo balená?

Jakou vodu pít? Balenou, minerální či vodovodní? To jsou otázky, které v poslední době řeší každý, kdo se jen trochu zajímá o své zdraví. Odpověď je jednoduchá. V restauraci vždycky minerálku, doma tu z kohoutku. A teď v zimě s citronovou šťávou.

Dva až tři litry tekutin, v závislosti na  teplotě a  fyzických aktivitách, je běžně doporučená dávka pro dospělého člověka. Na  každých 15 kilogramů váhy by měl člověk zkonzumovat půl litru tekutin. Tedy v normálních podmínkách – bez sportu, veder či saunování. Dostatek tekutin totiž zajišťuje vylučování škodlivých látek. Háček je v  tom, že slovo tekutina není tak úplně na místě, neboť by se do něj neměla počítat spotřeba kávy, mléka, piva, džusů, limonád a  dalších slazených nápojů. Všechny tyto nápoje bychom měli pít na  chuť, nikoli na  žízeň. Počítá se tedy čistě jen spotřeba vody, případně slabých bylinných čajů.

Na stole vždycky po ruce

Natočte si ráno karafu vody z kohoutku a pravidelně si nalévejte do sklenice, aby byla do večera prázdná. Musíte to dělat úkolově, tedy vědomě, neboť žízeň se dostavuje až ve chvíli mírné dehydratace, a to už je trochu pozdě. Přestože se v poslední době objevily informace, že kohoutková voda může obsahovat řadu škodlivých látek (například zbytky hormonů), podle hygieniků je vodovodní voda víceméně nezávadná a může saturovat hlavní a rozhodující podíl spotřeby tekutin. Pouze vodovodní voda ale nestačí, neboť je to voda ‚prázdná‘, neobsahuje žádné zdraví prospěšné látky. Navíc v mnoha domácnostech ani příliš nechutná, protože má velmi silné tóny chloru, kterým se upravuje ve vodárnách.

Pro zdraví voda s citronem

Existuje však několik fíglů, jak si s kohoutkovou vodou poradit. Na jedné straně jsou nejrůznější filtry a speciální konvice, které zlepšují chuťové vlastnosti vody, pomohou vám i energetické minerály, kterými vodu v karafě doladíte. Mnohem zdravější je ale konzumace vody, do které vymačkáte jeden citron či grapefruit. Šťáva z tohoto ovoce má velmi pozitivní vliv na čištění organismu, speciálně na játra, která jsou v současné době u většiny lidí velmi zatížená.

Polský lékař Andrzej Janus, zabývající se zdravým životním stylem, například doporučuje třikrát denně vypít sklenici vody (ta má tak tři deci), do které je vymačkán vždy jeden citron. Pokud to uděláte, máte polovičku denního plánu splněnou. Navíc základem pitného režimu by měly být tekutiny bez kalorií, což tento případ ideálně splňuje. Další možností jak doplnit tekutiny, je příprava domácích, nesladkých limonád z nejrůznějšího ovoce (nebo třeba z mátových listů), které je možné dosladit přírodním sladidlem stévií (sladká tráva), jež také nemá žádné kalorie. Pokud si však chcete udělat opravdu chutný nápoj, je lepší použít spíše vodu balenou, neboť má vždycky lepší chuť než ta z kohoutku. „Pitná voda obsahuje vodní kámen, kovy a chlor, které znehodnocují kvalitu a můžou měnit chuť nápojů. Do domácích limonád proto doporučuji kvalitní vodu balenou,“ vysvětluje šéfkuchař Mirek Znamenáček.

Do gastronomie patří minerálky

Konzumaci vodovodní či balené vody by měly doplňovat vody minerální, které mají pro lidský organismus přidanou hodnotu v podobě rozpuštěných minerálů, pro člověka nezbytných. Hodně lidí je užívá ve formě pilulek, přitom by stačilo pravidelně konzumovat a střídat různé minerální vody. Z  domácích například mattonku s magnézií – ta díky vysokému obsahu hořčíku působí proti únavě i  vyčerpání a  podílí se na  vzniku energie, čímž posiluje organismus. Přirozeným způsobem si tak doplníte nejen množství minerálních látek, ale současně zlepšíte i svůj pitný režim. Kde jsou minerální vody napros- to nezastupitelné, je gastronomie, neboť jako doprovod kvalitního jídla či vína představují mnohem lepší volbu než voda kohoutková. „Ke kvalitnímu jídlu rozhodně kohoutkovou vodu nepodávám,“ říká šéfkuchař módní asijské restaurace SaSaZu Shahaf Shabtay s tím, že kohoutkovou vodu v některých případech nepoužívá ani pro přípravu jídla, neboť u zvláště jemných chutí dokáže zničit výsledný dojem. Také pro špičkového pražského šéfkuchaře Jiřího Štifta, který má v  současné době na  starosti kuchyni prestižního hotelu Mandarin Oriental, je pozice minerálek v  gastronomii nenahraditelná.

„V  průběhu každého kvalitního oběda nebo večeře se vždy podává jídlo, víno a voda. Proto je minerální voda naprosto jasnou součástí každého dobrého stravování,“ vysvětluje zkušený šéfkuchař, známý také jako porotce soutěže MasterChef. Osobně sice Jiří Štift nemá problém s konzumací kohoutkové vody, ale vadí mu na ní kolísající kvalita. A jaké výhody či nevýhody mají české minerální vody, především nejslavnější z nich mattonka, ve srovnání s italskými či francouzskými vodami? „Mattoni je v Čechách synonymem pro minerální vodu. V restauraci je běžné, že si host neřekne o  minerálku, ale přímo o mattonku. Podle mne by člověk měl přemýšlet i ekologicky a pít vodu, která je z jeho regionu nebo alespoň nemusí cestovat přes půl světa. Francouzské a italské vody jsou určitě populární a kvalitní. Mám je rád, ale většinou preferuji domácí vody,“ říká Jiří Štift.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.